Christine (Katil Otomobil) - 1983

Christine, stephen king'in aynı adlı romanından esinlenen ve john carpenter'ın yönetmen koltuğunda oturduğu aynı zamanda müziklerini de yaptığı 1983 yapımı korku gerilim türünde araba temalı bir filmdir.


Film afişi:
MV5BZThhNDQxNzAtOTYzZC00MzZkLWI2YjItOTE2ZjliZDY3NTFkXkEyXkFqcGdeQXVyMTQxNzMzNDI@._V1_.jpg
Film açıklaması (İngilizce):

She was born bad.
Plan and simple.
Somewhere a deep on a darkened assembly line.
Christine a 58 Plymouth Fury possessed by hell.
She's taken control of her teenage owner, Arnie.
Her previous owner is not alive to warn him.
And now she's steering straight for
The one person in her way.
Arnie's girlfrend, Leigh.


The other woman.Türkçe:

O kötü doğdu.
Plan ve basit.
Karanlık bir montaj hattında derin bir yerde.
Christine cehennem tarafından ele geçirilen 58 Plymouth Fury
genç sahibi arnie'nin kontrolünü ele geçirdi.
Önceki sahibi onu uyarmak için hayatta değil
ve şimdi doğruca direksiyona geçiyor.
Onun yolundaki tek kişi.
Arnie'nin sevgilisi, Leigh.

Öteki kadın.


Netflix:

İnek bir öğrenci, klasik bir 1958 model Plymouth Fury'yi tamir eder. Ama direksiyonunun başına geçtiğinde yeni keşfettiği özgüveni öfkeli bir kibre dönüşür.
Çıkış Tarihi: 9 Aralık 1983
Tür: Korku, Gerilim.
Eser Sahibi: Stephen King
Yönetmen: John Carpenter
Müzik: John Carpenter & Alan Howarth
Dağıtıcı: Columbia Pictures
Görüntü Yönetmeni: Donald M. Morgan
Kurgu: Marion Rothman
Süre: 110 dakika (Netflix: 1 saat 50 dakika)
Ülke: Amerika Birleşik Devletleri
Dil: İngilizce (Netflix: Türkçe altyazılı)
Bütçe: 10 milyon dolar
Hasılat: 21 milyon dolar
Üretim şirketleri: Delphi Premier Productions & Polar Film


Wikipedia (Türkçe): Katil Otomobil - Vikipedi
İngilizce: Christine (1983 film) - Wikipedia


IMDb sayfası:Christine (1983) - IMDb
Ve IMDb puanı: 6.7Fragmanlar:
Oyuncular:
Keith Gordon (Arnold "Arnie" Cunningham)
John Stockwell (Dennis Guilder)
Alexandra Paul (Leigh Cabot)
Christine Belford (Regina Cunningham)
Robert Darnell (Michael Cunningham)
Robert Prosky (Will Darnell)
Roberts Blossom (George LeBay)
Harry Dean Stanton (Dedektif Rudoplh Junkins)
Kelly Preston (Roseanne)
William Ostrander (Clarence "Budy" Repperton)
Malcolm Danare ( Peter "Moochie" Welch)
Steven Tash (Richard "Richie" Trelawney)
Stuart Charno (Don Vandenberg)
David Spielberg (Mr. Casey)
Ve 1958 Plymouth Fury (Christine) :)Hikayesi: Eylül 1957'de detroit eyaletinde bir chrysler fabrikasında montajı tamamlanmış 1958 model beyaz ve bej rengi plymouth fury'ler vardır. (Ufak bir bilgi: Bildiğim kadarıyla chrysler bu aracın 1957 ve 58 modellerini sadece bu renk üretirmiş.) İçlerinde kzrımızı beyazlı özel sipariş bir fury vardır ve bu araba doğaüstü, karanlık, şeytani vb. güçler tarafından ele geçirilmiştir. İşçilerden biri aracın kaputunu açmış fakat kaput bir anda düşerek işçinin elini kıstırır. Ve başka bir işçi de aracın içine biner radyoyu açar. Radyoyu açan işçi müzik dinlerken purosunun külünü koltuğa döker. Üretim devam ediyordur ve vardiya biter. Hat amiri bu kırmızı renkli aracın farlarının yandığını ve radyonun açık olduğunu görür, kapıyı açar ve içindeki kişi boğularak ölmüştür.

