Anasayfa Haber Bülten KTH Süper Bilgisayarlarında AMD EPYC CPU’lar ve AMD Instinct GPU’lar ile 6...

KTH Süper Bilgisayarlarında AMD EPYC CPU’lar ve AMD Instinct GPU’lar ile 6 Kat Performansı Artışı Hedefliyor

AMD EPYC CPU

HPC araştırma altyapısı NAISS’in bir parçası olarak İsveç’teki akademik araştırmalar için önde gelen HPC hizmetleri sağlayıcısı olan KTH Kraliyet Teknoloji Enstitüsü, AMD EPYC CPU’lar ve AMD Instinct GPU’lar tarafından desteklenen süper bilgisayarlarında altı kat daha fazla performans bekliyor. Firma bu bağlamda Alzheimer Hastalığı, sürdürülebilir deniz taşımacılığı ve daha birçok alanda yapılan araştırmalarda önemli gelişmeler sağlamaya yardımcı olmak üzere yeni süper bilgisayar kaynakları satın aldı.

Dardel adı verilen süper bilgisayar tam olarak kullanılmaya başlandığında, hesaplamalı akışkanlar dinamiği, biyofizik, genomik araştırmalar, malzeme bilimi ve hesaplamalı kimya gibi önemli bilimsel uygulamalar için yaklaşık 13,5 petaflopluk yüksek bir performans sunacak.

AMD INSTINCT + EPYC Server

KTH süper bilgisayarı tedarik ederken, bu çeşitli uygulama ekosistemini barındırma zorluğuyla karşı karşıya kaldı. AMD EPYC CPU’lar ve AMD Instinct GPU’lar, KTH’nin önceki süper bilgisayarından en az altı kat daha hızlı olacak. Bunu sağlayacak olam AMD tabanlı yeni sistem çekirdek başına yüksek performans, bellek bant genişliği ve enerji verimliliği sağlamak üzere tüm işlemlerde  kullanılacak.

KTH’deki PDC Yüksek Performanslı Hesaplama Merkezi Direktörü Profesör Dirk Pleiter:

“Bir AMD Instinct MI250X’in performansının iki NVIDIA A100 GPU’nun performansıyla karşılaştırılabilir olduğunu, ancak yaklaşık yarısı kadar güç tükettiğini gördük. Son zamanlarda kullanılan sistemlerin çoğu AMD EPYC işlemcileri temel alıyor çünkü tipik bilimsel uygulamalar için olağanüstü performans sağlıyorlar” dedi.

2000'li yılların başında Pentium 4 2.4 GHz bilgisayarı sayesinde teknoloji ile buluşan Asım, 128 MB RAM ile savaşarak günümüze kadar gelmeyi başarmış. 2013'ten bu yana Technopat Sosyal'de deneyimlerini aktaran yazarımız, şimdilerde haber ve makaleleriyle bizimle.