Anasayfa Haber Bülten Intel 4. Nesil Ölçeklenebilir Xeon İşlemcileri, Max Series CPU’ları ve GPU’ları Piyasaya...

Intel 4. Nesil Ölçeklenebilir Xeon İşlemcileri, Max Series CPU’ları ve GPU’ları Piyasaya Sürüyor

Intel 4. Nesil Ölçeklenebilir Xeon İşlemciler

Intel bugün; müşterilerine veri merkezi performansı, verimlilik, güvenlik ve yapay zekâ, bulut, ağ, uç ve dünyanın en güçlü süper bilgisayarları için yeni yeteneklerde büyük bir artış sağlayan 4. Nesil Intel® Xeon® Ölçeklenebilir işlemciler (kod adı: Sapphire Rapids), Intel® Xeon® CPU Max Series (kod adı: Sapphire Rapids HBM) ve Intel® Veri Merkezi GPU Max Series’i (kod adı: Ponte Vecchio) tanıtarak, şirketin tarihindeki en önemli ürün lansmanlarından birini gerçekleştirdi.

4. Nesil Xeon ile müşterileri ve iş ortaklarıyla birlikte çalışan Intel, en büyük bilgi işlem zorluklarının üstesinden gelmek için büyük ölçekte farklılaştırılmış çözümler ve sistemler sunuyor. Intel’in amaca yönelik, iş yükü öncelikli ve belirli iş yükleri için ayarlanmış yüksek düzeyde optimize yazılımlar sağlamaya yönelik benzersiz yaklaşımı, şirketin optimum toplam sahip olma maliyeti karşılığında doğru güçte doğru performansı sunmasını sağlıyor.

Ayrıca Intel’in en sürdürülebilir veri merkezi işlemcileri olan 4. Nesil Intel Xeon Ölçeklenebilir işlemciler, müşterilere gücü ve performansı yönetmek için bir dizi özellik sunarak, sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmak için CPU kaynaklarının optimum kullanımını sağlıyor.

Intel Başkan Yardımcısı ve Veri Merkezi ve Yapay Zekâ Grubu Genel Müdürü Sandra Rivera; “4. Nesil Xeon Ölçeklenebilir işlemciler ve Max Series ürün ailesinin piyasaya sürülmesi, Intel’in geri dönüşü hızlandırma, veri merkezi liderliği yolumuzu yeniden açma ve ayak izimizi yeni alanlarda büyütmede son derece önemli bir âna karşılık geliyor. Intel’in 4. Nesil Xeon ve Max Series ürün ailesi, müşterilerin asıl isteğini -gerçek dünya gereksinimleri için güvenli bir ortamda lider performans ve güvenilirlik- yerine getiriyor ve değer elde etme süresini kısaltarak inovasyon hızlarını artırıyor.” dedi.

4. Nesil Xeon ailesi, piyasadaki ve bugün müşterilerin elindeki tüm diğer veri merkezi işlemcilerinin aksine, Intel’in amaca yönelik ve iş yükü öncelikli stratejisi ve yaklaşımını önemli ölçüde genişletiyor.

En Yerleşik Hızlandırma ile Lider Performans ve Sürdürülebilirlik Avantajları

Bugün piyasada kurulu 100 milyonu aşkın Xeon bulunuyor – yeni “hizmet olarak” iş modelleri dahil BT hizmetlerini çalıştıran şirket içi sunuculardan internet trafiğini yöneten ağ ekipmanlarına, uçta kablosuz baz istasyonu bilişimine ve bulut hizmetlerine kadar.

On yıllarca yıllık veri merkezi, ağ ve akıllı uç inovasyonu ve liderliğini temel alan yeni 4. Nesil Xeon işlemciler, müşterilerin yapay zekâ, analitik, ağ oluşturma, güvenlik, depolama ve HPC’deki en önemli bilişim güçlüklerinin üstesinden gelmesi için, dünya üzerindeki tüm CPU’ların en fazla yerleşik hızlandırıcılarıyla lider performansı sağlıyor.