Aradan 20 yıl geçer, tarih 12 eylül 1978'dir. Rockbridge california'da inek bir genç vardır, adı; arnold "arnie" cunningham'dır. Ve onun futbolcu arkadaşı dennis guilder, arnie'nin tek arkadaşıdır. Dennis ile okulun ilk gününden sonra söz konusu aracı bir arazide görür, aracın sahibi george lebay'dir. LeBay, arnie'ye adı dahil aracın bir çok detayını anlatır. Ve Arnie, George LeBay'den kardeşi roland'ın kullandığı 93.475 mil'deki CQB 241 plakalı christine adındaki hurda fury'i 250 dolara satın almıştır. İşte bundan sonra arnie'nin hayatı değişmeye başlar.

Arnie, ailesinin christine'i evinde tutmasına izin vermeyince onu will darnell'ın kendin yap garajına götürür ve orada onarmaya başlar. Arnie araba ile daha çok zaman geçirmeye başladıkça artık gözlüklerini de atar, ve daha çok 1950 ve 60'ların yağlayıcısı (bkz. yağlayıcı (alt kültür) nedir?) gibi giyinmeye, paranoyak, öfkeli ve kibirli bir kişiliğe bürünür. Arnie'nin annesi regina, haberi olmadan arkadaşı dennis'e o arabanın eski sahibinin içinde öldüğünü ve arnie'nin artık hiçbir şey bilmediğini söyler. George LeBay dennis'e kardeşi roland'ın kızının boğularak, karısının ise o arabanın içinde intihar ederek öldüğünü söyler. LeBay, kardeşi roland'ı karısı öldükten sonra christine'den kurtulmaya zorlasa da 3 hafta sonra araba ona geri dönmüştür.

Bir amerikan futbolu maçı esnasında dennis, arkadaşı arnie'yi okula yeni gelen güzel kız leigh cabot ile christine'in önünde öpüşürken görür, fakat maçta futbol hayatı sonlanacak şekilde yaralanır. Arnie ve leigh arabalı sinema'da iken christine'in silecekleri bir anda durur ve arnie bakmak için arabadan iner, o sırada leigh hamburger yerken radyo'da eski bir müzik çalar ve beyaz bir ışık parlarken leigh boğulur. Christine kapılarını kilitleyerek arnie'nin ona yardım etmesini engeller, fakat yan arabadaki biri heimlich manevrasını uygulayarak leigh'i kurtarır.

Arnie christine'i darnell'ın garajına bıraktıktan sonra buddy repperton ve arkadaşları garaja gizlice girerek christine'i paramparça ederler, arabayı onarmakta kararlı olan arnie christine'in kendisini yenliediğini görür.

Daha sonra christine moochie'yi ara sokakta ezerek öldürür, vandenberg ve trelawney'i ise benzin istasyonunu patlatarak öldürür ve alevler içerisinde christine buddy repperton'ı ise çarparak öldürmüştür.

Christine will darnell'ın garajına yanmış halde geri dönmüştür, darnell kapıyı açıp içine oturunca radyo açılır ve yine eski bir şarkı çalar. O sırada kapı birden kapanır ve kilitlenir, christine koltuğu iterek darnell'ı sıkıştırarak öldürür ve kendisini tekrar yeniler.

Sonraki gün eyalet polisi dedektif rudoplh junkins, arnie'ye arabasının buddy repperton ve arkadaşlarını da takip ettiğini söyler fakat junkins arabanın kendi kendini kullanabileceğini bilmiyordur.

