Anasayfa Haber Tüketici Talebi Zayıflıyor: DRAM Gelirleri %30 Düştü

Tüketici Talebi Zayıflıyor: DRAM Gelirleri %30 Düştü

RAM

Bilgisayarlara ve tüketici elektroniğine olan talebin zayıfladığından sık sık bahsediyoruz. Yakın zaman önce 3D NAND bellek satışlarının zayıfladığını, fiyatların düştüğünü ve şirketlerin gelir kaybı yaşadığını yazmıştık. Benzer bir senaryo DRAM üretiminde de yaşanıyor. Şirketlerin DRAM gelirleri 2022 yılının üçüncü çeyreğinde önceki çeyreklere kıyasla yaklaşık %30 oranında düştü.

Micron ve SK Hynix üçüncü çeyrekte pazar payını küçük miktarlarda artırmayı başardı. Samsung ve farklı küçük tedarikçiler ise önemli gelirler kaybetti. Veriler yine TrendForce‘dan geliyor. Analist şirket, DRAM gelirlerinin çeyreklik bazda %28.9 azalarak üçüncü çeyrekte 18.187 milyar dolara gerilediğini bildirdi.

DRAM satış verileri

Çeyrek boyunca sözleşmeli bellek fiyatları %10 ila %15 oranında düşerken, spot fiyatlarda daha da derin düşüşler yaşandı. TrendForce analistleri, yavaşlayan talep nedeniyle üreticilerin üretimi zayıflattığını, envanter ayarlaması yaptığını söylüyor.

3D NAND pazarında olduğu gibi, DRAM sektöründe de Samsung lider. Güney Kore merkezli şirketin gelirleri ikinci çeyreğe göre %33.5 gibi önemli bir oranda düşüş gösterdi. DRAM liderli olarak konumunu koruyan Samsung’un payı %43.5’ten %40.7’ye geriledi.

SK Hynix, DRAM gelirinde bir önceki çeyreğe göre %25.2’lik bir kayıp yaşadı ancak üçüncü çeyrekte pazar payını %28.8’e yükseltti. Micron’un DRAM satışları 2022’nin 3. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre %23.3 azalsa da şirket payı %24.5’ten %26.4’e yükseldi. Daha küçük isimlerden de bahsedelim. Nanya, Winbond ve PSMC gibi küçük üreticiler gelirlerinde %37,4 ile %40,8 arasında düşüş yaşadı, aynı zamanda pazar payı kaybetti.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.