Anasayfa Haber Avrupa Birliği, Meta’yı 1.2 Milyar Euro Cezaya Çarptırdı

Avrupa Birliği, Meta’yı 1.2 Milyar Euro Cezaya Çarptırdı

Avrupa Birliği Meta 1.2 Milyar Euro

Facebook’un ana şirketi Meta, Avrupa Birliği (AB) tarafından 1.2 milyar avroluk büyük bir para cezasına çarptırıldı. AB’nin Avrupa Veri Koruma Kurulu, para cezasının Meta’nın Avrupa vatandaşlarının kişisel verilerini ABD merkezli Facebook sunucularına aktarmasından kaynaklandığını belirtti.

Avrupa Veri Koruma Kurulu yaptığı basın açıklamasında şunları kaydetti: “Avrupa Veri Koruma Kurulu, Meta’nın ihlalinin sistematik, tekrarlayan ve sürekli aktarımlarla ilgili olduğu için çok ciddi olduğunu tespit etti. Facebook’un Avrupa’da milyonlarca kullanıcısı var, bu nedenle aktarılan kişisel verilerin hacmi çok büyük. Benzeri görülmemiş para cezası, kuruluşlara ciddi ihlallerin geniş kapsamlı sonuçları olduğuna dair güçlü bir işarettir.”

Meta’ya para cezası verme kararı, İrlanda Veri Koruma Komisyonu tarafından yürütülen bir soruşturma nedeniyle geldi. Meta’nın, GDPR (Genel Veri Koruma Yönetmeliği) anlaşmasını ihlal ettiğini iddia ettiği Avrupa sunucularından ABD’ye veri aktarmak için gizlilik önlemlerine sahip olmadığını iddia ediyor. Ayrıca Meta’nın veri aktarımlarını askıya almak için 12 Ekim 2023’e kadar süresi olduğunu belirtildi.

Bu para cezası, GDPR anlaşmasını ihlal ettiği iddiasıyla AB tarafından bir şirkete verilen en büyük para cezası olmasıyla dikkat çekiyor.

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, teknolojideki son gelişmeleri meraklıları ile paylaşmaktan keyif alıyor.