Anasayfa Makale Oyun Bilgisayarı İçin Ne Kadar VRAM Yeterli? 8 GB VRAM Yetmiyor Olabilir...

Oyun Bilgisayarı İçin Ne Kadar VRAM Yeterli? 8 GB VRAM Yetmiyor Olabilir mi?

Oyun Bilgisayarı İçin Ne Kadar VRAM Yeterli? 8 GB VRAM Yetmiyor Olabilir mi?
8 GB VRAM Geride Kaldı Kaynak: AI

Son günlerde epey konuşulan ve hepimizin kafasını karıştıran bir konuyu ele alıyoruz. Artık “oyun bilgisayarı için ne kadar VRAM yeter” sorusunu net bir şekilde cevaplama zamanı geldi. 8 GB VRAM yetmiyor dostlar, yetmiyor!

Hatırlarsanız bundan 8 yıl önce NVIDIA, efsanevi GTX 1070 ekran kartına 8 GB VRAM eklemişti. O zamanlar 450 dolar olan kart bugün enflasyonla birlikte neredeyse 600 dolara denk geliyor. Peki bu paraya bugün ne alabiliyoruz dersiniz? Tabii ki yine NVIDIA’nın müthiş kartlarından biri olan RTX 4070 SUPER. Ancak bir sorun var, bu kart da 12 GB VRAM ile geliyor. Evet, 8 GB’dan fazla ama geçen bunca yıla ve gelişen teknolojiye bakınca bu artış pek de tatmin edici değil.

İşler orta segment kartlara gelince daha da vahim bir hal alıyor. Örneğin RTX 4060 Ti’ın 8 GB’lık modeli 400 dolardan piyasaya çıktı. Daha sonra tanıtılan 16 GB’lık versiyonu ise 500 dolarlık fiyatıyla kimsenin ilgisini çekmedi ve talep azlığından ötürü 450 dolara düşürüldü. İndirimli fiyatıyla bile beklentileri karşılayamayan bu kart, bize 8 GB VRAM’in üst düzey oyunlar için artık yetersiz kaldığının açık bir göstergesi.

Yahu 8 GB VRAM Bize Nasıl Yetmez?

Bir oyun 8 GB VRAM’i aştığında, her oyun aynı tepkiyi vermediğinden, VRAM testlerini yapmak her zaman kolay olmuyor. Performans sorunları yaşanan oyunları tespit etmek daha kolay elbette. Nitekim bu makalede test sonuçlarını kullanacağım TechSpot bile aynısını söylemiş. Örneğin, Horizon Forbidden West’i ele alalım. Oyunun 1440p çözünürlükte ve Very High ayarlarda 8 GB ve 16 GB’lık RTX 4060 Ti’larda nasıl çalıştığına baktığımızda, aradaki farkı çok net bir şekilde görüyoruz.

Özellikle oyun içi ara sahnelerde 16 GB’lık model, %35’e kadar daha yüksek FPS değerlerine ve daha az takılmaya sahip. Ortalama olarak 16 GB’lık kart, %40 daha hızlı ve çok daha akıcı bir oyun deneyimi sunuyor. Evet, 60 FPS’nin altında bir performanstan bahsediyoruz ancak birçok oyuncu için, özellikle de yüksek grafik kalitesi arayanlar için bu durum kabul edilebilir. DLSS ile bile 16 GB’lık model daha iyi sonuçlar veriyor ve daha yüksek kare hızı ile daha akıcı bir oyun deneyimi sunuyor. Sevgili TechSpot’ın yaptığı testlerde 16 GB’lık model ortalama 73 FPS’ye ulaşırken, 8 GB’lık model 49 FPS’de kaldı. İşte bu farkın tek sebebi: Yeterli VRAM!

Horizon Forbidden West, 8 GB VRAM’in ihtişamını tam anlamıyla yaşamamıza yetmediğinin en açık örneklerinden biri. Elbette grafik ayarlarını düşürerek oyunu 8 GB’lık bir ekran kartıyla oynayabilirsiniz. Ama neden ödün verelim ki?

