Anasayfa Haber AMD A620 Anakartlar PCIe 5.0 Desteğinden Yoksun Olacak

AMD A620 Anakartlar PCIe 5.0 Desteğinden Yoksun Olacak

Bilgisayar kullanıcıları, nispeten pahalı anakart ve DDR5 bellek maliyetleri nedeniyle uygun fiyatlı yonga setlerini bekliyor. Birkaç hafta öncesinde listelenen modellerle birlikte A620 anakartların geleceğinden bahsetmiştik. Şimdi ise uygun bütçeli AM5 anakart serisinin ilk özellikleri sızdırıldı.

Daha önce bildiğimiz gibi, A620 yonga setleri PCI Express 5.0 bağlantı desteği sunmuyor. B650 serisinde Extreme modellerinde isteğe bağlı olarak Gen5 ve varsayılan olarak Gen4 desteği sunuluyordu. Yani PCIe bağlantıları konusunda iki yonga seti arasında bir fark var. B650’ye benzer şekilde, A620 anakartlarda 28 CPU PCIe hattı mevcut olacak, ancak yalnızca Gen4 desteği garanti ediliyor. Ayrıca yonga seti tabanlı PCIe şeritleri Gen4 değil, Gen3 desteği sunacak.

Beklediğimiz gibi, A620 anakartlarda CPU’yu overclock etmek mümkün olmayacak. Öte yandan belleklerle OC yapabileceğiz. Muhtemelen AMD EXPO profilleri de yeni uygun fiyatlı anakartlarda desteklenecek. Bu arada, AM4 soketli bazı A520 anakartların BCLK yöntemiyle hız aşırtma imkanı tanıdığını hatırlatalım.

AMD, sunumunda 125 dolardan başlayan fiyatlarla birçok anakart modelinin piyasaya çıkacağını vurgulamıştı. En ucuz B650 modelleri şu anda 160-170 dolar bandında satılıyor. Şirket ayrıca Ocak ayının başlarında 65W TDP’li “X olmayan” Ryzen 7000 serisi işlemcilerini piyasaya sürdü. Yani hem CPU hem yonga seti olarak seçeneklerimiz artıyor.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.