Anasayfa Haber MSI, DDR4 Destekli Bazı Anakartları Üretmeyi Bırakıyor

MSI, DDR4 Destekli Bazı Anakartları Üretmeyi Bırakıyor

Büyük donanım üreticilerinden MSI, anakartlarında DDR5 teknolojisini artık daha fazla benimseyecek gibi görünüyor. Şirkete yakın kaynaklar, MSI’ın belirli DDR4 anakart serilerini aşamalı olarak kaldırmaya karar verdiğini bildirdi.

Bildiğiniz gibi AMD’nin yeni AM5 platformu yalnızca DDR5 bellekleri destekliyor. Intel ise 600 ve 700 serisi yonga setlerinde modele göre DDR4 veya DDR5 desteği sunuyor. Görünüşe göre Intel markalı anakart üreten şirketler artık stratejilerinde DDR5 teknolojilerine daha çok yoğunlaşacak.

AMD ve Intel, daha hızlı ve daha yüksek kapasiteli bellekleri desteklemek için çalışıyor. Bir süre boyunca DDR5 RAM’lerin fiyatı ciddi şekilde yüksekti. Ancak hem ürün çeşidi çoğaldı, hem de kitler artık daha ulaşılabilir hale geldi.

  • MPG Z790 EDGE WIFIDDR4
  • PRO Z790-A WIFI DDR4
  • PRO Z790-P DDR4
  • MAG B760 MORTAR DDR4

Güncel raporlara göre DDR4 standardına sahip en az dört MSI Z790 anakartın üretimi duracak. Listede bir de B760 modeli var. Stoklar tükendiğinde, DDR4 destekli anakartların tekrar stoklanması planlanmıyor.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.