Anasayfa Video Cooler Master GM27-CFX 240 Hz Kavisli Monitör İncelemesi

Cooler Master GM27-CFX 240 Hz Kavisli Monitör İncelemesi

Cooler Master GM27-CFX

Cooler Master’ın 240 Hz’lik 27 inç ekranlı yeni oyuncu monitörünü sizin için detaylı olarak inceledik. GM27-CFX kavisli yapısıyla karşımızda…

Yıllardır bilgisayar piyasasında kaliteli PC donanımlarıyla isim yapan Cooler Master, monitör pazarına da hızlı bir giriş yapmıştı. Markanın çıkardığı ilk monitörünü bir süre önce stüdyomuza konuk etmiştik. Onun incelemesinin bağlantısını da aşağıda bulabilirsiniz.

Cooler Master GM27-FQS ARGB Oyuncu Monitörü İncelemesi

Cooler Master GM27-CFX

Bu arada markanın piyasaya sürdüğü ikinci monitörü olan Cooler Master GM27-CFX modeli de elimize ulaştı. Önceki modele göre daha hesaplı olan bu yeni monitör 27 inçlik ve 1080p çözünürlük sağlayan Quantum Dot tipi VA tipi bir ekran paneliyle donatılmış.

Cooler Master GM27-CFX

Bu panel monitörün çok daha yüksek ekran yenileme hızına sahip olmasına imkan tanıyor. 240 Hz ekran yenileme hızına sahip olan 1500R kavisli panel, yaptığımız renk doğruluğu ölçümlerinde de umulmadık seviyede yüksek kaliteye sahip olduğunu ortaya koydu. İnceleme videomuzda tüm detayları bulabilirsiniz. İyi seyirler…

GM27-CFX Temel Teknik Özellikler

1500R kavis, 240 Hz tazeleme hızı ve 0.5 ms MPRT tepki süresi: Oyuncular için Cooler Master’dan VA panelli, yüksek kontrastlı bir monitör var karşımızda. 8 Bit VA panelinde Quantum Dot teknolojisi kullanılmış, bu sayede çok geniş bir renk hacmi var. Hem parlak, hem canlı renkleri, yüksek karşıtlık ile bir araya getirince son derece etkileyici bir görünüm oluyor.

Cooler Master monitör pazarında yeni olduğu için rekabetçi olmaya çalışıyor, bu da kullanıcının lehine. Fiyat olarak 240 Hz ve güncel iyi VA panelde yüksek hızlı bir oyuncu monitörü yaparken, bir yandan da alüminyumdan çok sağlam bir stand sunuyor. Bu iki artıya karşılık fiyat rekabeti için kısılan noktalar dahili hoparlörler ve olmayan USB Hub gibi ek özellikler. 2 HDMI 2.0 ve bir DisplayPort 1.2 portu var, yani Type-C portu vb. yok, KVM yok, ek özellikler yok. Bu 1080p monitör orta halli bir oyuncu bilgisayarını tamamlamak için tasarlanmış.

Kullanıcı Deneyimi

Tartışmalı nokta şu 27 inç 1080p monitör alınır mı? Ben 22 inç boyuttan çok sıkılıp monitörünü geç yükseltmiş bir oyuncu olarak gözümün rahat gördüğü 27 inç ve 32 inç monitörleri kurup kullanmayı tercih ediyorum. 32 inç 1080p artık kötü görünüyor, en az 1440p gerekiyor ama 27 inç bence orta oturma mesafesinde 1080p’yi halen kurtarabiliyor. Bu monitörün de yakından baktığınızda piksel aralıklarını görüyorsunuz ancak uzaktan film izlerken de iyi ki 27 inç monitör almışım diyorsunuz.

Otururken arada biraz mesafe olacaksa konfor için bence 27 inç 1080p alınır. Bu monitör rekabetçi oyunlar için 240 Hz tazeleme hızı bile sunuyor, 0.5 ms değeri MPRT yani GTG değil ama yine de hızlı bir monitör, piksellerde VA panellerde olduğu gibi geçiş bulanıklaşması var ama yavaş VA türevlerindeki gibi değil, son derece hızlı bir monitör. Kontrast ve parlaklık yüksek olduğu için ekranda olup biteni algılayıp hızlı tepki vermek kolay. İnsan gözü kontrast farkını ve parlaklık farkını daha çok önemsiyor diyebiliriz.

Kavisli Ekranda Göz Takibi

1500R kavis ile göz takibi oyunlarda daha kesintisiz oluyor. Stand yükseklik ayarı 13 cm ile oldukça esnek, pivot yok, öne 5 arkaya 20 derece yatıyor, sağa 15, sola 15 toplam 30 derece de yana hareket açısı var. Stand çok sağlam, ağır, sabit, masif alüminyum görünümü de hissiyatı da çok iyi. Monitörün çerçevesiz yapısı yanlarda ve üstte şık, çoklu kuruluma uygun, alt çerçeve de ince ve parlak yani güzel. Kasanın arkası ise daha önce incelediğimiz düz model kadar güzel gelmedi bana, sebebi kavisli monitörlerin daha kalın olması. Adaptörü dışarıda olduğu halde bu kavis yüzünden incecik olamıyorlar.

Renk ölçümü çok iyi değerler verirken, Input Lag ölçümü beklediğimizden ve hissettiğimizden yüksek çıktı. Kontrollerde tepkisel ve hızlı bir monitör, 240 Hz’in karşılığını veriyor, bu yüzden deneyim olarak oyuncu açısından çok iyi. Renklerin zenginliği yine oyun ve film için harika, ancak tasarımlar bu ekranda çok canlı, çıktıda sönük durabilir, bunu göz önüne alın. Sizin monitörünüz burada çok canlı renkleriyle her şeyi çok güzel gösteriyor olacak.

Alalım mı? Orta seviye ekran kartlı ve 1080p odaklı oyuncu sisteminizi 240 Hz ile nihayet hızlı bir ekranla tamamlayabilirsiniz. Oyun kadar film ve dizi için de kullanıyorsanız da 27 inç bir ekrana geçmek ve bu renkleri görmek sizi memnun edecektir. Ancak dahili hoparlörler yerine bir kulaklık seti ya da hoparlör seti kullanmak daha mantıklı olacaktır.

M.Berker Güngör 1997 yılında Level dergisinin kurucu editörü olmuştur, Herkes için Bilgisayar ile Türkiye'de 500.000 aylık satış rakamına ulaşan ilk popüler bilgisayar eğitimi dergisini hazırlamış, Chip dergisinin ilk günlerinde, IT Business'ta emek vermiştir. Technopat'ı kurmadan önce son olarak PC Magazine Dergisi Yazı İşleri Müdürlüğü'nü yürütmüştür. Köklü yayıncılık ve bilişim kariyerini Technopat'ta "Boss" olarak sürdürmektedir...