Anasayfa Haber Intel, DLSS Rakibi XeSS Teknolojisini Kullanıma Sundu

Intel, DLSS Rakibi XeSS Teknolojisini Kullanıma Sundu

Intel, amiral gemisi Arc A770 ekran kartının 329 dolarlık fiyatıyla birlikte 12 Ekim’de satışa çıkacağını duyurmuştu. A770 ile birlikte yüksek ihtimalle Arc A750 de satışa çıkacak. Bildiğiniz gibi Intel mühendisleri, AMD FSR ve NVIDIA DLSS’ye rakip olarak Xe Super Sampling (XeSS) teknolojisini geliştiriyordu. Şirket şimdi merakla beklenen yükseltme teknolojisini sessiz sedasız kullanıma sunuyor.

XeSS destekli ilk oyun Shadow of the Tomb Raider oldu. Güncelleme yeni çıktıve Steam sürüm notları aracılığıyla onaylandı. Bununla birlikte, GitHub‘da XeSS için bir yazılım geliştirme kiti yayınlandı.

Intel XeSS yalnızca Arc değil, aynı zamanda AMD Radeon ve NVIDIA GeForce ekran kartlarına destek sunacak. Teknolojinin Shader Model 6.4 destekli tüm GPU’lar tarafından kullanılabileceğini daha önce belirtmiştik. Örneğin Maxwell (GTX 900 serisi) mimarisine dayanan eski nesil NVIDIA ekran kartları bile XeSS ile uyumlu olacak. CapFrameX, Radeon RX 6800 XT ekran kartıyla birlikte bazı testler paylaşmıştı:

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.