Anasayfa Haber Yeni Microsoft Özelliği: “Adli Delil Toplama”

Yeni Microsoft Özelliği: “Adli Delil Toplama”

Microsoft, “adli delil toplama” olarak tanımlayabileceğimiz yeni bir özelliği kullanıma sunmaya başlıyor. Microsoft MVP’si Joe Stocker, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımla birlikte Microsoft Insider Risk Management kapsamında fazla bilinmeyen bir özellikten bahsetti. Stocker, bu özellikle “tüm fare hareketlerinin, tuş tıklamalarının ve risk göstergeleri tarafından tanımlanan tüm etkinliklerin” takip edilebileceğini belirtti. Joe Stocker ayrıca paylaşımında bu özellikle neler yapılabileceğini söylüyor:

Bir işverenin şirkete ait bir cihazda neler olup bittiğini izleme hakkına sahip olmaması gerektiğini düşünüyorsanız lütfen yorumlarda belirtin. Bir çalışan ticarı sırları yasadışı bir şekilde rakiplerine satıyorsa, fikri mülkiyetin korunması için nasıl bir yol izlenebilir?”

microsoft Adli Delil Toplama

Birçok kişi ise bu özelliğin suistimal edilebileceğini tartışıyor. Bazı kullanıcılar ise güvenlik ve mahremiyet konularındaki şüphelerini dile getiriyor. Microsoft’un resmi yazısında özellik şöyle tanıtılmış:

Microsoft Purview Insider Risk Management, IP hırsızlığı, veri sızıntısı ve güvenlik ihlalleri gibi potansiyel kötü niyetli veya kasıtsız riskleri belirlemek için çeşitli verilerle ilişkilidir. İçeriden risk yönetimi, müşterilerin güvenlik ve uyumluluğu yönetmek için ilkeler oluşturmasını sağlar. Tasarım gereği gizlilik ile oluşturulmuş, kullanıcılar varsayılan olarak takma isimlendirilir ve kullanıcı düzeyinde gizliliğin sağlanmasına yardımcı olmak için rol tabanlı erişim denetimleri ve denetim günlükleri mevcuttur.

İçeriden Risk Yönetimi (Insider Risk Management, eski adıyla Microsoft 365 Insider Risk Management), kurumunuzdaki riskli etkinlikleri tespit etmenize, araştırmanıza ve bunlarla ilgili işlem yapmanıza olanak tanıyarak kurum içi riskleri en aza indirmeye yardımcı olan bir çözümdür.

Özel ilkeler, gerektiğinde vakaları Microsoft Purview eDiscovery’ye (Premium) (eski adıyla Microsoft Advanced eDiscovery) yükseltmek de dahil olmak üzere kurumunuzdaki kötü niyetli ve kasıtsız riskli etkinlikleri tespit etmenize ve bunlarla ilgili işlem yapmanıza olanak tanır. Kurumunuzdaki risk analistleri, kullanıcıların kurumunuzun uyumluluk standartlarıyla uyumlu olduğundan emin olmak için hızla uygun önlemleri alabilir.

Bu özellik günlük kullanıcılardan ziyade kurumsal kullanıcıları ilgilendiriyor. Özetlemek gerekirse, Insider Risk Management tarafından sağlanan belirli veriler gelecekteki olası adli vakalar için bir yerde depolanıyor.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.