Anasayfa Haber Bülten ASUS IoT, Dijital Dönüşümü Hızlandıracak Kapsamlı Gömülü Sistemler Portföyünü Tanıttı

ASUS IoT, Dijital Dönüşümü Hızlandıracak Kapsamlı Gömülü Sistemler Portföyünü Tanıttı

ASUS IoT, Dijital Dönüşümü Hızlandıracak Kapsamlı Gömülü Sistemler Portföyünü Tanıttı

Global AIoT çözümleri sağlayıcısı ASUS IoT, 14-16 Mart tarihleri arasında Almanya’nın Nürnberg şehrinde düzenlenen Embedded World 2023 etkinliğine katıldı. ASUS IoT etkinlikte sınır yapay zekâ bilgisayarlarını, endüstriyel anakartlarını, COM Express (COMe) modüllerini, Tinker serisinden tek kart bilgisayarlarını (SBC), Mini PC’lerini, pazara hazır çözümlerini ve yapay zekâ çözümlerini tanıttı. Bu etkileyici gömülü sistem ve IoT ürünleri portföyüyle ASUS IoT, çeşitli dikey pazarlara lider donanım ve yazılım becerileri ve servisleri sunuyor.

Yapay zekâ çıkarım uygulamaları için güçlü sınır bilgisayarları

ASUS IoT, 12. Nesil Intel® Core™ işlemcilerden güç alan üç yeni nesil sınır yapay zekâ GPU bilgisayarını gözler önüne serdi.

Tamamen fansız çalışan PE3000G sınır bilgisayarı, NVIDIA Ampere/Turing ve Intel Arc™ A serisi MXM GPU’larla kusursuz uyum sağlıyor. Özellikle, Intel Arc A350M, A370M, A550M ve A730M MXM GPU’ları ASUS IoT tarafından destekleniyor.

Sağlamlaştırılmış bir sınır bilgisayarı olan PE4000G, 200 W TDP GPU’lara ve iki adede kadar PCI Express® (PCIe®) genişletme kartına destek veriyor.

Dünyanın 450 W’a kadar TDP’ye sahip GPU’lara destek veren ilk endüstriyel bilgisayarı olan PE6000G, PCIe 5.0 üzerinden yüksek performanslı grafik işlemlerine odaklanan son derece güçlü bir makine.

Serideki bu üç yeni model çok zorlu koşullara dayanıklı olmasıyla da öne çıkıyor. Büyük sıcaklık değişiklikleri, geniş voltaj dalgalanmaları ve hatta titreşimin çok fazla olduğu fabrikalardan yollara kadar her yerde dayanıklılık korunuyor. 64 Gb’a kadar DDR5 4800 Mhz bellek, fansız tasarım ve MIL-STD-810H standartlarına uyumluluk sayesinde bu modeller, makine görüşü, akıllı video analitiği ve otonom araçlar gibi zorlu sınır yapay zekâ uygulamalarında esneklik ve güvenilirlik sağlıyor.

ASUS IoT ayrıca Embedded World etkinliğinde NVIDIA Jetson Orin™ NX ve Orin™ Nano tabanlı PE1100N yapay zekâ destekli sınır bilişim sistemini de duyurdu. Bu model sınırda yapay zekâ kullanımı için ideal kompakt ve fansız tasarımıyla yeni nesil yapay zekâ performansı sunuyor. Model zengin bağlantı seçeneklerinin yanı sıra geniş sıcaklık ve giriş voltajı aralıklarına dayanıklı bir tasarıma sahip. Tercihe bağlı WiFi ve Bluetooth bağlantısı ve 4G/5G modülleri için bir genişletme yuvası ile trafik ve kitle analizi gibi endüstriyel kullanım alanları için ideal çözüm sunuluyor.

Büyüyen Tinker ailesi endüstriyel otomasyon için hazır

ASUS IoT, Tinker ailesinin yeni üyeleri olan Tinker Board 3 serisini ve Tinker V’i de duyurdu. Ayrıca Tinker Board 3’ü gömülü olarak taşıyan ve endüstriyel otomasyon için özel olarak tasarlanan açık uçlu panel PC’ler de duyuruldu.

64 bit Arm® mimarisini taşıyan dört çekirdekli Cortex-A55 işlemciye sahip Tinker Board 3 serisi, hem Linux (Yocto ve Debian) hem de Android işletim sistemleri için kompakt boyutlardaki tek kart bilgisayarla ileri seviye destek sunuyor. Yedi yıla kadar kullanım ömrü sunan Tinker Board 3 serisi; PoE, LVDS, COM ve CAN veri yoluna ek olarak M.2 E ve M.2 B yuvalarıyla da kablosuz veya 4G/5G genişleme modüllerine destek vererek sistemler için çok kapsamlı genişletme imkanı sağlıyor.

