Bu kadar hevesi, şevki, pozitifliği nasıl yakalıyorum?

Bugün Skype'tan gelen güzel bir soru bu. Öncelikle soru biraz kapsamlı ama maalesef sorunun tamamını sizinle paylaşamıyorum. O yüzden adım adım cevaplayacağım. Sorunun gidişatını kafanızda oluşturursunuz artık. Ya da soruyu soran arkadaş kendisi yorumda yazar soruyu...

LEVEL döneminde tanışmış benimle soruyu soran arkadaşımız. Evet, epey oldu. 2007 Kasım gibi başlamışım LEVEL'da yazmaya. 2017 Kasım'da 10 yıl olacak. Ve bu, neredeyse aralıksız bir dönem. Sadece 1 ay yayınlanmamıştır sanırım soruları cevapladığım Teknik Servis bölümü...

O zamandan beri bıkmadan usanmadan insanlara ekran kartına belleğin değil GPU'nun daha önemli olduğunu anlatıyorum.

Türkiyede geçmişte çok sönük kaldığı halde devam ettiniz, bırakmadınız ve hep bir bilgisayar ve donanım muhabbeti içerisindeydiniz. Yani merak ediyorum bunca sene sizi böyle motive eden ne oldu ?

1996'da Rize'den İstanbul'a göç ettik. Babamın çalıştığı fırının sahibinin evinde, bodrum katta bir evde kalmaya başladık. Annem, İstanbul'a o kadar yabancı idi ki, büyük şehrin içinde dışarı çıkıp kötü alışkanlıklar edinmeyeyim diye o zamanlar inanılmaz bir meblağ olan 1100 dolar paranın harcanmasına ses çıkarmayıp eve bir bilgisayar alınmasına göz yummuştu. Tam da istediği gibi olmuştu ve benim için varsa yoksa o bilgisayardı.

Bilgisayar dergilerini yalayıp yutuyordum. Hem CHIP hem de PCNet alıp okuyordum. Daha sonra açıklayacağım bir sebepten dolayı PCNet almayı bıraktım ve CHIP ile devam ettim. Reklamları bile okurdum zira reklam sayfaları bile bilgi içerirdi benim için. Öyledir de.

Beni en çok motive eden şey bilgisayarın ta kendisi idi. Meraklıydım. Sürekli araştırıyordum. Vaktim daha çok ve o dönem İngilizcem daha ileri olsaydı Reverse Engineering makaleleri tercüme edip bu konuya bile merak salacaktım. Ama bu mümkün olmadı... Oyunlarda ileri seviye Trainer kullanmak, oyunun seslerini değiştirmek gibi basit hileler hoşuma gidiyordu. Bunun başarmış olmak bana zevk veriyordu. Halen de verir :)

Ne kadar doğru görüyorum bilmiyorum ama hala yıllardır o içinizdeki şevki merakı sımsıkı koruyorsunuz.

Kesinlikle. Halen daha yeni gelen teknolojiler beni heyecanlandırıyor. Mesela güncel bir Hackintosh yapmak istiyorum ama şu sıralar incelemelerden vakit bulamıyoruz.

İnsanlara yardım etmek, herkesin çok sık karşılaştığı sorunlar için kapsamlı çözümler hazırlamak bana gerçekten zevk veriyor. Sorunları basit bir DLL dosyasını kopyalamak yerine Dependencey Walker ile analiz etmek ya da Process Monitor ile adım adım izleyerek çözmek inanılmaz zevkli. Sanırım Assembly kodları içerisinde oyunları kıranlar bu işten zevk aldıkları için sürekli oyun firmalarına meydan okuyorlar. Bunu gayet iyi anlayabiliyorum.

