Anasayfa Makale 2023 Model Hackintosh Sistem Nasıl Toplanır?

2023 Model Hackintosh Sistem Nasıl Toplanır?

13. Nesil Intel Core i9 13900KF işlemcili ve Asus ProArt Z790-CREATOR Wi-Fi anakartlı 2023 model bir hackintosh sistem topluyoruz.

2023 Model Hackintosh Sistem Özellikleri

Apple’ın x86 mimarisini terk edip ARM mimarisine geçmesi sonrasında açıkçası hackintosh son demlerini yaşıyor olabilir ama halen daha neredeyse en güncel bileşenlerle bir hackintosh toplamak mümkün. Örneğin sistemdeki 13. Nesil işlemci Intel’in en son Raptor Lake ailesine ait. Yine anakart olarak da en son Intel Z790 yonga setine sahip bir anakart kullanıyoruz ki bu anakartın daha önce de Z690 yonga setli sürümünü kullanmıştık. ASUS’un bu modelini özellikle tercih etmemizdeki sebep çift Thunderbolt 4 yuvasına sahip olması ve bu yuvaların da macOS altında sorunsuz çalışması.

Ekran kartı olarak RX 6950 XT seçmemizdeki sebep macOS ile uyumlu en üst seviye ekran kartının Navi 21 mimarili bu kart olması. Her ne kadar 7900 XTX gibi kartlar piyasada olsa da maalesef henüz hackintosh ile uyumlu değiller. Apple eğer bu sene Mac Pro’yu da ARM mimarisine taşırsa zaten bir daha yeni model desteği gelmesi epey zor.

Hackintosh toplarken dikkat etmeniz gereken bir başka nokta da SSD. Sistemde Samsung SSD kullanabilirdik fakat Samsung SSD’lerin macOS altında TRIM ile bir sorunu var ve sistemin açılış süresi uzuyor. Bu sebepten ötürü SSD tercihimizi Western Digital SN770 modelinden yana kullandık.

Diğer bileşenlerde özel bir sebep yok lakin montaj esnasında dikkatimizi çeken bir nokta Corsair’in RM1000x güç kaynağında kabloların artık yana alınması oldu. İşlerimizi inanılmaz kolaylaştırdı ve çok beğendik. Şiddetle tavsiye edilir. macOS Ventura kurulumunda görüşmek üzere.

Bilgisayarla tanışması 2000'li yıllara dayanan yazar, 2007'de CHIP ve LEVEL dergilerinin yanında CHIP Online için de makaleler yazdı ve 2010'da Türkiye'nin en çok satan teknoloji dergisi CHIP'in Donanım Editörü oldu. Bu süre zarfında 1000'den fazla ürün incelemesi yapan Recep Baltaş, 2011 sonunda bu görevinden ayrılıp ASUS Türkiye'de Pazarlama Uzmanı olarak çalışmaya başladı. Tam bir Technopat olan Baltaş'ın son durağı ise Technopat.net.