[+18] 25 Mayıs 2020 George Floyd Olayı

Uyarı: Bu blog girdisi rahatsız edebilecek görüntüler içermektedir, hassas kişilerin bu blog girdisine bakmamasını öneririm.

Bu olaya başlamadan önce George Floyd kimdir, ondan bahsetmek istiyorum.

George Floyd, 1974'te ABD'de doğmuş bir Afro-Amerikalıdır. Yıllar önce memleketi Teksas Houston'dan Minnesota'nın Minneapolis kentine çalışmak için gitmiştir.


Ek Açıklama 2020-06-02 221022.png


Kısa bir süre önce de bir gece kulübünde koruma olarak çalışmaya başlamıştı. Ama milyonlarca Amerikalı gibi o da COVID-19 sonrası işini kaybetmişti.

Olaya gelecek olursak; olay, E. 38th Street ile Chicago Avenue'nin birleştiği kavşaktaki Cup Foods dükkânının önünde yaşandı.

Ek Açıklama 2020-06-02 221556.png


Normalde Floyd, Cup Foods'un daimi müşterilerindendi. Market sahibi Mike Abumayyaleh'in NBC kanalına verdiği röportaja göre Floyd normalde güler yüzlü ve hiçbir zaman sorun çıkarmayan birisiydi. Olay günü Abumayyaleh markette değildi.

Bütün olaylar, Floyd'un 25 Mayıs akşamı o bahsi geçen dükkânda bir paket sigara almasıyla başladı. Market çalışanı, Floyd'un verdiği 20 doların sahte olduğunu iddia etti ve Floyd'dan sigaraları iade etmesini istedi. Floyd bunu reddedince market çalışanı saat 20.01'de 911'i aradı. İhbarında aynı zamanda 'sarhoş ve kendisini kontrol edemiyor gibi göründüğünü' söyledi.

Saat 20.08'de olay yerine adları Alexander Kueng ve Thomas Lane olan iki polis geldi. Floyd o sırada, köşe başında park hâlindeki aracında yanında iki kişiyle beraber oturuyordu. Araca yaklaşan polislerden biri olan Lane, silahına yöneldi ve Floyd'dan ellerini kaldırmasını istedi. Savcılık raporunda Lane'in neden silahını çıkarma ihtiyacı duyduğu açıklanmıyor.

Ek Açıklama 2020-06-02 224354.png

Lane, Floyd'a ellerini aracın tekerleğinin üzerine koymasını istiyor. Bundan tam 90 saniye sonra ani bir manevrayla Floyd'u aracın dışına çıkarıyor.

Polis memuru, Floyd'un ellerini arkadan kelepçeliyor ve onu marketin duvarına yaslayarak sorguluyor.

Ek Açıklama 2020-06-02 225258.png

Daha sonra polislerin Floyd'u polis arabasına koymak istediklerinde bir arbede yaşandığı söyleniyor. Savcılık raporuna göre saat 20.14 civarlarında Floyd 'sert davranmaya başladı, yere düştü ve polislere klostrofobik olduğunu, polis arabasına gitmek istemediğini' söyledi. Aynı zamanda Floyd'un 'kelepçelenmemek için sürekli olarak direndiği' ifade ediliyor.

Daha sonra Tou Thao ve Derek Chauvin'in içinde bulunduğu polis arabası olay merkezine geliyor.

Ek Açıklama 2020-06-03 004215.png

Olaya devam etmeden önce Derek Chauvin'den biraz bahsetmek istiyorum.

Derek Chauvin, 19 yıllık mesleği boyunca sicili pek de temiz olmayan birisi. 2001'den bu yana hakkında çok kez şikâyet aldı ve dosyalar tutuldu. Ancak bunların bugüne kadar pek bir karşılığı olmadı. Hakkında 10'dan fazla şikâyet gelmesine ve en az 1 defa dava açılmasına rağmen hiçbir zaman disipline sevk edilmedi, hakkında yasal işlem yapılmadı.

Olaya geri dönecek olursak, Chauvin ve diğer polis memurları Floyd'u polis arabasına koymaya çalışırken Thao ise nedenini bilmediğimiz şekilde olan biteni izledi.

