Anasayfa Haber İddia: NVIDIA, 900 Ton H100 Yapay Zeka GPU’su Teslim Etti

İddia: NVIDIA, 900 Ton H100 Yapay Zeka GPU’su Teslim Etti

NVIDIA H100 900 ton

NVIDIA H100 yapay zeka GPU’ları sektördeki rekor satışları ile tüm listelerin zirvesinde yer alıyor. Araştırma firması Omdia ise NVIDIA’nın 2023 ikinci çeyrekte 900 ton H100 sevk ettiğini açıkladı.

Tabii ki ton üzerinden bir analiz ilk bakışta tuhaf geliyor ancak Omdia, sevkiyat rakamlarını GPU’ların ağırlığı şeklinde açıklamanın ardındaki nedeni açıklamadı. Gerçek sayıyı hesaplayan Omdia, tek bir H100 GPU’nun yaklaşık 3 kilogram ağırlığında olduğunu öne sürüyor. Dolayısıyla şirketin ikinci çeyrekte yaklaşık 300 bin H100 sattığı tahmin ediliyor ki bu, sektör tahminleri dikkate alındığında çok büyük bir rakam.

NVIDIA’nın yapay zeka GPU’ları için çok büyük rakamlar öngördüğü göz önüne alındığında, H100’lerin nakliye hacimlerini vurgulamak gerekli hale geliyor. Bir süre önce NVIDIA, 2024 yılına kadar çoğu H100’leri içeren 1,5 ila 2 milyon yapay zeka GPU’su teslim etmeyi planladığını açıklamıştı. Omdia’nın raporu şirketin bu dönüm noktasına ulaşma yolunda ilerlediğini gösteriyor.

Üretken yapay zeka patlaması şüphesiz ki teknoloji şirketlerini büyük bir yarışa soktu. Bununla birlikte finansal raporların hızla olumlu tarafa doğru ilerlediği NVIDIA’nın yıl sonuna kadar şaşırtıcı rakamlara ulaşmasını bekliyoruz.

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, teknolojideki son gelişmeleri meraklıları ile paylaşmaktan keyif alıyor.