Bernard Montogomery Kimdir?

Bernard Montgomery, 17 Kasım 1887 tarihinde İngiltere, Londra, Kennington’da İrlanda kökenli bir ailenin dokuz çocuğunun dördüncüsü olarak doğmuştur. Tam adı Bernard Law Montgomery’dir. Babası Anglikan rahibi Peder Henry Montgomery ve annesi Maud Farrar’dır. Babası 1901 yılında İncil’i Yayma Cemiyeti sekreteri oldu ve ailesi ile beraber Londra’ya taşındılar.

Londra’da sonra Sandhurst Kraliyet Askeri Akademisi’ne gitmiştir 1908 yılında Piyade teğmeni olarak mezun oldu. Bir teğmen olarak Eylül 1908 yılında 1. Tabur Kraliyet Warwickshire Alayına katıldı ve İngiliz Hindistan‘ında bir yıl hizmet etmiştir. 1912 yılında Avustralya, Shorncliffe’daki alayın 1. Taburunda görevlendirilmiştir.

I. Dünya Savaşı 1914 yılının Ağustos ayında başladı ve alayı ile Fransa‘ya gönderildi. Méteren’de, Belçika sınırı yakınlarındaki Bailleul’de Müttefik karşı taarruzu sırasında 13 Ekim 1914’de bir keskin nişancı tarafından sağ göğsünden vuruldu. Aralık 1914 yılında Londra‘da cesur liderlik Seçkin Hizmet Rütbesi ile ödüllendirimiştir.

1915 yılında , 112. Tugay’a atandı ve sonra 104. Tugay’a atandı. 1916 yılı başlarında Batı Cephesine döndü ve 33. Tümen’e getirildi. Nisan / Mayıs 1917 tarihlerindeki Arras Muharebesi’nde görev yaptı. Temmuz 1917’de 2. Ordu, 9. Kolordu’da kurmay subay olarak çalıştı ve burada 1917 Sonbaharında Passchendaele Muharebesi’nde görev yapmıştır.


Ekim 1938 yılında Tümgeneral rütbesine terfi etti ve Filistin’de 8. Piyade Tümeni komutasını aldı. 1939 yılında İkinci Dünya Savaşı‘nın çıkmasıyla tümen komutanı olarak Fransa‘ya gitti. Fransa ve Belçika‘da çarpıştı. Ardından İngiltere’nin güneydoğusunu savunmakla görevlendirildi. 1940’ta Dunkeque’den askerlerini tahliye etti, İngiltere’de 5. Kolordu’nun başına geçti.


1942 yılında korgeneralliğe yükseltilerek Winston Churchill tarafından Kuzey Afrika’daki 8. ordu komutanlığına atandı.


18 Ağustos 1942’de Alman general Erwin Rommel yönetimindeki tüm kuvvetler 8. Ordu’nun Alam Halfe’deki savunmasına yönelik taarruza hazırlandı. 23 Ekim 1942 – 5 Kasım 1942 aylarında el-Alemeyn adlı kasabaya yaptığı düzenli saldırılarla Erwin Rommel komutasındaki mihver devletlerini büyük bir yenilgiye uğrattı. Bu başarıdan sonra büyük ün kazanarak Alemeynli Montgomery olarak anılmaya başladı. Ardından, kuvvetlerinin yarısını kaybederek Libya’ya doğru çekilen Rommel’i izleyerek Alman ordusunu Mayıs 1943’de Tunus’ta teslim aldı. Amerikan generali Dwight David Eisenhower ile iş birliği yapıp Kuzey Afrika’daki Alman ve İtalyan kuvvetlerini bütünüyle yenilgiye uğrattı.


Müttefik ordularıyla birlikte Temmuz 1943’de Sicilya’ya ardından İtalya’ya girdi. 6 Haziran 1944’de başlayan Normandiya çıkarması sırasında ingiliz ordularına komutanlık etti. Normandiya Çıkartmasından sonra da ağustosa kadar tüm kara operasyonlarını yönetti. Bundan sonra İngiliz ve Kanada ordularından oluşan 2. Ordu grubunun yönetimini üstlendi. 1 Eylül 1944 tarihinde mareşal rütbesini aldı. 4 Mayıs 1945’te Lüneburg’da, Kuzey Almanya, Danimarka ve Hollanda‘da bulunan Alman kuvvetlerini teslim aldı.


1958 yılında, yaklaşık 71 yaşında emekli olana kadar, Dwight David Eisenhower‘in halefleri olan Matthew B. Ridgway ve Al Gruenther‘in altında hizmet vermeye devam etmiştir.


Bernard Montgomery, 24 Mart 1976 tarihinde İngiltere’de Hampshire yakınlarındaki Alton’da 89 yaşında ölmüştür. Windsor’da St. George Chapel’de bir cenaze töreninden sonra Kutsal Haç ile gömülmüştür.


Not:Çoğu kaynakta aşağı yukarı aynı şeyler yazıyordu bazı kısımları zamanım olmadığı için kopyala-yapıştır yaptım kusura bakmayın.

Yorumlar

Ufak bir araştırma sonucu bir kaynak bulamadım bunun hakkında fakat Bernard Montogomery oldukça ünlü bir insan kendisi bir Mareşal ve bu pek kolay kazanılan bir rütbe değil.Dacre de yakışıklı ve ünlü bir oyuncu bunu biliyoruz,Dacre'nin açısından bakarsak dedesinin bir Mareşal olduğunu biliyor olması lazım.Sanırım bir alakaları yok soyad benzerliği dışında.
 
Yazılarınızı oldukça beğendim. Elinize, emeğinize sağlık. II. Dünya savaşının iyi generalleri, liderleri yazılarınızı heyecanla bekliyorum.
 

Blog girdisi detayları

Ekleyen
Brainstorm
Görüntüleme
98
Yorumlar
6
Son güncelleme
Değerlendirme
5,00 yıldız 1 değerlendirme

Tarih kategorisindeki diğer girdiler

Bu girdiyi paylaş

Yukarı