Intel 4. Nesil Ölçeklenebilir Xeon İşlemci

4.Nesil Xeon müşterileri, önceki nesillere kıyasla yerleşik hızlandırıcıları kullanırken hedeflenen iş yükleri için watt başına ortalama 2.9 kat performans verimliliği artışı, minimal performans kaybıyla optimize güç modunda 70-watt’a kadar güç tasarrufu ve %52 ila %66 daha düşük toplam sahip olma maliyetinden (TOC) yararlanmayı bekleyebilir.

Sürdürülebilirlik

4. Nesil Xeon’daki yerleşik hızlandırıcıların geniş kapsamı, Intel’in platform seviyesinde güç tasarrufu sunarak, ilave ayrık hızlandırma ihtiyacını azaltmasını ve müşterilerimizin sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmasını sağlıyor. Ayrıca yeni Optimize Güç Modu, seçili iş yükleri için %5’ten daha düşük performans etkisiyle %20’ye kadar güç tasarrufu sağlayabiliyor. Hava ve sıvı soğutma alanındaki yeni inovasyonlar, toplam veri merkezi enerji tüketimini daha da azaltıyor. 4. Nesil Xeon’u üretmek için Intel tesislerinde en son teknoloji ürünü su ıslahıyla en az %90 oranında yenilenebilir enerji kullanıldı.

Yapay Zekâ

4. Nesil Xeon işlemciler önceki nesle kıyasla, yapay zekâda, yerleşik Intel® Advanced Matrix Extension (Intel® AMX) hızlandırıcıları ile 10 kata kadar daha yüksek PyTorch gerçek zamanlı çıkarım ve eğitim performansı elde ediyor. Intel’in 4. Nesil Xeon’u, geniş bir dizi yapay zekâ iş yükünde çıkarım ve eğitim için yeni performans seviyelerine olanak tanıyor. Xeon CPU Max Series ise, doğal dil işleme içi bu yetenekleri genişleterek, müşterilerin büyük dil modellerinde 20 kata kadar hız artışı yakalayabilmesini sağlıyor. Intel’in yapay zekâ yazılım paketi, geliştiricilere tercih ettikleri yapay zekâ aracını kullanma olanağını tanırken, üretkenliği artırıyor ve yapay zekâ geliştirme süresini hızlandırıyor. İş istasyonundan taşınabilen bu paket, bulutta ve uca kadar her yerde ölçeklenebiliyor. Ve bu, her iş segmentindeki en yaygın yapay zekâ kullanım durumlarında 400’den fazla makine öğrenmesi ve derin öğrenme yapay zekâ modelleriyle doğrulandı.

Ağ Oluşturma

4. Nesil Xeon; yüksek performanslı, düşük gecikmeli ağ ve uç iş yükleri için özel olarak optimize edilen bir işlemciler ailesini sunuyor. Bu işlemciler, telekomünikasyon ve perakendeden üretim ve akılı şehirlere kadar birçok sektör için daha yazılım tanımlı bir geleceğe götüren temelin kritik bir bileşenidir. 5G çekirdek iş yükleri için, yerleşik hızlandırıcılar aktarım hızını artırmaya ve gecikme hızını azaltmaya yardımcı olurken, güç yönetimindeki ilerlemeler ise platformun hem yanıtlama hızını hem de verimliliğini artırıyor. Ve 4. Nesil Xeon, önceki nesillere kıyasla iki kata kadar sanallaştırılmış radyo erişim ağı (vRAN) kapasitesini güç tüketimini artırmaksızın sunuyor. Böylece iletişim hizmeti sağlayıcıları; kritik performans, ölçeklendirme ve enerji verimliliği ihtiyaçlarını karşılamak için, watt başına performansı iki katına çıkarabiliyor.

Yüksek Performanslı Bilişim

4. Nesil Xeon ve Intel Max Series ürün ailesi, HPC ve yapay zekâdaki zorlu bilişim iş yükleri için CPU ve GPU’yu oneAPI’nin açık yazılım ekosistemine entegre eden ölçeklenebilir ve dengeli bir mimariyle dünyanın en zorlu sorunlarını çözmeye olanak tanıyor.

