Anasayfa Haber CAMM, Dizüstü Bilgisayarlarda SO-DIMM Belleklerin Yerini Alacak

CAMM, Dizüstü Bilgisayarlarda SO-DIMM Belleklerin Yerini Alacak

Dizüstü bilgisayarlar, hepsi bir arada sistemler ve farklı kompakt tasarımlarda kullanılan SO-DIMM bellekler için yolun sonu yaklaşıyor. JEDEC komite üyesi ve Dell Kıdemli Seçkin Mühendisi Tom Schnell, yapılan bir röportajda dizüstü bilgisayarlarda yeni “CAMM Common Spec” RAM standardının kullanılacağını açıkladı.

CAMM (Compression Attached Memory Module-Sıkıştırılmış Bellek Modülü) belki bazılarınıza tanıdık gelmiş olabilir. 2022 Nisan ayında Dell’in ilk Precision 7770 ve 7670 iş istasyonu dizüstü bilgisayarlarına bir bakış atmıştık. CAMM teknolojisi, görünüşe göre belleklerde gelişmiş yoğunluk sağlarken daha küçük bir alanda daha fazla RAM kapasitesi sunacak. Daha yüksek DDR5 hızlarına ulaşmak mümkünken, dizüstü bilgisayarların bir miktar hafifleyebileceği söyleniyor.

JEDEC CAMM v1.0 standardının 2023’ün ikinci yarısında tamamlanması bekleniyor. Yeni bellek standardı tarafından desteklenen cihazlar ise 2024’te piyasaya çıkacak. Şu anda CAMM teknolojisinin maliyeti SO-DIMM’den biraz daha yüksek. Bu nedenle teknolojiyi ilk olarak muhtemelen premium sınıf dizüstü bilgisayarlarda göreceğiz.

CAMM RAM Teknolojisi Neler Sunuyor?

Şirket, CAMM modüllerinin geleneksel SO-DIMM modüllerinden %57’ye kadar daha ince olduğunu iddia ediyor. Ek olarak çift taraflı bir CAMM, 128 GB’a kadar bellek taşıyabilecek. Yeni bir iş istasyonu arayan müşteriler, her biri 32 GB DDR5 belleğe sahip dört SODIMM modülü kullanmak yerine 128 GB CAMM modülüyle gönderilecek olan Dell Precision dizüstü bilgisayarlara yakında erişebilecek.

CAMM RAM

Yayınlanan fotoğraflara bakılırsa PCB’nin her iki tarafında yoğun bir şekilde DDR5 bellek yongaları konumlandırılmış. Ayrıca 128 GB ve 64 GB modüllerin her iki tarafında da bellekler bulunduğu, 32 GB ve 16 GB CAMM modüllerinin ise tek taraflı olacağı görülüyor.

Her yonga, üst ve alt destek plakalarıyla bir arada tutulan CAMM Sıkıştırma Konnektörü aracılığıyla anakarta bağlanıyor. Dell, SODIMM modüllerini kullanabilecek bir adaptör dahi üretti, ancak bu adaptörün şirket içi geliştirme dışında kullanılacağından emin değiliz. Üretici ayrıca CAMM konnektörünün bir soğutucu görevi görebileceğini ve ısı dağılımına yardımcı olabileceğini söylüyor.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.