Peki bu süre zarfında neler oldu? Biraz zaman çizelgesi ile gidelim:
 • 2004: CHIP Online Forum kuruldu ve okuduğum derginin forumlarında insanlara yardımcı olmaya başladım
 • 2005: Verdiğim cevaplar sayesinde Moderatör olarak görevlendirildim
  • Kaldığım bazı derslerden dolayı okul uzadı ve Kapalıçarşı'daki çalıştığım Cafe'de her yaz yaptığım garsonluk işini kaybettim
  • 2005'te Türkiye'ye ilk kez Formula 1 gelmişti. Okulum Trakya Üniversitesi'nde F1'de çalışacak personel seçimleri olduğunu öğrenip hemen Edirne'ye gittim. Elendiğimi öğrenince tekrar otobüse binip İstanbul'a dönerek ertesi gün İstanbul'da seçmelere bir daha katılarak kabul edildim.
  • BMW Williams'ta Alexander ismiyle 4 gün süren garsonluk deneyimim sonrası -hayatımdaki en eğlenceli anımdır!- tekrar işsizdim o yaz.
  • Çalışmak için Antalya'daki amcamdan yardım istedim. Kendisi bir otelin mücevherat bölümünde satış görevlisi idi. Sağ olsun yardımcı olmadı.
  • Ablamın tavsiyesi üzerine CHIP Online'da staja başladım.
   • Ben staj yaparken o zamanlar CHIP'te çalışan sevgili Hakkı Alkan, SDN'i kuruyordu.
  • Burada kısa sürede CHIP Online için makale tercüme ettim. Yazılarım CHIP'te de yayınlanmaya başladı. Sonra derken LEVEL tayfası da bize donanımcı lazım deyince kendimi birden çok yerde yazarken buldum :)
 • 2007 yılında bir gün yine dergiye gittiğimde dergi Vogel'den Doğan Burda'ya satıldı denildi. Beni ilgilendirmez, maaşımı Ali değil Veli verir dedim zira telifli çalışıyordum, öyle de oldu :) Bu esnada Doğan Burda'da çalışmak istemeyen ekip Oyungezer'i kurdu...
  • 2007 yılında sınavların olduğu bir dönemde dördüncü sınavın ortasında sağ gözümün artık görmediğini fark ettim.
  • Kalan 3 sınava girmeyip hastaneye gittim. Görme sinirlerinde iltihaplanma var gibi yanlış teşhisler ve Trakya bölgesindeki en büyük hastane olan üniversite hastanemizdeki tek bir MR cihazının bozuk olmasının hastanede beni bekleyen annemin şalterlerini attırması sonucu İstanbul'a geldik ve kısa süre sonra Prof. Dr. Yunus Aydın'ın teşhisi ile beynimde Hipofiz Tümörü olduğunu öğrendik.
   • Merak edenler için tedavi süreci halen daha devam ediyor...
  • Ameliyat > Okuldan bir dönem kayıp ile iyileşme süreci > Bu süre zarfında kömür sobasından zehirlenme tehlikesi ve sonunda da okula dönüş...
 • 2009 gibi Trakya Üniversitesi Almanca Öğretmenliği bölümünden mezun oldum.
  • Bu esnada yine dergi için tercümeler yapmaya devam ediyordum. Kazandığım paralar sayesinde bazen arkadaşlarımın yattığı gece çektiği devlet kredisini iki ay boyunca çekmiyor ve çift 8800 GT ile SLI yapıyordum...
  • Mezun olduktan sonra CHIP'te uzun süre çalıştım. Genelde ürün incelemelerini yapıyordum ve bu da derginin her ay 10-13 sayfası demekti.
 • 2011 - Yanlışım yoksa 2011 gibi kadroya alındım. O zamanlar hükumetin Doğan'a inanılmaz bir baskısı vardı (hala var...). Dışarıdan çalışanlara ya sigorta yapın ya da kapıya koyun dediler. Ben işe alınanlardan biriydim.
  • Bu esnada yüksek lisansa başladım. Haftada 3 gün dergide çalışıyor 2 gün de Edirne'ye gidip yüksek lisans derslerine giriyordum.
  • Yüksek lisansı sadece bir ders ve bir de tez kalınca yarıda bıraktım.
 • 2012 - ASUS Türkiye'den iş teklifi aldım ve 2012'nin hemen başında orada çalışmaya başladım.
  • Yıllarca dergi düzenine alışmış ben için ASUS, Karadeniz'den okyanusa çıkan hamsi etkisi yarattı. Yine de kısa sürede ayak uydurup güzel işler başardım.
  • 10 ay çalışma sonrası buradaki işimden ayrılıp daha önceden birlikte çalıştığım sevgili Ali Güngör ve abisi, LEVEL'ın kurucusu sevgili Berker Güngör ile Technopat'ı kurduk.
 • 2013 - Kendi işimiz olduğu için Technopat'ta inanılmaz bir azimle çalışmaya başladık. Bazı günler sabah 5'e kadar çalışıyorduk.
  • 2004 - 2011 arasında CHIP Online Forum'da 9000 mesaj atan ben, 2013 - 2017 arasındaki dönemde Technopat'ta 40.000'den fazla mesaj ile birçok soruna çözüm getirdim ve vakit buldukça da getirmeye devam ediyorum...
Evet, bugünlük bu kadar. Arada kayıp bazı kısımlar var tabi. Öyle hepsini birden anlatmak yok :) Ama bu, bugüne kadar anlattığım en kapsamlı yazılardan biri oldu diye düşünüyorum :)

