Anasayfa Haber Apple, Epic Games’i Engellemeye Devam Ediyor

Apple, Epic Games’i Engellemeye Devam Ediyor

Apple, Epic Games'i Engellemeye Devam Ediyor

Epic Games, Apple’ın Avrupa Birliği’nde iOS cihazlar için Epic Games Store’un açılışını engellemeye devam ettiğini açıkladı. Apple, AB Dijital Piyasalar Yasası’na uyum sağlamak için üçüncü taraf uygulama mağazalarına izin verse de, Epic Games’in iddiasına göre uygulama mağazasının başvuruları keyfi gerekçelerle reddediliyor.

Epic Games’in X hesabından yapılan açıklamaya göre, Apple, Epic Games Store’un noter tasdiki başvurusunu iki kez reddetti. Ret gerekçesi ise “Yükle” butonunun tasarımı ve konumunun Apple’ın “Al” butonuna çok benzemesi ve “Uygulama İçi Satın Alımlar” etiketinin App Store’daki “Uygulama İçi Satın Alımlar” etiketine çok benzemesi olarak gösterildi.

Ancak şirket, gönderdikleri isimlendirme kurallarının diğer platformlardaki uygulama mağazalarında da kullanıldığını ve butonlarının diğer iOS uygulamalarında da standart olarak bulunduğunu belirtiyor. “Biz sadece mobil kullanıcılarının kolayca anlayabileceği bir mağaza oluşturmaya çalışıyoruz ve uygulama içi satın alımların gösterilmesi, günümüzde tüm mağazalar tarafından izlenen yasal bir uygulamadır.” şeklinde açıklama yapan Epic Games, Apple’ın ret gerekçelerini “keyfi, engelleyici ve DMA ihlali” olarak nitelendirdi.

Şirket, Apple’ın bu eylemlerini Avrupa Komisyonu’na bildirdiğini ve Apple daha fazla engel çıkarmadığı takdirde Epic Games Store’u iOS için “önümüzdeki birkaç ay içinde” kullanıma sunmayı planladığını duyurdu.

Hatırlanacağı üzere Apple, bu yılın başlarında şirketin AB’de iOS için bir Epic Games Store uygulaması yapmasını sağlayan geliştirici hesabını iptal etmişti. Avrupa Komisyonu, bu kararla ilgili olarak Apple’dan daha fazla bilgi talep etmişti. Bu gelişmenin ardından Apple, Epic Games’in geliştirici hesabını aktifleştirmişti.