ASUS IoT ayrıca, akıllı servisler endüstrisinin HMI otomasyonu, self servis noktaları, tabelalar ve daha  birçok IIoT uygulamasına yönelik artan dijital dönüşüm taleplerini karşılamak için Tinker Board 3 modelini en yeni açık uçlu panel PC’lerine entegre etmeye başladı. Yepyeni PP-101W-3568 ve PP-156W-3568 modelleri sırasıyla 10,1 ve 15,6 inç yansıtmalı kapasitif dokunmatik 16:9 panele sahip. Her iki model de açık çerçeveli tasarımıyla özelleştirmeyi kolaylaştırıyor. Fansız tasarım ve düşük güç tüketimli işlemciler ise güvenilirliği ve dayanıklılığı artırıyor. Yanlardaki çerçeveler ve VESA uyumu sayesinde ASUS IoT’nin yeni açık uçlu panel PC’ler çok farklı kurulum yöntemlerine ve uygulama alanlarına destek veriyor.

ASUS IoT ayrıca bu kategoride ilk 64 bit RISC-V SBC Tinker V modelini de duyurdu. Açık kaynaklı mimarisiyle bu model IoT geliştirici topluluğuna daha da fazla seçenek sunuyor. Linux OS desteği ve geniş giriş çıkış seçenekleriyle bu kompakt Pico-ITX ürün, çok yönlü endüstriyel kurumlar için esneklik sağlıyor.

Gömülü uygulamalar için en yeni endüstriyel anakartlar

ASUS IoT, en yeni 13. Nesil Intel işlemcilere destek veren kapsamlı bir endüstriyel anakartlar portföyü sundu. Bu modellerin tümü çok farklı sektörlerin taleplerini karşılayacak şekilde tasarlandı. IM serisinde sağlamlaştırılan endüstriyel anakartlar yer alırken EM serisi ise daha uzun yaşam döngüsüne sahip dayanıklı endüstriyel anakart modellerini içeriyor.

Bu temel sistem bileşenlerini taban alan ASUS IoT Siparişe Göre Yapılandırma (CToS) sistemi de piyasaya sunuluyor. ASUS IoT’nin özel ve becerikli ar-ge ekibinin önderliğinde sektördeki markaların da desteğini alan ASUS IoT, esnek üretim kapasitesiyle müşterilerine son derece hızlı hizmet verebiliyor.

ASUS IoT bunların yanı sıra Coral Dev Board Micro adlı güçlü mikro denetim kartını da ortaya çıkardı. Yerleşik bir kameraya, mikrofona ve Coral Edge TPU’ya sahip olan bu ürün, aygıt içi makine öğrenimi çıkarımları yapabilen düşük güç tüketimli gömülü sistemlerin hızla prototiplerinin yapılmasına ve kurulmasına imkan veriyor. Coral Wireless Add-on ve PoE Add-on kartları ise Wi-Fi, Bluetooth veya Ethernet bağlantı özellikleri getiriyor.

Endüstriyel uygulamalar için yapay zekâ destekli yenilikçi yazılım çözümleri

ASUS IoT güçlü donanım becerilerine ek olarak, yapay zekâ tabanlı entegre yazılım ve donanım çözümleri serisiyle AISVision, AISPHM ve AISEHS gibi akıllı üretim yöntemlerini hayata geçirebiliyor.

Kullanışlı bir araç kiti olan AISVision, sistem entegratörlerinin (SI) ve makine üreticilerinin işlerini sadeleştiriyor, otomatik optik teftiş (AOI) için etkili yapay zekâ modellerine güç veriyor. AISVision yalnızca dört adımda, harcanması gereken eforu geleneksel AOI yöntemlerine kıyasla %80’e kadar azaltıyor.

AISPHM yani AIS Belirti ve Sağlık Yönetimi (AIS Prognostic and Health Management) platformu, ISO 10816 standardını baz alan kuralları bize özgü yapay zekâ teknolojileriyle birleştirerek temel neden teşhis motorunun doğruluğunu artırıyor.

AISEHS ise çevre, sağlık ve güvenlik için tasarlanan bir yönetim ve servis platformu. Bu yapay zekâ destekli SaaS çözümü, çalışan güvenliği için standart operasyon süreçlerini geliştirmek ve yapay zekâ kullanarak potansiyel riskleri azaltmak için tasarlandı. Bu çözüm ayrıca çevre, sağlık ve güvenlik yöneticilerine görsel risk raporları sunarak üretimde ve yönetimde daha yüksek optimizasyon sağlıyor.

2000'li yılların başında Pentium 4 2.4 GHz bilgisayarı sayesinde teknoloji ile buluşan Asım, 128 MB RAM ile savaşarak günümüze kadar gelmeyi başarmış. 2013'ten bu yana Technopat Sosyal'de deneyimlerini aktaran yazarımız, şimdilerde haber ve makaleleriyle bizimle.