Yüksek bant genişlikli belleğe sahip ilk ve tek x86 tabanlı işlemci olan Xeon CPU Max Series, birçok HPC iş yükünü kod değişiklikleri yapmaya gerek kalmaksızın hızlandırıyor. Intel’in en yüksek yoğunluklu işlemcisi olan Intel Veri Merkezi GPU Max Series, farklı müşteri ihtiyaçlarına cevap veren çeşitli form faktörlerinde sunulacak.

Intel Max Series Data Center GPU

Xeon CPU Max Series, paket üzerinde 64 gigabayt yüksek bant genişlikli bellek (HBM2e) sunarak, HPC ve yapay zekâ iş yükleri için veri aktarım hızını önemli ölçüde artırıyor. Xeon CPU Max , üst düzey 3. Nesil Intel® Xeon® Ölçeklenebilir işlemcilere kıyasla enerji ve topraklama sistemleri modellemesi gibi gerçek dünyadaki pek çok uygulamada 3,7 kata kadar daha fazla performans sağlıyor.

Ayrıca Veri Merkezi GPU Max Series, 100 milyardan fazla transistörü 47 karolu bir pakette toplayarak, fizik, finansal hizmetler ve yaşam bilimleri gibi zorlu iş yükleri için yeni aktarım hızı seviyeleri sağlıyor. Xeon CPU Max Series ile eşleştirildiğinde, kombine platform LAMMPS moleküler dinamik simülatörünü çalıştırırken önceki nesilden 12,8 kat daha yüksek performansa ulaşıyor.

Bugüne Kadarki En Zengin Özellikli ve Güvenli Xeon Platformu

Intel’in bugüne kadarki en büyük platform dönüşümünü temsil eden 4. Nesil Xeon, hızlandırma mucizesi olmasının yanında, tek pakette dörte kadar Intel 7 yapılı karoyu birleştiren, Intel EMIB’i (yerleşik çok kalıplı ara bağlantı köprüsü) kullanarak bağlantı kuran ve DDR5 ile daha yüksek bellek bant genişliği, PCIe5.0 ile daha yüksek I/O bant genişliği ve Compute Express Link (CXL) 1.1 ara bağlantıyı da içeren yeni özellikler sunan bir üretim başarısıdır.

Her şeyin temelinde güvenlik yatıyor. Intel, 4. Nesil Xeon ile endüstrideki tüm veri merkezi silikon sağlayıcıları arasında en kapsamlı gizli bilişim portföyünü sunarak, veri güvenliğini, mevzuata uygunluğu ve veri bağımsızlığını ileri seviyelere taşıyor. Intel; özel, genel ve buluttan uca ortamlarda gizli bilişim için günümüzün en küçük saldırı yüzeyini sağlayan Intel® Software Guard Extensions (Intel® SGX) ile veri merkezi bilişimi için uygulama yalıtımı sunan tek silikon sağlayıcısı konumunu koruyor. Bunun yanında, Intel’in yeni sanal makine (VM) izolasyon teknolojisi ve mevcut uygulamaları gizli bir ortama taşımak için ideal olan Intel® Trust Domain Extensions (Intel® TDX); Microsoft Azure, Alibaba Cloud, Google Cloud ve IBM Cloud ile piyasaya sürülecek.

Son olarak, 4. Nesil Xeon’un modüler mimarisi, Intel’in ana akım genel amaçlı SKU’lardan bulut, veritabanı ve analitik, ağ, depolama ve tek soketli uç kullanım durumları için amaca yönelik SKU’lara kadar müşteri kullanım durumları ya da uygulamaları için hedeflenen yaklaşık 50 SKU’da geniş bir dizi işlemci sunmasına olanak tanıyor. 4. Nesil Xeon işlemci ailesi İsteğe Bağlı özelliğine sahip ve müşterilerin gerçek dünyadaki gereksinimlerini karşılayan hedef kullanım durumları ve form faktörleri için uygun olan çekirdek sayısı, frekans, hızlandırıcı karışımı, güç ve bellek verimi açısından farklılık gösteriyor.