Anasayfa Haber PC Pazarı Yavaşlıyor: CPU ve Bellek Satışları Düşüşte

PC Pazarı Yavaşlıyor: CPU ve Bellek Satışları Düşüşte

Intel, bu yılın başlarında bilgisayar satışlarının yıldan yıla %10 düşmesini ve 2022’nin ikinci yarısında toparlanmaya başlamasını bekliyordu. Daha karamsar olan AMD ise %13-19 oranında bir gerileme öngörüyordu. Ancak yeni haberlere bakılırsa her iki şirketin yöneticileri de piyasanın beklenenden daha kötü bir seyir izlediğini söylüyor.

CPU satışları, PC pazarının gidişatı konusunda önemli bir göstergedir. Bellek tedarikçilerinin kazançları ise PC pazarının geleceği konusunda bir başka dikkate alınması gereken detay. DRAM sevkiyatları, dünya genelinde PC’lere olan düşük talep ve Çin’deki COVID kilitlenmeleri nedeniyle Ağustos ayında bir önceki yıla göre %24.7 düştü. DigiTimes tarafından gelen bilgilerde ise Temmuz ayında Güney Kore DRAM satışlarının yıllık bazda %7 düştüğü bildirildi.

IDC, PC sevkiyatlarının 2022 yılında geçtiğimiz yıla kıyasla %12 düşüşle 305,3 milyon adede gerileyeceğini raporlamıştı. Vaziyete bakılırsa tablo daha vahim, pazar beklenenden daha kötüye gidiyor.

Güney Kore merkezli Samsung ve SK Hynix, küresel 3D NAND ve DRAM bellek pazarının yaklaşık üçte ikisini kontrol ediyor. Bu şirketler çiplerini satarken sorunlar yaşıyorsa, talebin düştüğü açık bir şekilde söylenebilir. Bellek üreticileri 3D NAND ve DRAM fiyatlarını düşürme yolunu seçebilir. Bir diğer seçenek üretimi azaltmak. Bellek fiyatlarındaki indirimler, DDR5 RAM ve PCIe 5.0 SSD’lerin yaygınlaşmaya başladığı bu dönemlerde son tüketiciler için iyi bir haber olacaktır.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.