Anasayfa Video Viewsonic X2 Projeksiyon Cihazı İncelemesi

Viewsonic X2 Projeksiyon Cihazı İncelemesi

İyi bir TV almak istiyorsanız 50 ve 60 inç büyüklüklere kadar fiyatlar kabul edilebilir noktalarda seyretmiştir hep, ancak ne zaman 75 inç bariyerini aşmak istediniz, işte kesenin ağzını epey açıp astronomik fiyatlar ödemeye hazır olmanız gerekiyor. Bu noktada ekonomik bir alternatif olarak projeksiyon cihazlarını görüyoruz. Bugün inceleyeceğimiz Viewsonic X2 kısa atımlı projeksiyon cihazı da böyle bir ürün, 1.5 metre uzaklıktan perdenizde veya duvarınızda 100 inç büyüklükte bir görüntü elde etmenizi sağlıyor ki eşdeğer büyüklüğü TV’de elde etmek isterseniz rahat 4 katı para ödemeniz gerekiyor.

Viewsonic X2 ürün bağlantısı: https://bit.ly/VSTR-X2

 

Kimin için uygun?

Viewsonic X2 nedir ne değildir kısaca değinmek gerekirse, perdeler açıkken gündüz kullanabileceğim ultra parlak bir projeksiyon cihazı bakıyorum diyenler için değil bir kere bunu netleştirelim. 3100 lümenlik LED ışığı parlak olsa da, ya karartma perdesiyle ya da akşamdan sonra kullanmaya daha müsait. Bu LED ışığın 30.000 saat ömrü var. Bu her gün 6 saat kullansanız dahi 15 yıl yeteceği anlamına geliyor.

Boyutlarıyla çok küçük diyemeyeceğimiz bir cihaz, taşınabilir pilli cihazlarla karşılaştırmayın yani, bu sabit kullanım için üretilmiş bir projeksiyon cihazı.

X2 1080p çözünürlükte görüntü verebiliyor. Hem harici oynatıcılarla kullanabiliyorsunuz hem de içindeki android işletim sistemi sayesinde depolama cihazınızı takıp medyanızı VLC, MXplayer gibi uygulamalarla izleyebiliyorsunuz. 

Buna ek olarak dahili uygulama mağazası var, varsayılan olarak Amazon Prime, Netflix gibi popüler uygulamalar yüklü geliyor ancak isterseniz daha fazlasını indirip kurmanız mümkün.

Konumlandırma

Altında veya üzerinde herhangi bir standart tripod yuvası bulunmuyor. Tavana veya duvara montaj için Viewsonic’in duvar montaj kitini edinmeniz gerekiyor. Ama ev kullanıcılarının büyük oranda koltuk önündeki sehpaya koyup kullanacaklarını düşünüyorum.

Bu kullanımın hiçbir dezavantajı yok hatta cihazı bir miktar açılı konumlandırmanız da mümkün, ayarlardan uygulayabileceğiniz dikey ve yatay keystone düzeltmeleri ile bunu kompanse edip projeksiyon cihazını sanki tam karşıya koymuşsunuz gibi, bozulma olmadan kullanabiliyorsunuz. Alttaki 2 seviyeli ayak da yine bu doğrultuda yapabileceğiniz düzeltmeler arasında.

Lensin üzerinde bir netleme, bir de yakınlaştırma tekeri var.

Yakından Fiziksel Özellikler

Arkadaki portlara baktığımızda 2 adet HDMI 2.0 giriş olduğunu görüyoruz ki, bilgisayar, oyun konsolu veya Apple TV gibi birden çok cihazınız varsa bunları aynı anda bağlayıp kumanda ile hdmi kaynakları arasında kolayca geçiş yapabiliyorsunuz.

Bunun yanı sıra akıllı telefonunuzu, nintendo switch’inizi ve USB Tip-C üzerinden görüntü aktarımına izin veren diğer cihazlarınızı buradaki Tip-C yuvası üzerinden bağlayabiliyorsunuz. Toplamda 3 adet görüntü giriş yuvası var diyebiliyoruz bu anlamda.

Ama tüm bu girişlere ek olarak bir de Wi-Fi üzerinden ekran yansıtma seçeneğiniz bulunuyor. Viewsonic X2 5GHz Wi-Fi AC desteğine sahip. Güncel bir akıllı telefonunuz varsa kolayca Wi-Fi üzerinden kablosuz ekran yansıtma yapabiliyorsunuz.

Son olarak bir de USB 2.0 sürüm Tip-A yuva bulunuyor. Aslında 2 USB Tip-A yuva var fakat bunlardan sadece bir tanesi kullanıcının hizmetine sunulmuş, diğer yuva teknik servis tarafından kullanılan özel bir yuva. Harici depolama aygıtlarınızı bu yuvadan projeksiyon cihazına bağladığınızda android işletim sisteminde otomatik beliriyor ve yüklü uygulamalarınızdan birini kullanarak bu dosyaları açabiliyorsunuz.

Cihazın ses giriş ve çıkış yuvası olduğu gibi dahili hoparlörleri de var. Ses anlamında birden çok opsiyonunuz olması güzel olmuş. Ve dahili hoparlörler öyle yabana atılacak cinsten değil, 

Viewsonic bu projeksiyon cihazında harman kardonla çalışıp güzel bir hoparlör koymuş. Ancak bu hoparlörün bazı kısıtlamaları da var. Ses seviyesi 0 ila 20 adım arasında ayarlanabiliyor ve en son ayara getirdiğinizde gerçekten çok yüksek seviyede ses ediyorsunuz. Fakat en yüksek seviyede hoparlör amfisi gücü kaldırmıyor gibime geldi, çünkü ses seviyesi inip çıkıyor. Örnek ses kaydını videomuzda dinleyebilirsiniz. Seviyeyi birkaç adım geriye aldığımda bu düzeliyor.

