Anasayfa Haber İki Kat Yüksek Performans: Samsung GDDR6W Bellekler Tanıtıldı

İki Kat Yüksek Performans: Samsung GDDR6W Bellekler Tanıtıldı

Samsung, DRAM kapasitesini ve bant genişliğini iki katına çıkaran yeni GDDR6 bellek türünü tanıttı. Samsung’un GDDR6W yongaları geleneksel BGA yapısını kullanıyor ve üst sınıf ekran kartlarında kullanılabiliyor.

İki Kat Yüksek Performans-Samsung GDDR6W Bellekler Tanıtıldı

Güncel GDDR6 ve GDDR6X bellekler 32 bit arayüz sunan tek bir DRAM’e sahipken, GDDR6W tipindeki bellekler çift 32 arayüze sahip. Böylelikle çip başına kapasite 16 Gb’den 32 Gb’ye kadar çıkıyor. Bununla birlikte arayüz genişliği 32 bitten 64 bite uzanıyor. Samsung, baskı devre kartını daha ince ve önemli ölçüde daha ince bağlantılarla destekleyerek Fan-Out Wafer-Level Packaging (FOWLP) teknolojisini kullanmaya başladı.

Teknoloji devinin GDDR6W bellekleri genellikle GDDR6 ile aynı protokolleri kullanırken daha yüksek performans ve kapasite sunabiliyor. Örneğin, normal bir GDDR6 SGRAM yongası maksimum 88 GBps bant genişliğine erişebiliyordu. GDDR6W ile bu genişlik 176 GBps’ye çıkıyor.

GDDR6W HBM2E
Sistem Seviyesi G/Ç Sayısı 512 4096
Pin İletim Hızı 22 Gbps 3.2 Gpbs
Bant Genişliği 1.4 TB/s 1.6 TB/s

Samsung, FOWLP teknolojisiyle GDDR6W paket kalınlığının GDDR6’ye kıyasla 1,1 mm’den 0,7 mm’ye düşürmeyi başardığını söylüyor. Böylelikle soğutma süreci de kolaylaşıyor.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.