Anasayfa Haber Fiber Optik Kablo ile 1.84 Petabit/sn Veri Aktarımı Gerçekleştirildi

Fiber Optik Kablo ile 1.84 Petabit/sn Veri Aktarımı Gerçekleştirildi

Danimarka Teknik Üniversitesi’ndeki bilim insanları, tek bir fiber optik kablo ile birbirine bağlanan tek bir fotonik çip kullanarak saniyede 1.84 petabit veri aktarım hızına erişmeyi başardı. Bu denli yüksek veri aktarım hızı 7.9 km mesafede test edildi. Peki 1.84 petabit ne kadar büyük bir hız demek? Günün herhangi bir saatinde tüm dünya nüfusu tarafından kullanılan ortalama internet bant genişliğinin yaklaşık 1 petabit/sn olduğu tahmin ediliyor.

İş, eğlence ve oyun/uygulama indirme gibi şeylerle birlikte internet ortamında veri aktarımı her geçen gün artıyor. Altyapı şirketleri ise sürekli olarak mevcut bant genişliğini artırmanın yeni yollarını arıyor. Bu bağlamda kompakt yapıdaki tek çipli çözüm kullanan standart optik kablolar oldukça ilgi çekici olacaktır.

Fotonik çip teknolojisi ışık dalgalarıyla çalıştığı için optik veri aktarımı açısından büyük umut vaat ediyor. New Scientist, Asbjørn Arvad Jørgensen liderliğindeki ekibin ellerindeki kaynaklarla bu bant genişliğini nasıl sağladıklarını anlattı:

İlk olarak, denemede kullanılan veri akışı 37 hatta bölündü ve her biri kablodaki farklı bir optik hattan gönderildi. 37 veri hattının her biri, optik spektrumun bölgelerine karşılık gelen 223 veri parçasına ayrıldı. Bu sayede ise veriler diğer akışlarla karışmadan aynı anda farklı şekilde iletildiği bir “frequency comb” oluşturuldu. Başka bir deyişle, büyük ölçüde paralel hareket eden, dalga boyunda çoğullaştırılmış veri iletim sistemi oluşturuldu. Nitekim bu bölümleme işlemi, bir fiber optik kablo tarafından desteklenen potansiyel veri çıkışını büyük ölçüde artırdı.

Hiçbir bilgisayar bu kadar büyük miktarda veriyi depolamayacağı için 1.84 petabitlik bant genişliğini test etmek kolay değil. Araştırma ekibi, tam bant genişliği kapasitesini doğrulamak için tek tek kanallar üzerinden sahte veriler kullandı. Alınan verilerin iletilenlerle eşleştiğinden emin olmak için her kanal ayrı ayrı test edildi.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.