Anasayfa Haber iOS 18 Resmen Duyuruldu! İşte Özellikleri

iOS 18 Resmen Duyuruldu! İşte Özellikleri

iOS 18 Özellikleri

Apple tarafından WWDC 2024 geliştirici etkinliği sırasında beklendiği gibi iPhone akıllı telefonlar için iOS 18 mobil işletim sistemi resmi olarak duyuruldu. Peki, iOS 18 özellikleri neler? Yakından bakalım…

iOS 18 Özellikleri

Ana Ekran

iOS 18 ile öncelikle Ana Ekran değişiklikleri dikkat çekiyor. Artık uygulamalar yalnızca en üste değil, ızgara içinde herhangi bir yere taşınabilecek. Ayrıca simgeler için yeni, karanlık bir görünüm sunuluyor. Yeni özelleştirme sayfası, ikonları duvar kağıdını tamamlayacak şekilde renklendirmenize (veya herhangi bir rengi seçmenize) olanak tanıyor.

Kontrol Merkezi

Kontrol Merkezi de beklendiği gibi güncellemeler alıyor. Kontrol Merkezi yeni renklere ve medya oynatımı için yeni kontrol gruplarına veya kaydırılabilen ana kontrollere kavuşuyor. Sağ üst kısımdan aşağı doğru kaydırdığınızda daha fazla Kontrol Merkezi ekranına ulaşmak için sürekli olarak kaydırman artık mümkün. Gördüğünüz kontrolleri özelleştirmek için yeni bir kontrol galerisi de mevcut. Geliştiriciler, uygulamalardan kontroller ekleyerek arabayı uzaktan çalıştırmak gibi şeylere hızlı erişim sağlayabilecek. Controls API ayrıca, iPhone 15 Pro’daki Eylem Düğmesinin yanı sıra Kilit Ekranlarındaki el feneri ve kamera düğmelerinin yerini alarak kontrollerin kilit ekranına yerleştirilmesine de izin verecek.

Gizlilik

Gizlilik için ise sonunda uygulamaları kilitlemenize izin verilecek. Artık bir uygulamayı açmak için kimlik doğrulaması gerekmesini sağlayabileceksiniz. Ayrıca Arama’dan, Siri’den ve başka yerlerden gelen bilgileri de gizlemek mümkün. Uygulamalar ayrıca tamamen gizlenebilecek ve gizli bir uygulamalar klasörüne konularak kilitlenebilecek. Daha kısıtlı kişilere erişim izni verilmesi (yalnızca belirli kişilere erişim verilmesi vb.) gibi gizlilik ayarlarına daha fazla özelleştirme de ekleniyor. Bu arada aksesuarları bağlamanın yeni bir yolu da sunuluyor.

Mesajlar

Mesajlar da beklendiği gibi eklemeler alıyor. Tapbacks artık herhangi bir emoji veya çıkartmayla yapılabiliyor ve bunlara renkler de verilmiş durumda. Daha sonra gönderilecek planlanmış metinler ve ayrıca metin biçimlendirmesi (Kalın, italik, altı çizili veya üstü çizili) de artık mümkün. Bazı kelime ve ifadelerin otomatik olarak efekt önerdiği yeni metin efektleri de kullanıcılara sunuluyor. Uydu üzerinden mesajlar özelliği ise uydu üzerinden Acil SOS ile aynı teknolojiyi kullanacak. Uydu üzerinden mesaj, emoji ve Tapback gönderip almanızı sağlayacakken uydu üzerinden SMS mesajlaşma da desteklenecek.

Mail

Mail güncellemeleri ise e-postaların önceliklendirilmesine yardımcı olmak için iletilerin otomatik olarak Birincil, İşlemler, Güncellemeler ve Promosyonlar şeklinde kategorize edilmesini sağlayacak.

Harita

Haritalar, patika ağlarını ve yürüyüş rotalarını içeren topografik haritalar desteği alıyor.

Oyun Modu

Oyun Modu sonunda iPhone’lara geliyor. Kare hızlarını yüksek tutmak için arka plan etkinliğini en aza indiren mod ayrıca AirPods’lar ve kablosuz oyun kumandalarına daha duyarlı bağlantılar sağlayacak.

Fotoğraflar

Fotoğraflar uygulaması da tabii ki unutulmadı ve yeniden tasarlanmış durumda. Uygulama, üstte bir fotoğraf ızgarası ve altta temaya göre düzenlenmiş kitaplık ile tek bir görünümde birleştiriliyor. Fotoğraf ızgarası tüm kütüphaneyi görüntüleyecek. Alt kısımdaki Aylar ve Yıllar görünümünü de kullanabilecek. Ekran görüntülerini gizlemenize ve başka şekillerde filtrelemenize olanak tanıyan bir filtre düğmesi de sonunda sunuluyor. Izgaranın altındaki alan Koleksiyonlar bölümünü içeriyor. Burada; Zaman, Kişiler, Anılar, Geziler ve daha fazlası gibi konulara göz atabileceksiniz. Son Günler, son birkaç güne ait fotoğrafları gösterecek. Fatura fotoğrafları gibi şeyler de otomatik olarak filtrelenecek. İnsanlar ve Evcil Hayvanlar artık insan gruplarının fotoğraflarını toplayabilecek. Ek olarak, koleksiyonlar yeniden sıralanabilecek veya sabitlenebilecek. Izgaradan sağa kaydırdığınızda Öne Çıkan Fotoğraflar ve diğer favori koleksiyonların yer aldığı yeni bir kısım göreceksiniz. Burası yeni görüntüleri ortaya çıkarmak için otomatik olarak yenilecek.