Anasayfa Haber Windows 11 Fotoğraflar Uygulaması Artık WebP Görüntü Formatını Destekliyor

Windows 11 Fotoğraflar Uygulaması Artık WebP Görüntü Formatını Destekliyor

Windows 11 Fotoğraflar Uygulaması WebP Desteği Kazandı

Microsoft, ortalığı fazla ayağa kaldırmadan Windows 11 Fotoğraflar uygulamasına WebP görüntü formatı için desteğini sundu. Yeni özellik bu ayın başlarında yayınlanan 2023.11050.2013.0 sürümü aracılığıyla Dev ve Canary kanalındaki Insider’lar tarafından kullanılabilir hale geldi.

Fotoğraflar uygulaması 2023.11050.2013.0 sürümünde yeni bir slayt gösterisi deneyiminin yanı sıra zaman çizelgesi kaydırma çubuğu ve leke düzeltme gibi ek özellikler kazandı. Yeni slayt gösterisi özelliği kullanıcıların bir dizi farklı geçiş efekti ve müzik seçeneğiyle kendi slayt gösterilerini oluşturmalarına ve özelleştirmelerine olanak sağlıyor.

Zaman çizelgesi kaydırma çubuğu kullanıcılara fotoğrafları arasında gezinmek için daha uygun bir yol sağlarken leke düzeltme özelliği ise kullanıcıların resimlerindeki lekeleri veya kusurları hızlı ve kolay bir şekilde gidermelerine olanak tanıyor.

Resmi duyuruda eksik olan şey, eklenen WebP desteğiydi. Bu özellik uygulama için Geri Bildirim Merkezi’nde en çok talep edilenlerden biriydi. WebP şu anda web tarayıcıları tarafından yaygın olarak kullanılıyor.

WebP yerel bir destek ile birlikte geliyor. Ancak üzülerek belirtmeliyim ki kod çözücüyü pakete dahil etmemişler. Microsoft bunu Mağaza’da ayrı olarak sunuyor. Windows 11 Fotoğraflar uygulamasının WebP görüntülerini açmasını sağlamak için bu bağlantıyı kullanarak Microsoft Store sayfasına gidin ve sunulan uzantıyı yükleyin.

WebP Nedir?

WebP, 2010 yılında Google tarafından piyasaya sürülmüş bir görüntü formatıdır. JPEG ve PNG gibi diğer görüntü formatlarından daha küçük dosya boyutlarına sahip yüksek kaliteli görüntüler sağlamak için tasarlanmış modern bir görüntü formatıdır.

WebP, gelişmiş görüntü sıkıştırma tekniklerini kullanarak görüntü kalitesinden ödün vermeden görüntü dosyasının JPEG görüntülerinden %34’e kadar ve PNG görüntülerinden %26’ya kadar daha küçük boyutta olmasını sağlar.

Lahmacun ve gazoz verildiği zaman süper güçleri uyanan Ahmet, öğrendiklerini paylaşmak için can atıyor.