Anasayfa Haber Microsoft, Windows 10 İndirilebilir Sürüm Satışını Sonlandıracak

Microsoft, Windows 10 İndirilebilir Sürüm Satışını Sonlandıracak

Windows 10 İndirilebilir Sürüm

Microsoft tarafından bu ayın sonlarında Windows 10 Home ve Pro indirilebilir sürümünün satıştan kaldırılacağı duyuruldu. Microsoft’un 14 Ekim 2025’te Windows 10 işletim sistemini resmi olarak desteklemeyi durduracağını da belirtelim.

Şirket, satışlar için son tarih olan 31 Ocak 2023’ü not ederek yakın zamanda Windows 10 ürün sayfalarını güncelledi. Öte yandan, şirketin perakendecilerden temin edilebilen benzer indirmeleri ve lisans anahtarlarını nasıl ele alacağı belli değil.

Microsoft, tüketicilere yönelik kendi Windows 10 satışlarını yavaşlatırken Windows 10 lisans anahtarları ve hatta işletim sistemi önceden yüklenmiş dizüstü bilgisayarlar ve PC’ler, Microsoft işletim sistemini desteklemeyi bırakmadan önce oldukça uzun bir süre üçüncü şahıslardan edinilebilecek.

Microsoft, Temmuz 2015’te Windows 10’u piyasaya sürdü. İşletim sistemi, geleneksel Başlat menüsünü ve düğmesini kaldırdığı ve baştan sona bir dokunmatik ilk arayüzü benimsediği için geniş çapta eleştirilen Windows 8’i takip etti. Windows 10 aynı zamanda Microsoft’un bir hizmet gibi çalışan, sürekli güncellenen ve hatta bir ara “Windows’un son sürümü” olduğu söylenen ilk Windows sürümüydü.

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, teknolojideki son gelişmeleri meraklıları ile paylaşmaktan keyif alıyor.