Anasayfa Haber PlayStation VR 2 PC Adaptörü Ağustos’ta Satışa Çıkıyor

PlayStation VR 2 PC Adaptörü Ağustos’ta Satışa Çıkıyor

PlayStation VR 2 PC Adaptörü

Sony tarafından PlayStation 5 oyun konsolları için özel olarak piyasaya sürülen sanal gerçeklik başlığı PlayStation VR2 (PSVR2) Ağustos ayında itibaren PC’ler ile de uyumlu hale gelecek. Sony bu yılın başlarında destek için hazırlandığını paylaşmıştı ve artık adaptörün özellikleri, çıkış tarihi ve fiyatı da belli oldu. Böylece PSVR 2 sahipleri SteamVR oyunlarını da oynayabilecek.

PlayStation VR 2 (PSVR2) PC Adaptörü Özellikleri

PSVR2 PC adaptörü, başlığa takılacak tek kablolu küçük bir kutu olarak karşımıza çıkıyor. DisplayPort 1.4 ve USB bağlantı noktaları, oyuncuların adaptörü bilgisayarlarına takmalarına ve başlığı standart bir PC VR seçeneği olarak kullanmaya başlamalarına olanak tanıyor. Tabii ki bağlantıyı sağlamak için bilgisayarlara bir uygulamanın da yüklenmesi gerekecek.

PSVR2’yi PC’nizde kullanabilmek için minimum gereksinimler ise şu şekilde:

İşletim Sistemi Windows 10 64-bit / Windows 11 64-bit
İşlemci Intel Core i5-7600 (7th Gen veya Kaby Lake) / AMD Ryzen 3 3100 (Zen 2 veya üstü)
RAM 8 GB ve üstü
GPU -NVIDIA GeForce GTX 1650 veya üstü (Turing veya üstü)-NVIDIA RTX Serisi-AMD Radeon RX 5500XT veya üstü / AMD Radeon RX 6500XT veya üstü (En iyi performans için NVIDIA GeForce RTX 3060 veya üstü ile AMD Radeon RX 6600XT veya üstü kullanılması öneriliyor)
DisplayPort DisplayPort 1.4 (standart DisplayPort veya Mini DisplayPort çıkışı gerekli)
USB Direct bağlantı
Bluetooth Bluetooth 4.0 ve üstü

 

Başlığı PC’de kullanırken PS5’e göre bazı özellik farklılıkları olacak. Sony, bağlığı PC’de kullanmak için adaptör kullanıldığında “HDR, kulaklık geri bildirimi, göz izleme, uyarlanabilir tetikleyiciler ve dokunsal geri bildirim” özelliklerinin hepsinin çalışmayı durduracağını söylüyor ki bu biraz üzücü.

Öte yandan, PSVR2’nin 4K görseller (göz başına 2000 x 2040), 110 derecelik görüş alanı, parmakla dokunma algılama ve şeffaf görünümün yanı sıra ön görüntü oluşturma dahil diğer yüksek doğruluk ve duyusal sürükleyicilik özellikleri ve desteklenen oyunlarda 3D Ses destekleniyor.

PlayStation VR 2 (PSVR2) PC Adaptörü Fiyatı

PC adaptörü 7 Ağustos tarihinde 59,99 euro fiyat etiketi ile satışa sunulacak. Aksesuarı kullanmak için DisplayPort 1.4 uyumlu bir kablo da gerekecek ama bu kablo maalesef pakete dahil olmayacak.