Ek Açıklama 2020-06-02 231226.png

Saat 20.19'da Chauvin, Floyd'u yolcu koltuğundan kenara çekti ve Floyd'un elleri arkadan kelepçeli hâlde yüzüstü düşmesine sebep oldu. Bu sırada üç polis memuru Floyd'un boynuna, bacaklarına ve gövdesine baskı uygulamaya başladı. Thao ise olayı izlemeye devam etti.

Ek Açıklama 2020-06-02 232110.png

Floyd bu sırada polise "Nefes alamıyorum!", "Lütfen, lütfen!", "Anne!" diye yakarmasına rağmen yine de polisler üzerinden çekilmedi.

20200602_233344.jpg

Bu sırada Floyd'un ağzı kanamaya başlıyor ve polisler sağlık görevlilerini kod 2 (acil olmayan) koduyla çağırıyor. Arka planda ise George nefes alamadığını söylüyor. Sonrasında bu çağrı hızlı bir şekilde kod 3 (acil yardım durumu) olarak değiştiriliyor.

Ek Açıklama 2020-06-02 233846.png

O esnada George'a arabaya binmesi söyleniyor fakat boynuna baskı uygulandığı için kalkamıyor. "Bineceğim" demesine rağmen kalkmasına fiziksel olarak izin verilmiyor.

Savcılık raporuna göre bu, tam 8 dakika 46 saniye sürdü.

Floyd 6 dakika sonra hareketsizleşti, tepkilere yanıt vermiyordu. Çevredekilerin polislere "Nabzını kontrol edin!" diye bağırdığı duyuluyor.

Polis memurlarından A. Kueng bunun üzerine sağ bileğinden nabzını kontrol etmeye çalışıyor ama 'bulamadığını' söylüyor. Buna rağmen yetkililer yine de hareket etmiyor.

Saatler 20.27'yi gösterdiğinde Chauvin dizini Floyd'un boynundan çekiyor. Hareketsiz hâlde Floyd sedyeye konuyor ve ambulansla Hennepin Bölgesi Tıp Merkezi'ne gönderiliyor.

20200602_234620.jpg

Yaklaşık 1 saat sonra da Floyd'un öldüğü duyuruluyor.

Bunun baştan sona video kaydını paylaşmak isterdim ama yapmayacağım. Zaten bu içeriği hazırlarken bile yeterince rahatsız oldum.

Dünya'nın süper gücü denen Amerika'da hâlâ bu tür olaylar var. 1992 Los Angeles olaylarından ders almamışlar.

Mesleğinin yüz karası pis ırkçıya ağzıma çok şey geliyor ama burada söylenmez.

Yorumlar

bence birini hapiste yatırmak idamdan daha mantıklı. Hapislerde işkence ile yaşamak var, bir de ölüdürüp kurtulmak var.

Hocam haklısınız ama elbet bir yılda çıkacak o kişiler. Sen şimdi boş yere adam öldürüyorsun 20 30 sene sonra çıkıyorsun.
 
Hocam haklısınız ama elbet bir yılda çıkacak o kişiler. Sen şimdi boş yere adam öldürüyorsun 20-30 sene sonra çıkıyorsun.
Durun bakalım, daha Chauvin'in duruşması yapılmadı. Ama ABD'de durumlar bayağı karışık, kısa bir süre ceza alırsa olaylar daha da büyür.

Müebbet yiyeceğini veya en azından 30-40 sene yatacağını düşünüyorum. Şu anda Chauvin 44 yaşında, 30-40 sene sonra yaşayıp yaşamayacağı zaten meçhul.
 
durun bakalım, daha Chauvin'in duruşması yapılmadı. Ama ABD'de durumlar bayağı karışık, kısa bir süre yerse olaylar daha da büyür.

Müebbet yiyeceğini veya en azından 40-50 sene yatacağını düşünüyorum. Şu anda chauvin 44 yaşında, 40-50 sene sonra yaşayıp yaşamayacağı meçhul.

Hocam ben onun adına cevap vermedim onun üstünden geçip genel konuştum. Evet zaten en az 50 sene yemesi lazım.
 