Eğer rekabetçi oyunlara meraklıysanız ve yüksek FPS değerleri için düşük grafik ayarlarında oynuyorsanız, bu yazı size göre değil. Düşük ayarlarda Call of Duty veya performans modunda Fortnite gibi oyunlar zaten çok az VRAM kullanıyor. Ancak konu görsel şölen sunan AAA yapımlar olduğunda, VRAM kullanımı önemli bir faktör haline geliyor. Horizon Forbidden West’te olduğu gibi her zaman bariz performans sorunları yaşamayabilirsiniz. Bazı oyunlar, bellek yönetimini farklı şekilde ele alarak, otomatik olarak grafik ayarlarını düşürür veya dokuları tamamen kaldırır.

Örneğin, Halo Infinite ve Forspoken, yetersiz VRAM olduğunda dokuları kaldıran veya düşük kaliteli dokular kullanan oyunlardan bazıları. Her iki oyunda da bu durum, çamurlu ve kötü görünen bir oyun deneyimine neden oluyor. Son zamanlarda yapılan iyileştirmeler ile dokular daha iyi yönetiliyor ancak sonuç hâlâ aynı.

Peki tüm bu bilgiler ışığında, günümüz oyunlarının gerçekte ne kadar VRAM kullandığına baktığımızda karşımıza ne çıkıyor?

Birçok oyun farklı çözünürlük ve kalite ayarlarında test edildi. Ben de VRAM kullanımlarını ayrıntılı bir şekilde inceledim. 24 GB’lık devasa belleğiyle RTX 4090, bu testler için en ideal kart gibi gözüktü. Oyunlar genellikle daha fazla VRAM’e sahip olduklarında daha fazlasını kullanmaya çalışırlar. Elde edilen veriler, belirli bir çözünürlük ve kalite ayarları için gereken VRAM miktarını net bir şekilde gösteriyor. Şimdi gelin bu testlere yakından bakalım.

Cyberpunk 2077: Phantom Liberty

Cyberpunk 2077 Phantom Liberty VRAM Kullanımı
Cyberpunk 2077 Phantom Liberty VRAM Kullanımı Kaynak: TechSpot

Phantom Liberty, 8 GB ekran kartları için iyi optimize edilmiş durumda. 1080p’de Ultra ayarlarda bile 8 GB VRAM yeterli oluyor. Ancak işin içine Ray Tracing girince durum değişiyor. 1080p’de 11 GB’a, 1440p’de ise 12 GB VRAM’e ihtiyaç duyuluyor. Eğer Frame Generation özelliğini de açarsanız, 1080p’de 12 GB, 1440p’de 13.5 GB ve 4K’da 16.5 GB VRAM kullanıldığını görüyoruz.

The Last of Us Part 1

The Last of Us Part 1 VRAM Kullanımı
The Last of Us Part 1 VRAM Kullanımı Kaynak: TechSpot

8 GB tartışmasını alevlendiren oyunlardan biri olan The Last of Us Part 1, yapılan optimizasyonlara rağmen 1080p Ultra ayarlarda bile 8 GB VRAM’den fazlasını talep ediyor. Sizi mutlu eder mi bilmem ama 1440p çözünürlükte High ayarlarda 12 GB’lık bir kart yeterli oluyor.

Hogwarts Legacy

Hogwarts Legacy VRAM Kullanımı
Hogwarts Legacy VRAM Kullanımı Kaynak: TechSpot

Hogwarts Legacy, VRAM canavarı olarak biliniyor. Yeterli VRAM olmadığında FPS düşüşleri, takılmalar ve doku sorunları kaçınılmaz oluyor. 1080p ve 1440p’de High ayarlarda oynamak için 8 GB ekran kartı yeterli olsa da Ultra ayarlar veya Ray Tracing için en az 12 GB VRAM gerekiyor. 4K çözünürlükte ise 16 GB VRAM şart.

