Anasayfa Haber NVIDIA, Apple’ı Geçerek En Değerli İkinci Şirket Oldu

NVIDIA, Apple’ı Geçerek En Değerli İkinci Şirket Oldu

NVIDIA en değerli ikinci şirket

Geçtiğimiz günlerde NVIDIA’nın piyasa değerinin Apple’ın piyasa değerini geçmesine dair beklentilerin ardından, şirket sonunda Microsoft’un ardından ABD’deki en değerli halka açık ikinci şirket konumuna yükseldi.

CNBC‘nin haberine göre NVIDIA’nın piyasa değeri, hisse fiyatının yüzde 5,16 artışı ile 1.224,40 dolara ulaşmasının ardından şu anda 3,019 trilyon dolar seviyesinde bulunuyor. Apple’ın piyasa değeri ise 2,99 trilyon dolar. Ancak NVIDIA, 3,15 trilyon dolarla ABD’nin halka açık en büyük şirketi Microsoft’un hala gerisinde.

Grafik yongası üreticisinin hisse senedi fiyatı, 22 Mayıs’ta son üç aylık mali rakamlarını açıklamasından bu yana ciddi bir artış gösterdi. Şirket duyurusunda 26 milyar dolar gelir elde ettiğini açıklamıştı. Bu rakam, elde ettiği 7,19 milyar dolarlık gelirin çok üzerindeydi. Şirket ayrıca, Temmuz ayı sonlarında sona eren bu çeyrekte 28 milyar dolar gelir elde etmeyi öngördüğünü de duyurdu.

NVIDIA’nın başarısı, Microsoft Copilot, OpenAI ChatGPT ve diğerleri için yapay zeka veri merkezlerine güç sağlayan yapay zeka GPU’larına olan talepten kaynaklanıyor.