Anasayfa Haber YouTube, Telif Hakkı ile Korunan Müzikleri Kaldırmak için Şarkıyı Sil Aracını Sundu

YouTube, Telif Hakkı ile Korunan Müzikleri Kaldırmak için Şarkıyı Sil Aracını Sundu

YouTube Şarkıyı Sil

YouTube Studio üzerinde telif hakkı taleplerini inceleyen içerik oluşturucular artık Şarkıyı Sil adlı yeni bir araç kullanabilecek. Özellik, bir videodan telif hakkıyla korunan sesi kaldırırken seslendirme veya ses efektleri gibi diğer sesleri korumak için tasarlanmış durumda.

Şimdiye kadar içerik oluşturucular, hak talebinde bulunulan sesi YouTube Kitaplığı’ndaki bir şarkıyla değiştirerek, söz konusu bölümün tamamını kırparak veya sesi kapatarak telif hakkı taleplerini karşılayabiliyordu. Telif hakkı talepleri kaldırıldıktan sonra ise videodan para kazanılabiliyor.

Şarkıyı Sil, daha önce YouTube videolarında telif hakkıyla korunan müziği susturmak için beta olarak mevcuttu. Öte yandan şirket, aracın performansının standartlara uygun olmadığını keşfetti. Daha sonra şirket, telif hakkıyla korunan içeriği daha doğru bir şekilde tanımlayıp kaldırmak için yapay zeka destekli bir algoritma ekleyerek bu yıl büyük iyileştirmeler yapıyor.

Aracı kullanmak için, video telif hakkı özeti sayfasındaki bir hak talebiyle ilgili ayrıntıları incelerken “İşlem Seç”i tıklayın. Ardından iki seçeneği görmek için “Şarkıyı Sil”i tıklayabilirsiniz. Bunlardan biri, telif hakkıyla korunan sesi hak talebinde bulunulan tüm bölümlerden kaldırırken diğeri ise hak talebinde bulunulan tüm bölümlerdeki sesi kapatıyor.

Şarkıyı sil önümüzdeki haftalarda YouTube Studio’nun hem masaüstü hem de mobil sürümlerinde kullanıma sunulacak.