Anasayfa Haber Bülten Gigabit Powerline, Gigabit Mesh: Deco PX50

Gigabit Powerline, Gigabit Mesh: Deco PX50

TP-Link Deco PX50

Evlerde en önemli internet sorunu, evin her noktasından kesintisiz ve güçlü bağlantı sağlanamaması. Bu sorunu en iyi çözen iki teknoloji ise Mesh WiFi ve powerline (elektrik hattı üzerinden internetin taşınması) teknolojileri. TP-Link, bu iki teknolojiyi bir araya getiren ürünler geliştiriyor. TP-Link’in Mesh ailesi Deco serisindeki powerline teknolojili modellere, çok güçlü özelliklere sahip yeni bir üye eklendi. Deco PX50, Türkiye’de satışa sunuldu.

Deco PX50 modeli, adındaki X harfinden anlaşılacağı gibi AX yani WiFi 6 teknolojili bir model ve gigabit bağlantı hızlarına sahip. Aynı zamanda kablo çekmeden evin priz olan her yerine interneti taşımayı sağlayan powerline teknolojisinde de gigabit hızlar sunan ürün, ister katlı ister tek kat ama geniş, her tür evin internet sorunu için güçlü ve kesin bir çözüm sağlıyor.

Kalın duvarlar, katlar sorun olmaktan çıkıyor

Powerline teknolojisi, evlerdeki mevcut elektrik hattını aynı zamanda interneti de taşıyan bir hat haline getirmeyi sağlıyor. Böylece kablo çekmeden, priz olan her yere internet taşınmış oluyor. Evin her yerine interneti sorunsuz taşımayı sağlayan bu teknoloji, katlı evler için de en uygun çözüm. Deco PX50, kalın duvar, katlar gibi sorunları bu teknoloji sayesinde kolaylıkla aşıyor. Üstelik elektrik hattı üzerinden 1500 Mbps (1.5 gigabit/sn)’ye varan hızlarda bağlantı olanağı sunuyor. Mesh teknolojisi sayesinde ise bu yüksek hızlı internetin keyfi, evin her yerinde aynı ağ adı ve şifresiyle kesintisiz olarak yaşanabiliyor. Evin içinde dolaşırken cihazlar arasında otomatik olarak geçiş oluyor; kullanıcı bu geçişi hissetmiyor.

Deco PX50, WiFi 6 teknolojisinin sağladığı tüm avantajları kullanıcılara sunuyor. Yüksek kablosuz bağlantı hızı bunlardan biri. Çift bant destekli ürün, toplamda 3000 Mbps kablosuz hızlara ulaşabiliyor. WiFi 6’nın sağladığı bir diğer avantaj ise aynı anda çok sayıda cihazın sorunsuz ve yüksek hızlarda ağa erişebilmesi. Deco PX50, 150’ye kadar cihazın ağa bağlanmasını destekliyor. Geniş kapsama alanı da bir başka avantaj. Üç birimden oluşan Deco PX50’nin normal koşullarda 600 m2’lik bir alana WiFi sinyallerini ulaştırması söz konusu. Yapay zeka destekli Mesh teknolojisi sayesinde özel algoritmalar oluşturarak her zaman en güçlü sinyali bağlı cihazlara ulaştırmak için çalışıyor.

HomeShield ile güçlü güvenlik

Deco PX50, evlerde çok güçlü bir internet ağı oluşturuyor. Hem kablolu hem kablosuz bağlantıda gigabit hızlar sunan cihaz, aynı zamanda son derece güçlü güvenlik özelliklerine sahip. TP-Link’in HomeShield güvenlik paketi sayesinde hem ağa bağlı cihazlar hem de aile üyelerinin güvenliği sağlanıyor. IoT cihazlarının da korumasını sağlayan HomeShield ile kapsamlı raporlar alınabiliyor. Yaşa göre kullanıcı filtresi, içerik filtresi, kötü amaçlı site engelleyici, ağ tarayıcı gibi pek çok güvenlik özelliği HomeShield paketinde yer alıyor.

Diğer Deco modelleri gibi Android ve iOS destekli Deco uygulaması üzerinden kolayca kurulan PX50, yine bu uygulama üzerinden her yerden, her zaman yönetilebiliniyor.

Farklı Deco modelleri birlikte bir Mesh ağı oluşturabiliyor. Bu sayede mevcut Deco Mesh ailesi olan kullanıcılar PX50 ile bu aileyi genişletebiliyorlar. Örneğin katlı evi olanlar, üst katlarda PX50 modelini, alt katta ise farklı bir Deco modelini kullanabilirler. Ya da PX50 ile Deco Mesh ağı oluşturan bir kullanıcı ileride ağını genişletmek istediğinde başka bir Deco modeliyle bunu yapabilir. Yeni bir Deco biriminin ağa eklenmesi de çok kolay. Sadece yeni birimi prize takmak yeterli oluyor, yeni birim Mesh ağına otomatik olarak ekleniyor.

Üç birimden oluşan Deco PX50 modelin tavsiye edilen satış fiyatı 7,229 TL (KDV dahil) olarak açıklanıyor.

2000'li yılların başında Pentium 4 2.4 GHz bilgisayarı sayesinde teknoloji ile buluşan Asım, 128 MB RAM ile savaşarak günümüze kadar gelmeyi başarmış. 2013'ten bu yana Technopat Sosyal'de deneyimlerini aktaran yazarımız, şimdilerde haber ve makaleleriyle bizimle.