Starfield

Starfield VRAM Kullanımı
Starfield VRAM Kullanımı Kaynak: TechSpot

Starfield, 2023’ün görsel olarak en az etkileyici AAA oyunlarından biri. 1080p ve 1440p çözünürlüklerde VRAM kullanımı oldukça düşük. Ancak 4K Ultra ayarlarda 12 GB VRAM’e ihtiyaç duyuyor.

Horizon: Forbidden West

Horizon Forbidden West VRAM Kullanımı
Horizon Forbidden West VRAM Kullanımı Kaynak: TechSpot

Forbidden West’i Very High ayarlarda oynamak için 8 GB VRAM’den fazlasına ihtiyacınız var. Hem 1080p hem de 1440p’de benzer miktarda VRAM kullanımı söz konusu. Yine de High ayarlar ile 8 GB ekran kartınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. 4K oyuncuları için ise 12 GB VRAM fazlasıyla yeterli olacaktır.

Ghost of Tsushima

Ghost of Tsushima VRAM Kullanımı
Ghost of Tsushima VRAM Kullanımı Kaynak: TechSpot

8 GB’lık ekran kartlar için oldukça iyi optimize edilmiş olan Ghost of Tsushima’yı, 4K’ya kadar Very High ayarlarda rahatlıkla oynayabilirsiniz. Ancak DLSS Frame Generation özelliğini etkinleştirdiğinizde 1440p ve 4K çözünürlüklerde 8 GB VRAM yetersiz kalabiliyor. Yine de 12 GB VRAM’in bu sorunu çözeceğinden emin olabilirsiniz. Bu arada editörden size tavsiye harika bir oyun kesinlikle oynayın.

Peki Tüm Bunlardan Ne Anlıyoruz?

  • Artık 1440p çözünürlükte, yüksek kaliteli ayarlarda oynamak için 8 GB VRAM yeterli değil.
  • Ray Tracing’in VRAM kullanımını önemli ölçüde arttırdığı bir gerçek. Bu yüzden Ray Tracing ile ilgilenen oyuncuların en az 16 GB VRAM’e sahip bir kart tercih etmeleri gerekiyor.
  • 1080p oyuncuları için 8 GB VRAM bazı oyunlarda limitlerde geziniyor. Özellikle yüksek grafik ayarları, 8 GB VRAM’in yetmediği durumların başında geliyor.
  • 1440p’de orta kaliteli ayarlar için 8 GB VRAM yeterli olabilir ancak Ray Tracing gibi özellikler devreye girdiğinde yetersiz kalacaktır.

8 GB VRAM’e Veda Etme Zamanı!

Sonuç olarak giriş seviyesi kartlar hariç, artık 8 GB VRAM’li ekran kartlarına itibar etmeyin. Yeni sistem toplayacaklar veya ekran kartı yükseltmesi yapacaklar için 12 GB minimum, 16 GB ise ideal hedef olmalı!

VRAM kullanımı ile ilgili güzel olan şey, dokular gibi bazı grafik ayarlarını düşürerek oynanabilir bir deneyim elde edebiliyorsunuz. Bu yüzden giriş seviyesi bir karta sahipseniz, VRAM’den ödün vermek çok da büyük bir sorun olmayacaktır.

Unutmayın, 2023 ortasında piyasaya sürülen 8 GB’lık RTX 4060 Ti’a hala 400 dolar isteyen bir NVIDIA var. 2023 yılı ve sonrasında, 300 doların üzerindeki her kartın en az 12 GB, 400 doların üzerindeki her kartın ise en az 16 GB VRAM’e sahip olması gerektiği konusunda hemfikir olmalıyız.

Sızıntılara göre NVIDIA’nın yeni nesil ekran kartları mevcut nesilden daha fazla VRAM’e sahip olmayacak. Umarız bu söylentiler doğru değildir çünkü Ada Lovelace neslindeki VRAM miktarı pek de iç açıcı değildi. Bütçemizin izin vermediğini ben de biliyorum ancak her ne olursa olsun, artık 8 GB’a kananlardan olmayın ve oyunların tadını en yüksek ayarlarda akıcı bir şekilde çıkarmak istiyorsanız en az 16 GB VRAM’li bir ekran kartına yatırım yapın.