Arnie'den ayrılan leigh, dennis ile beraber christine'i yok etmeyi düşünmüşlerdir. Darnell'ın garajında bir buldozer ile beklerken christine garajdaki bir enkaz yığınının içinden son sürat fırlayarak leigh'e saldırmaya çalışır ve bu kez direksiyon'da arnie vardır. Leigh darnell'ın ofisinde iken christine kendisini tekrar yeniler ve son sürat içeri dalar. Ama arnie camdan dışarı fırlamıştır, leigh'e son kez sarılan arnie göğüsüne saplanan cam parçasını çıkarıp christine'i okşadıktan sonra orada ölür. Leigh dennis'e arnie'nin öldüğünü söylerken christine'in radyosunda başka bir şarkı çalar ve motorunu çalıştırıp yine leigh'e saldırır. Dennis ise buldozer ile christine'i ezmeye çalışır fakat christine kendisini sürekli yeniler. Dennis christine'i bu sefer ezmeyi başarır ve kendisini yenileyemez, christine hurdalıkta bir küp haline getirilirken dennis, leigh ve junkins'de oradadır. Junkins, arine'nin ölümüne üzülen dennis ve leigh'e arabayı ortadan kaldırdıkları için kahraman olduklarını kendisinin ise üzülmediğini söyler. Dennis ise; "Tabii, gerçek bir kahraman arnie'yi de kurtardı" der. Arabanın ön ızgarası hafifçe seğirmeye çalıştıktan sonra biter.


Benim görüşüm: bana soracak olursanız bu bir korku gerilim'den ziyade daha çok şöyle; Christine daha çok katil ruhlu bir araba değil de arnie'nin hayata tutunmasını sağlayan bir hayat arkadaşı gibi.

John Carpenter & Alan Howarth'ın film için bestelediği müzikler:

Arnie's Love Theme
Obsessed With Car
Footbal Run/Kill Your Kids
The Rape
The Discovery
Show Me
Moochie's Death
Junkins
Buddy's Death
Nobody's Home/Restored
Car Obession Reprise
Christine Attacks (Plymouth Fury)
Talk on the Couch
Regeneration
Darnell's Tonight
Arnie
Undented
Moochie Mix FourFilm'deki diğer müzikler:

George Thorgood - Bad To The Bone
Buddy Holy & the Crickets - Not Fade Away
Johnny Ace - Pledging My Love
Robert & Johnny - We Belong Together
Little Richard - Keep A-Knockin
Dion and The Belmonts - I Wonder Why
The Viscounts - Harlem Nocturne
Thruston Harris - Little Bitty Pretty One
Danny & The Juniors - Rock 'N' Roll İs Here Stay
Larry Williams - Bony Moronie


Ayrıca John Carpenter 2017 yılında christine anthology versiyonu müzik klibi de yapmıştır:Gelelim filmdeki araca:
Plymouth_logo.svg.png

Amerikan otomobil markası Plymouth, Chrysler tarafından 1928'de kurulmuş, 2001'de ise iflas etmiştir.

image-placeholder-title.jpg


1955 ile 1978 yılları arasında ürettiği Fury'nin 1957 ve 58 modeli, aynı zamanda Belvedere ve Savoy serisi ile de benzerdir. 1957 ve 58 model Fury, Belvedere'in alt serisi olarak konumlandırılmıştır. 1957 ve 58 modellerinde 5.2 litrelik 290hp güç üreten bir motor ve 5.7 litrelik 315hp güç üreten yakıt enjeksiyonlu bir motor kullanılmıştır.
Wikipedia ingilizce sayfasından ek bilgiler (Türkçe çeviri kullanılmıştır):

Ekran Görüntüsü (312).png
Ekran Görüntüsü (313).png
Ekran Görüntüsü (314).png
Ekran Görüntüsü (315).png
Ekran Görüntüsü (316).png

Ekran Görüntüsü (317).png
Ekran Görüntüsü (318).png

Ekran Görüntüsü (319).png

Blog girdisi detayları

Ekleyen
24.exe
Görüntüleme
569
Yorumlar
3
Son güncelleme
Yazar değerlendirmesi
5,00 yıldız

Genel kategorisindeki diğer girdiler

24.exe adlı kullanıcının diğer girdileri

Bu girdiyi paylaş

Yukarı