Anasayfa Haber TSMC’nin Yurt Dışı Genişlemesi Sürüyor

TSMC’nin Yurt Dışı Genişlemesi Sürüyor

Tayvan Depremi TSMC

TSMC, 4nm ve 5nm sınıfı işlem teknolojilerinde yongaların seri üretimine başlamak üzere olduğu Arizona, Phoenix’te önemli adımlar atıyor. Yarı iletken sektörünün lider şirketi, on yılın sonuna kadar üretim kapasitesini ve küresel ayak izini önemli ölçüde artıracak daha fazla aşamaya geçmeye hazırlanıyor. Taiwan TV News (TTV) ise TSMC’nin ABD, Japonya ve Almanya’da fabrikalar inşa etmesini “endişe uyandırıcı” olarak nitelendirdi.

Neden mi? Tayvanlı otoriteler, TSMC’nin üretimi farklı ülkelere kaydırması ve endüstriyel yer değiştirme konusunda endişe duyuyor. Ancak Alman Marshall Fonu’ndan Bonnie Glaser gibi uzmanlar, tam üretimle bile TSMC’nin denizaşırı tesislerinin şirketin küresel üretiminin %10’undan daha azına katkıda bulunacağını belirtti. Bu arada TTV gerçek rakamları paylaşmadı.

Tayvan’ın teknoloji sektörü genel olarak çok dirençli. Bir yandan yurtiçinde gelişiyor ve TSMC’nin adada yeni fabrikalar kurma planlarına ilişkin son haberler de bu gerçeği doğruluyor. Öte yandan, Tayvanlı şirketler küresel genişleme için çabalıyor. TSMC’nin Arizona’daki çabaları, Tayvan’daki üssünden teknolojik gelişmeleri yönlendirmeye devam ederken güçlü bir küresel varlığı sürdürme konusundaki kararlılığını göstermekte.

TSMC, Arizona’da Fab 21’inin üç aşamasını inşa etmek için 65 milyar dolardan fazla yatırım yapıyor. ABD hükümeti, CHIPS ve Bilim Yasası kapsamında TSMC’ye 6,6 milyar dolarlık hibe ve 5 milyar dolara kadar kredi dahil olmak üzere 11,6 milyar dolarlık mali yardım sözü vermişti.

Phoenix’teki inşaat alanı, günlük yaklaşık 8.000 işçinin sahada olduğu ve zaman zaman 12.000’e kadar çıktığı bir faaliyet merkezi. TTV’ye göre işgücü oldukça çeşitli ve çeşitli etnik kökenlerden gelen yetenekleri içine çekiyor. TSMC çalışanları Phoenix’e yerleştikçe yeni topluluk kümeleri oluşturuyorlar ve bu da yerel girişimciler için iş fırsatları yaratarak bölgede Çin süpermarketleri ve Tayvan restoranlarının kurulmasına yol açtı. Haberlere göre yerel ekonomi TSMC çalışanlarının ve ailelerinin akınından faydalanıyor.