Anasayfa Haber Google’ın Yapay Zeka Aracı Gemini, Birkaç Şirket Tarafından Kullanılmaya Başlandı

Google’ın Yapay Zeka Aracı Gemini, Birkaç Şirket Tarafından Kullanılmaya Başlandı

The Information’ın bir raporuna göre Google, küçük bir şirket grubu arasında GPT-4 alternatifi Gemini’yi deniyor. Şirket arama motoru konusunda hakim olmasına rağmen yapay zeka konusunda hazırlıksız yakalandı. Şimdi ise Open AI ile Microsoft ortaklığına karşı bir cevap vermeye hazırlanıyor.

Gemini, içerik oluşturma, kodlama yardımı ve daha fazlası gibi insanların zaten aşina olduğu görevleri yerine getiren büyük dil modellerinden oluşan bir koleksiyon. Google, şirketlere Gemini’nin büyük bir sürümüne erişim izni verdi.

Gemini şu anda sadece işletmeler arasında test edilirken yakın gelecekte tüm tüketicilerin kullanımına sunulması bekleniyor. Yapay zekanın Bard, Google Dokümanlar ve Slaytlara entegre edilmesi bekleniyor. Aynı zamanda yakın süreçte Gmail’e de entegre edilebileceği düşünülüyor.

Android Authority’ye göre Gemini, metin oluşturmaktan daha fazlasını yapabiliyor. Bağlamsal görüntüler oluşturabilir, grafikleri analiz edebilir, metin açıklamalarıyla grafikler oluşturabilir ve yazılımı metin veya sesli komutlarla kontrol edebilir.

Üretken yapay zekayla ilgili son aylarda heyecan yaratan sorunlardan biri de eğitim verilerine erişim. Google’ın sahip olduğu avantajlardan biri YouTube’a sahip olması. Videolara dayalı tavsiyelerde bulunabilmek amacıyla Gemini’yi eğitmek için videoların transkriptlerini kullanıyor.

Bing ve Brave Search gibi birçok arama motoru, tüm kullanıcılar için arama sonuçlarında yapay zeka özelliklerini zaten kullanmaya başladı. Google şu anda aramalarda herhangi bir yapay zeka aracı kullanmıyor. Ancak yakın süreçte Gemini’nin tamamlanmasıyla beraber çoğu özelliğin kullanıma sunulması bekleniyor.

Kendisini psikoloji ve bilim dalına adamış ancak teknolojiden hiçbir zaman uzak kalamayan, bilgilerini dış dünyaya aktarıp bilginin paylaştıkça çoğaldığı düşüncesini savunan teknoloji yazarı.