Anasayfa Haber WhatsApp Başkanı Will Cathcart, Uygulamaya Reklam Geleceği İddialarını Yalanladı

WhatsApp Başkanı Will Cathcart, Uygulamaya Reklam Geleceği İddialarını Yalanladı

WhatsApp Kullanıcı Adı

WhatsApp başkanı Will Cathcart, yakın tarihte uygulamaya reklam geleceği iddialarına ilişkin çıkan raporları yalanladı.

Financial Times, Meta’daki bazı ekiplerin, sohbet sayfasındaki konuşmalar listesindeki kişilerle birlikte reklam gösterilip gösterilmeyeceğini tartıştığını bildirdi.

Raporlara göre henüz konu hakkında nihai karar verilmedi. Uygulamada reklam gösterilmesinin kullanıcıları yabanlaştırabileceği düşüncesi sebebiyle konu çok daha üst düzeyde tartışılıyor. WhatsApp yaptığı açıklamada bunun üzerinde test yapmadığını veya üzerinde çalışmadığını ve bununla ilgili herhangi bir planın olmadığını söyledi.

Şirket, kuruluşundan bu yana ve hatta şirket 2014’te Meta tarafından satın alındıktan sonra bile reklamsız bir uygulama olarak kaldı.

WhatsApp’ın kurucu ortağı Brian Acton, geçtiğimiz yıl uygulamanın para kazanmadaki asıl amacının kullanıcılardan 1 dolarlık ücret almak olduğunu belirtti. Bununla beraber kullanıcılara hiç reklam gösterilmeyeceğini söylemişti.

Ancak daha sonraki yıllarda, yıllık 1 dolarlık abonelik ücreti fikrinden vazgeçti ve para kazanmak için WhatsApp Business fikrini geliştirdi.

 

Meta, birkaç sene önce satın aldığı Instagram uygulaması sayesinde zaten bir süredir reklamcılıktan yararlanıyor. Bu sebeple WhatsApp uygulaması için şu anda herhangi bir reklam gösterilme durumu söz konusu değil.

Kendisini psikoloji ve bilim dalına adamış ancak teknolojiden hiçbir zaman uzak kalamayan, bilgilerini dış dünyaya aktarıp bilginin paylaştıkça çoğaldığı düşüncesini savunan teknoloji yazarı.