Bluetooth Özellikleri

Cihazın bluetooth özelliği olduğu için bir telefonunuzdan projeksiyon cihazınıza bluetooth ile bağlanıp, onu bir bluetooth hoparlör gibi kullanabiliyorsunuz ve spotify şarkılarınızı çalabiliyorsunuz. Tam tersi şekilde yani, film izlerken kablosuz bluetooth kulaklığınızdan duymak istiyorsanız, kulaklığınıza bağlanabiliyorsunuz.

Kumanda

Cihazla birlikte gelen kumanda 2 AAA boy kalem pille çalışıyor ve Viewsonic size bu pilleri temin ediyor. Kumanda’nın iyi düşünülen ve çok sevdiğim bir özelliği tuşların arka aydınlatmaya sahip olması oldu. Pil ömrünü gereksiz tüketmemesi için kumandaya bir de ivmeölçer koymuşlar. Tuşların ışığı sadece kumandayı elinize aldığınızda yanıyor. Kumandanın boyutları ortalama, ne eski tv kumandaları gibi kaba ve karman çorman birçok tuşa sahip, ne de sınırlı işleve sahip az tuşlu kumandalardan, burada dengeyi yakalamışlar. Menüde gezinmek kolay ve rahat. Kumandanın kızılötesi alıcısını çiftleyip, cihazın hem arkasına hem önüne koydukları için şekilden şekile girmeden komut gönderebiliyorsunuz. 

Görüntü modları

Seçebildiğiniz görüntü modları arasında En Parlak, TV, Film, Oyun ve kendiniz ayarlayabildiğiniz özel şablonlar var. Bunların arasından en hoşuma giden Oyun oldu, çünkü gölgedeki detayları daha iyi verdiğini düşünüyorum. O sebeple ortamdaki ışık fazlaysa Oyun modunda kullanmanızı tavsiye ederim. Film ise daha çok karanlık ortamlarda kullanıma uygun.

Bu arada cihazın HDMI CEC özelliği ile geldiğinin altını çizmek istiyorum, bu özellik oyun konsolunuzu, oynatıcınızı veya bilgisayarınızı açtığınızda HDMI üzerinden ona bağlı olan cihazın da açılmasını sağlıyor, yani her birinin kumandasıyla ayrı ayrı uğraşmıyorsunuz.

Oyun testleri

RTX 4080 ekran kartı olan bir sistemle yaptığımız Cyberpunk 2077, F1 2022 ve Spider Man Remastered testlerinde gerçekten çok büyük zevk aldık. Beyaz perdemizin tamamını dolduracak şekilde ayarladık ve oyun dünyasının içinde hissettik kendimizi. 

Giriş gecikmesi düşürmek için X2’nin menüsünde özel bir seçenek bulunuyor ve bunu aktif kıldığınızda gerçekten bir oyuncu monitöründen farksız hale geliyor. Aydınlık sahnelerde detaylar net ve seçilebilir oluyor fakat Cyberpunk gibi oyunlarda gece sokağa çıktığınızda karanlık noktaları çok iyi göremiyorsunuz.

Fan Gürültü seviyesi

Fan gürültüsü duyulabilir şekilde ama bir miktar uzaklaştığınızda rahatsız etmiyor. Oyun oynarken ve film izlerken muhtemelen diğer sesler fan sesini kolayca baskılayacaktır ancak uzun sessizliğin olduğu diyalog sahnelerinde bu fan sesini duyabiliyorsunuz. Videomuzda 1 metre uzaklıktan kaydettik bir ses kaydı aldık.

Dahili Uygulama Mağazası

Projeksiyon cihazınızı tıpkı bir akıllı TV gibi kullanmanızı sağlayan bir özellik de dahili uygulama mağazası. Dahili 11GB depolama alanı bu uygulamalar için kullanabiliyorsunuz. Bu mağazadan popüler video uygulamalarını indirmek mümkün fakat bazı uygulamaların arayüzü varsayılan olarak uyumlu çalışmıyor ve kumanda ile menülerde gezinmek mümkün değil. Örneğin Netflix’i denediğimizde kumanda ile neyi seçtiğimizi göremedik ve filmlerin, dizilerin resimlerinin olduğu kutucukları ekrana sığmadı. Cihazın arkasındaki USB yuvalarından birine kablosuz klavye fare setimizin alıcı, verici ünitesini bağlayıp denediğimizde Netflix arayüzünün düzgün bir şekilde çalıştığını gördük.

Sonuç

Viewsonic X2 çok işlevli ve güncel özelliklerle donatılmış bir eğlence üssü olmuş adeta. Kısa atış özelliği sayesinde evi çok geniş olmayan ve projeksiyon kullanmak için sınırlı alana sahip kullanıcılar için bile 1.5 metreden kullanılabilen bir projeksiyon cihazı. Akıllı televizyonlarda görmeye alıştığımız uygulama desteği, kablosuz ekran yansıtma ve çok sayıda giriş yuvası var. Evet belki incelediğimiz en parlak ve en yüksek çözünürlüğe sahip cihaz değil ve fakat büyük ekran TV ile projeksiyon arasında kaldıysanız değerlendirilebilecek bir model.