Anasayfa Haber Gigabyte, AM5 Anakart Voltaj Sorunlarıyla İlgili Raporlara Yanıt Verdi

Gigabyte, AM5 Anakart Voltaj Sorunlarıyla İlgili Raporlara Yanıt Verdi

AMD AM5 anakartlar, son haftalarda sık sık SoC voltaj sorunlarıyla karşımıza çıkıyor. Ryzen 7000X3D işlemcilerin yandığını gösteren bazı raporlar vardı. AMD ve anakart üreticileri ise sorunları gidermek üzere yeni güncellemeler yayınlıyor.

Gigabyte anakartlara gelince, son beta BIOS güncellemesiyle EXPO etkinleştirildiğinde SoC voltajının kritik nokta olan 1.3 V’u aştığına ilişkin raporlar ortaya çıkmıştı. Donanım üreticisi ise gündeme gelen tepkilerle ilgili bir açıklama yaptı:

Özellikle en son beta BIOS’ta EXPO etkinleştirildiğinde AMD AM5 anakartlarda SoC voltajının 1.3V’u aştığına ilişkin son medya raporlarına değinmek istiyoruz.

Gigabyte, medyanın uzun süredir verdiği desteğe saygı duymakta ve takdir etmekte. SoC voltajı ölçümü kullanılan araca ve senaryoya göre değişiklik gösterdiğinden, gerçek ölçüm noktası ve yöntemi kritik öneme sahiptir. CPU dahili SoC Voltajı (SVI3 arayüzü) anakartlar için en önemli göstergedir ve genel olarak PWM Çıkış Voltajı, çeşitli fiziksel faktörler nedeniyle CPU dahili SoC Voltajından (SVI3 arayüzü) daha yüksek olacaktır.

Kullanıcılar, CPU dahili SoC voltajını (SVI3 arayüzü) doğru bir şekilde izlemek için HWiNFO yazılımından “CPU VDDCR_SOC Voltajı (SVI3 TFN)” olarak etiketlenen göstergeleri takip edebilir. Bu değer, gerçek voltajı göstermek için CPU’nun dahili sensörü tarafından rapor edilmekte. Gigabyte, AM5 anakartlarda SoC voltajını izlemek için HWiNFO’yu kullanıyor ve AMD tarafından resmi olarak onaylanan 1.3 V’un altında olduğunu görüyoruz. Gigabyte AM5 anakartların tamamı, EXPO etkinleştirildiğinde AMD’nin en son “SOC Voltage 1.3V Kılavuzuna” göre hareket ediyor. Daha fazla ayrıntı için aşağıdaki videoya bakabilirsiniz.

Benzer iddiaları ASUS tarafında da görmüştük. Hardware Busters, Gigabyte AORUS Master X670E anakart kullanarak yaptığı testlerde EXPO etkinken anakartın 1.3V’un üzerine çıktığını fark etti.

EXPO’suz eski F7 BIOS kullanıldığında 1.04V’luk bir voltaj değeri raporlanıyor, ancak EXPO etkinleştiği anda Prime95 stres testi çalıştırılırken 1.416V’a varan değerler görüldü. Yeni BIOS, SoC voltajını sabitlediğini ve sınırladığını iddia ediyor ancak F10D Firmware yüklü olsa bile voltaj hala 1.3V’u aşarak 1.361V’a ulaşabiliyor.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.