Anasayfa Haber Intel’in Xeon Planları: 144 Verimlilik Çekirdeği

Intel’in Xeon Planları: 144 Verimlilik Çekirdeği

Intel, Xeon sunucu platformunda önümüzdeki yıllarda neler yapacağını sunumlarla anlattı. Mavililer, önümüzdeki 2 yıl içinde dört yeni Xeon mimarisi kullanıma sunmak üzere planlar yapıyor.

Bilindiği üzere AMD’nin EPYC platformu sunucu tarafında fazlasıyla güçlü. Intel ise yeni projeleriyle veri merkezi işinde rekabeti sürdürmeyi hedefliyor. Kırmızı takım, yakında Bergamo kod adlı ürün serisiyle Zen4c tasarımına dayalı yüksek çekirdekli bir mimari kullanacak. Öte yandan, Intel’in de Xeon serisi için kendi “Atom/Efficient” çekirdek mimarisi için planları var.

Şirket, Xeon ailesini performans ve verimlilik çekirdeklerine sahip farklı mimariler arasında bölecek. Buradaki yöntem masaüstündeki melez işlemcilerle aynı değil. Sunucu ürünleri, performans veya verimlilik çekirdeklerinden birini kullanacak. Verimlilik çekirdekleri (E-core), böylelikle daha iyi güç verimliliği sağlayacak.

2024 yılında Sierra Forest adlı bir ürün serisi satışa çıkacak. Sunuculara yönelik olarak üretilen yongalar 144 adede kadar çekirdek barındırabilecek. Ek olarak, CPU’ların Intel 3 (7nm+) işlem teknolojisiyle üretileceği söyleniyor.

Intel ayrıca “Clearwater Forest” kod adlı ürün grubunu ilk kez resmi olarak doğruladı. Bu mimari 2025 yılında piyasaya sürülecek ve Intel 18A teknolojisini kullanacak.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.