Anasayfa Haber Starlink, 1.5 Milyon Aboneye Ulaştı

Starlink, 1.5 Milyon Aboneye Ulaştı

Starlink Dünya Çapında 1,5 Milyondan Fazla Abonesi Olduğunu Duyurdu

SpaceX, uydu internet hizmeti Starlink’in dünya çapında 1,5 milyon müşteriyi geçtiğini duyurdu. Starlink, yaklaşık beş ay önce bir milyon aboneye ulaştığını duyurmuştu. Çok geçmeden yarım milyon abone daha kazanması oldukça güzel tepkilerle karşılandı.

Starlink ilk olarak 2015 yılında ortaya çıktı. Ancak SpaceX’in internet hizmetine güç veren ilk alçak yörünge uydularını konuşlandırmaya başlaması 2019 yılını buldu. Şirketin bu tür 12.000 adet uyduyu yörüngeye yerleştirme planları var ki bu da tüm dünyayı kapsama alanına geçirmesi için fazlasıyla yeterli olacaktır. Hatta bu haftanın başlarında bir Falcon 9 roketi kullanılarak 56 yeni uydu yerleştirildi. Böylelikle Starlink uydularının sayısı 4000’i geçti.

Şirket, 100 Mbps’ye kadar hızı olan uydu internet hizmeti için aylık 120 dolar ücret talep ediyor. Sinyalleri yakalamak için gerekli olan donanıma ise bir kereliğine 599 dolar ödenmesi gerekiyor. Şu anda Kuzey Amerika, Avrupa, Avustralya, Yeni Zelanda, Japonya, Filipinler’de tam hizmet sunarken Güney Amerika’nın ise büyük bir bölümünde hizmet sunuyor. SpaceX, Hindistan’da düzenleyici onayı beklerken aynı zamanda 2023’te Angola, Zambiya, Tanzanya ve Mozambik de dahil olmak üzere bazı Afrika ülkelerine hizmeti genişletmeyi planlıyor.

Bu uydu internet hizmeti evlerin yanı sıra ticari uçuşlarda, karavan ve kampçı gibi hareket halindeki büyük araçlarda da kullanılıyor. Son olarak Starlink’in bu yılın başlarında bazı kullanıcılarını ayda 200 dolarlık küresel dolaşım hizmetini denemeye davet ettiğini belirtelim.

Lahmacun ve gazoz verildiği zaman süper güçleri uyanan Ahmet, öğrendiklerini paylaşmak için can atıyor.