Bu tip konularda insanlar gereksiz saldırgan oluyor. Birilerini suçlamak istiyorlar. Suçlayacak birisini arıyorsanız ABD'nin kendisini suçlayın, yıllardır masum insanların ölümüne sebep oluyorlar.

Sen polise direniyorsan polis bir şekilde (zor kullanarak) seni gözaltına almak zorunda. Bünyen hassas ise baştan niye zorluk çıkartıyorsun? Bunları dediğimiz zaman ırkçı oluyoruz. Hayır ırkçı değilim, sorgulayan birisiyim. O adam beyaz birisi de olabilirdi, niye siyah diye özel ilgi görüyor? Polisi siyah birisini öldürdün diye değil de niye birisini öldürdün diye eleştirmiyoruz? Patlamak için yer arıyor insanlar.
 
bu tip konularda insanlar gereksiz saldırgan oluyor. Birilerini suçlamak istiyorlar. Suçlayacak birisini arıyorsanız ABD'nin kendisini suçlayın, yıllardır masum insanların ölümüne sebep oluyorlar.

Sen polise direniyorsan polis bir şekilde (zor kullanarak) seni gözaltına almak zorunda. Bünyen hassas ise baştan niye zorluk çıkartıyorsun? Bunları dediğimiz zaman ırkçı oluyoruz. Hayır ırkçı değilim, sorgulayan birisiyim. O adam beyaz birisi de olabilirdi, niye siyah diye özel ilgi görüyor? Polisi siyah birisini öldürdün diye değil de niye birisini öldürdün diye eleştirmiyoruz? Patlamak için yer arıyor insanlar.

Katılacağımı nasıl bir dille anlatacağımı bulamadım.
Yahu yıllardır İdlib Suriye demeden can alıyorlar bunlara sessiz kalın ama bir siyahi öldürülünce ortalık ayağa kalksın yok öyle şey insan hakları deniyorsa uygulansın.
 
Yahu yıllardır İdlib Suriye demeden can alıyorlar bunlara sessiz kalın ama bir siyahi öldürülünce ortalık ayağa kalksın yok öyle şey insan hakları deniyorsa uygulansın.
Doğru fakat bahsettiğin yerlerde bir çocuk öldürüldüğü zaman, veya bir sivil öldürüldüğü zaman, kimse umursamıyor. Hiç bu kadar büyük bir eylem oldu mu ülkemizde? Bu bölgeler için eylem yapması gerekenler biziz ama yapmıyoruz maalesef.

Ayrıca adamlar bir siyahi öldürüldü diye değil yıllardır siyahiler öldürüldüğü için eylem yapıyor, onun da sebebi beyaz olduğu için öldürülen insan olmaması, siyah olduğu için öldürülen insanlar olması. Bazı polisler tutuklama sebebi olarak şahsın siyah olmasını bile öne sürüyor.

Yani asıl mevzu George Floyd ile aynı suçu işleyen bir beyaz olsaydı, boğularak öldürülecek olmaması.
 
Polisin adamı sadece kelepçeleyip arabaya bindirmesi ve karakola götürmesi gerekiyor. Sırf sahte para verdi diye nefessiz bırakıp öldüremez. Ve bu ruh hastaları hala gezegenimiz üzerinde yaşıyor. O polisin görevden alınması gerekiyordu. Şimdi idam edilmesini istemeyen yoktur herhalde?
 
Yapılan çok yanlış, buna bir şey demiyorum fakat protestocuların yaptığı terörizmdir. Devleti protesto etmek için devletle alakasız olan özel mülklere zarar veriyorlar, yağmalıyorlar. İnsanları dövüyorlar, şu anda gereksiz ölümler mevcut. George Floyd'unki cansa, diğerlerininki can değil mi? Bir can gitti diye protesto yapıyorlar fakat bu yolda bu trajik durumu yine can alarak devam ettiriyorlar. Ek olarak protestoya katılan çoğu insanın umurunda olanın George Floyd olduğunu sanmıyorum, bence çoğunun tek umurunda olan yağmalamak ve George Floyd'u bunun için bahane ediyorlar.
 
yapılan çok yanlış, buna bir şey demiyorum fakat protestocuların yaptığı terörizmdir. Devleti protesto etmek için devletle alakasız olan özel mülklere zarar veriyorlar, yağmalıyorlar. İnsanları dövüyorlar, şu anda gereksiz ölümler mevcut. George floyd'unki cansa, diğerlerininki can değil mi? Bir can gitti diye protesto yapıyorlar fakat bu yolda bu trajik durumu yine can alarak devam ettiriyorlar. Ek olarak protestoya katılan çoğu insanın umurunda olanın george floyd olduğunu sanmıyorum, bence çoğunun tek umurunda olan yağmalamak ve george Floyd'u bunun için bahane ediyorlar.

