Anasayfa Haber Bülten Intel, 13. Nesil Intel Core Destekli Yeni vPro Platformunu Duyurdu

Intel, 13. Nesil Intel Core Destekli Yeni vPro Platformunu Duyurdu

Intel 13. Nesil Intel Core Yeni vPro

Intel bugün, 13. Nesil Intel Core işlemciler serisinin tamamı tarafından desteklenen yeni Intel vPro platformunu tanıttı. İşletmeler için tasarlanan Intel vPro; en kapsamlı güvenlik, bilgisayar yenileme ihtiyacı olan şirketler için gerekli donanımlar ve tüm çalışanlar için verimlilik artışı sunarak işletmelerin sürekli değişen ihtiyaçlarını karşılayacak. Geniş ticari portföy bu yıl Acer, ASUS, Dell, HP, Lenovo, Fujitsu, Panasonic ve Samsung gibi iş ortaklarından 170’ten fazla dizüstü bilgisayar, masaüstü bilgisayar ve giriş iş istasyonu sunacak.

Intel vPro Neden İlk Tercih Edilen Kurumsal Bilgi İşlem Temeli?

Intel’in yeni vPro platformu, silikonun derinliklerine yerleştirilmiş onlarca güvenlik özelliği ile kritik tehdit önleme olanağını sunarak saldırı yüzeyini 4 yıllık bilgisayarlara kıyasla tahminen %70 oranında azaltmaya yardımcı oluyor. Yeni BT özellikli bellek şifrelemesi de Windows’ta sanallaştırma tabanlı güvenliği çığır açıcı bir seviyeye taşıyacak. Müşteriler, Intel® Tehdit Algılama Teknolojisi ile donatılmış uç nokta algılama ve yanıt (EDR) sağlayıcıları ile daha fazla seçeneğe sahip olacak ve en son tehditlerin daha yüksek etkinlikte algılanmasını sağlayacak. Tüm bunların yanı sıra fidye yazılımı ve yazılım tedarik zinciri saldırılarını tespit etmek için yerleşik donanım güvenliğine sahip tek işletme platformu olan Intel vPro, sektördeki en kapsamlı güvenlik ürününü teşkil ediyor.

Yeni vPro platformu; yeni Performans çekirdekleri, belirli ürünlerde daha Verimli çekirdekler, Intel Thread Director ile daha akıllı görev sınıflandırması ve Intel Dynamic Tuning Teknolojisi ile daha yüksek enerji verimliliğiyle hibrit bir mimari sunan 13. Nesil Intel Core işlemcileri temel alıyor. Intel vPro cihazları; Intel Wi-Fi 6E (Gig+), Thunderbolt 4 gibi lider teknolojiler ve Intel Evo platformunun akıllı işbirliği gibi üstün deneyimlerle doğrulanmasıyla modern kurumsal bilişim için optimize edildi.

13. Nesil Intel Core taşıyan Intel vPro tasarımları için performans iyileştirmeleri şunları içeriyor:

  • 3 yaşındaki masaüstü bilgisayara kıyasla %65’e kadar daha hızlı Windows uygulama performansı
  • Mevcut bir AMD masaüstüne göre çoklu görevlerde %45’e kadar daha hızlı içerik oluşturma
  • 3 yaşındaki mobil bilgisayara kıyasla 2,3 kata kadar daha hızlı Windows uygulama performansı
  • Mevcut bir AMD dizüstü bilgisayara kıyasla %40’a kadar daha hızlı Windows uygulama performansı ve Apple M2’ye kıyasla %25’e kadar daha hızlı kurumsal uygulama performansı
  • İşbirliği yaparken mevcut bir AMD dizüstü bilgisayara kıyasla %58’e kadar daha hızlı rapor oluşturma

Intel vPro platformlarındaki 13. Nesil Intel Core işlemciler; uç uygulama geliştiricileri için uçta işleme performansı, uzaktan cihaz yönetilebilirliği, güçlü güvenlik araçları ve verilerinin gücünü ortaya çıkaracak çok daha fazla özellik sağlıyor. Bu işlemciler; perakende, bankacılık, konaklama, eğitim, sağlık, üretim ve diğer alanlardaki uygulamalar için ideal çözümü teşkil ediyor.

Neden önemli? IDC’nin yakın tarihli bir raporuna göre, Intel tabanlı Windows PC’ler, diğer Windows PC’lere kıyasla PC ile ilgili önemli güvenlik olayları açısından %26 daha düşük riske taşıyor. Günümüzün iş ortamında, en yeni donanımlarla yenilenmek artık bir lüks değil, bir gereklilik. Her büyüklükteki şirketler; en son güvenlik tehditlerine karşı daha iyi savunma yapmak, çalışan verimliliğini artırmak ve video konferans gibi optimum deneyimleri etkinleştirmek için mücadele ediyor.

Intel teknolojileri, geçen yıl Intel vPro Enterprise ve Intel vPro Essentials’ın piyasaya sürülmesiyle kullanıcılar ve her ölçekten kuruluş için erişilebilir hâle geldi. Bugün, küçük ya da orta ölçekli bir işletme, büyük bir işletme, kamu sektörü kuruluşu ya da akademik bir kurum, kendi benzersiz ihtiyaçları için en iyi bilişim temelini sunan doğru Intel vPro yetenekleri setini edinebilir.

2000'li yılların başında Pentium 4 2.4 GHz bilgisayarı sayesinde teknoloji ile buluşan Asım, 128 MB RAM ile savaşarak günümüze kadar gelmeyi başarmış. 2013'ten bu yana Technopat Sosyal'de deneyimlerini aktaran yazarımız, şimdilerde haber ve makaleleriyle bizimle.