Burada ana sorunun cevabı nedir peki? Başarımlar diyebiliriz. Elde ettiğim başarımlar beni en çok motive eden şeylerden birisi. Yoksa halen daha Çağlayan'da yaşıyorum ve ofise giderken her gün 1996'da İstanbul'a geldiğimiz zaman oturduğumuz evin önünden geçiyorum :)

Yorumlar

Takdir edilesi bir hayat hikayesi. Dilerim bu yaşananlar ve gelecekte yapılmasını hedefledikleriniz bir kitapta toplanır. Önsöz kısmında kitap hakkında diğer (Chip, Level, Asus) firmaların hakkınızda ve olası kitap hakkında düşüncelerini, geleceğini sizinki gibi planlayanlara bire umut ışığı yaratması bakımından çok fantastik bir yapıtın ortaya çıkacağını düşünüyorum. İlgi ve sabırsızlıkla sizden gelecek haberleri bekliyoruz.
 
Bu arada aklıma gelmişken, neden bir konsorsiyum kurulup Technopat, Donanımhaber, Level, Chip, Donanım Arşivi, PcNet ve aklıma gelmeyen diğer oluşumlar bir TV kanalı kurmuyor. Evet çok uçuk bir talep ama maksadım sadece bir öneri. (y)
 
Son düzenleyen: Moderatör:
Bu arada, çok geçmiş olsun. İnşallah hiç bir problem kalmadan sağlığınıza kavuşursunuz.
 
Abi geçmiş olsun, umarım sağlığına kavuşursun. Böyle güzel bir adamın hayat hikayesini okurken çok heyecanlandım. Sistem Toplama Rehberi - Eray ve Recep PC Topluyor 2 videosu ile seni tanıdım. Sektörde kaliteli iş yapan nadir insanlardan birisin. Umarım ileride de videolarınız devam eder. Hayatımda unutmayacağım insanlardan birisin. Teknolojiye ve bilgisayara olan merakımı körükledin, videolarına her zaman tebessüm ederek başlayan güzel insan.
 
Son düzenleyen: Moderatör:
İnsanın bir şeyler yapması için hiçbir şey engel değildir. Artık bundan sonra bir iş yaparken aklıma ilk sen geliyorsun Recep Abi. Bu arada geçmiş olsun. İşte asıl hayat mücadelesi budur.
 
Böyle hikayeler okudukça/dinledikçe kendimden geçiyorum. Bir anda reaksiyon gösterip bir şeyler yapmak istiyorum. Her şeye rağmen dimdik durmak... Gerçekten çok etkileyici.
 
Z
Başarılarının devamını diliyorum Recep. Rizeli uşak mısın sende yoksa ? :D
 

Blog girdisi detayları

Ekleyen
Recep Baltaş
Görüntüleme
1.735
Yorumlar
13
Son güncelleme

Genel kategorisindeki diğer girdiler

Recep Baltaş adlı kullanıcının diğer girdileri

Bu girdiyi paylaş

Yukarı