Hocam son cümleniz pek olmamış gibi George Floyd'u bahane asla etmiyorlar. Irkçılıkta 1.ülke hem siyahi barındırıp hem dışlanan, ülkesinde beyazlar; başından beri üste tutuluyor geçmişe bir dönün bakın isterim 30 yıl önce neyse bugün de aynı.Yukarıda arkadaşın'da bahsettiği gibi floyd yerine beyaz xxxxxx olsaydı kelepçelenip göz altına alınırdı böyle işkence çektire çektire öldürmezdi. Protesto'da hem George Floyd hem de onun gibiler (siyahi insanlar) için yapılan bir protesto. Benim düşüncem böyle sizinkine de saygı duyarım ama doğrusu budur.
 
Hocam son cümleniz pek olmamış gibi George Floyd'u bahane asla etmiyorlar. Irkçılıkta 1.ülke hem siyahi barındırıp hem dışlanan, ülkesinde beyazlar; başından beri üste tutuluyor geçmişe bir dönün bakın isterim yukarıda arkadaşın'da bahsettiği gibi floyd yerine beyaz xxxxxx olsaydı kelepçelenip göz altına alınırdı böyle işkence çektire çektire öldürmezdi. Protesto'da hem George Floyd hem de onun gibiler (siyahi insanlar) için yapılan bir protesto. Benim düşüncem böyle sizinkine de saygı duyarım ama doğrusu budur.
Tabii ki katılmak zorunda değilsiniz, burada herkes görüşünü belirtiyor.

"doğrusu budur" dediğinize göre söyleminizde bayağı eminsiniz gibi duruyor. O zaman şunu sormak istiyorum. Protestocular devleti protesto etmek için bir tane adamın ekmek tekmesini/özel mülkünü yağmalamaları ne gibi davalarına yardım edecek? George Floyd Beyaz olsaydı bu durumun ben de başına geleceğini düşünmüyorum zaten, bu konuda hemfikiriz.

Protestocuların, "katil devlet" diye eleştirdiği devletten farkları yok. Ki olay radikal sol örgütleri tarafından bir "devrime" çekilmeye çalışıyor. Herkes bu olayı kendi amaçları doğrultusunda kullanıyor.
 
Tabii ki katılmak zorunda değilsiniz, burada herkes görüşünü belirtiyor.

"doğrusu budur" dediğinize göre söyleminizde bayağı eminsiniz gibi duruyor. O zaman şunu sormak istiyorum. Protestocular devleti protesto etmek için bir tane adamın ekmek tekmesini/özel mülkünü yağmalamaları ne gibi davalarına yardım edecek? George Floyd Beyaz olsaydı bu durumun ben de başına geleceğini düşünmüyorum zaten, bu konuda hemfikiriz.

Protestocuların, "katil devlet" diye eleştirdiği devletten farkları yok. Ki olay radikal sol örgütleri tarafından bir "devrime" çekilmeye çalışıyor. Herkes bu olayı kendi amaçları doğrultusunda kullanıyor.
Hocam ben zaten başından belirttim son kısma müdahale ettim
O konuda haklısınız 1 kişinin intikamı için bir çok suçsuz boş yere can gitti
 

Blog girdisi detayları

Ekleyen
yika38
Görüntüleme
1.648
Yorumlar
31
Son güncelleme
Yer
3759 Chicago Avenue, Minneapolis, MN 55407, Amerika Birleşik Devletleri

Tarih kategorisindeki diğer girdiler

yika38 adlı kullanıcının diğer girdileri

Bu girdiyi paylaş

Yukarı