Crysis 3'ün her şeyi başlatması

Merhabalar dostlar. Bugün Technopat ile tanışma yazılıma bilime ilgimin oluşma nedenim olan saçma anımı anlatacağım :D
Tipik bir 12-13 yaşında veledim o zamanlar. Crysis 2'yi defalarca bitirmiş oyunlarda grafik olayının farkına varmış sürekli "gerçekçi" oyun arayan bir veledim. Crysis 3'ün çıkmasını bekliyorum bir yandan da yeni laptopu aldırma derdindeyim. 4-8 GB RAM olsun hafızası iyi olsun diyorum başka da terim bilmiyorum çünkü. Neyse efenim Crysis 3 çıktı ve evimize Toshiba Satellite C855-18E adlı laptop alındı hiç unutmam. HD7610M ekran kartı i5 2450M ve 6 GB RAM vardı. Bilgisayarcı satmak için i5 diye bir şey söyledi oradan doğru işlemci kavramını öğrendim.

satellite_c855-18e_-toshiba-dunyasi_37468.jpg


Neyse yeni laptop kesinlikle süper gözüküyordu. Eskiden oynadığım Crysis 2, Call of Duty falan kesinlikle daha iyi çalışıyordu eskiye göre. O zamanlar DX11 ekran kartı olayı çıktı millet ağlıyordu afedersiniz. Ben de dedim "ya acaba benim laptopumda var mı bu?". Crysis 3'ü yükledim bir yandan korkuyorum ya acaba açılacak mı yoksa bende de DX11 denen şey yüzüne açılmayacak mı? Heyecan içinde tıkladım ve açıldı, oynuyorum! Demekki fena bir laptop almışım ben! Seviniyorum deli gibi. Ama oyun sanki ağır gibiydi önceden öğrendiğim Crysis2'de kullandığım ve internetten öğrendiğim bir "taktik" var çözünürlük denen ayarı düşürüyorum 1280X720'ye düzeliyor diğer ayarları da düşük yaptım. Oyun öyle kasmıyormuş hiç! Ben nereden bileyim onların oyunu kötü gösterdiğini. Neyse oyunu aslında kasmadan hayal ettiğim gibi bitirdim sonra o ayarları kurcalayayım dedim kastı oyun çok kurcalamadan düzelttim. İnternette millet yine üzülüyor DX11 yüzünden. Biri liste atmış ekran kartı sıralaması diye öneri yapıyor. Listede ilk sıralarda çok çok iyi hatırlıyorum HD7970 falan var. Benim kartta buradadır kesin diyorum oradaki listeden kendime göre şöyle çıkarım yaptım: "Sanırım sayısı yüksek olanlar iyi oluyor 7900 en yüksek sayı olduğu için en üstte duruyor 6000'ler de aşağıdadır. Ama benim kart niye yukarıda yok onu çözemedim neyse bir arayayım buradadır." Ama hiç de tahmin ettiğim gibi gitmiyordu liste benim kart giriş seviyesi yazanlar yerdeydi şaşırdım ve sonra aklıma o kurcaladığım ayarlar geldi. Ve hemen videolar aramaya başladım bu oyun ayarları yükselttikçe iyi gözüküyordu. YouTube'da o efsane videoya rastladım :)


İki tane kişi bir şeyler anlatıyordu Recep abiyi dinlerken hiçbir şey anlamıyordum o HD Graphics 4000 DX11 falan terimlerinden. Zaten türkçeleri diğer videolara göre çok daha temizdi aynı zamanda Türkçe bilmediğimi de öğrendim :D Sonra forumu buldum buraya kadar geldim. Donanıma ilgim oluştu bu videodan sonra ikinci rakam olayını öğrendim ilk başta :) Benimki 6 idi sonra çözmüştüm niye giriş seviyesi olduğunu. Aslında o zaman çıkan oyunların hepsini istisnasız kasmadan oynatıyordu çözünürlük düşük olduğu için :) Zaten şimdiki kadar üst düzey sistem gerekmiyordu. Neyse efenim ben donanımları araştırmaya başladım hobim halime geldi millete gruplarda okulda falan tavsiye veriyorum. Aradan yıllar geçti lise de bilgisayar dersindeyiz yazılımsız donanım olmaz dedi hocamız bende yazılım işini boş iş zannederdim o zaman çünkü yazılım işi basit gibi geliyordu adam kocaman kart yapmış program yapmak ne olabilir ki? Neyse ben sonra oyun yapımını merak ettim yazılım öğrenmem gerektiğini söyledi hoca. Aman salla dedim ama sonra merak etmeye başladım 1 sene sonra Python öğrenmeye başladım. Sonra her şeyin temelinin Fizik Matematik olduğunun önemini kavradım oradan Fizik temel bilim ne varsa ilgimi çekmeye başladı. Eskiden atanması kolay meslek okurum derken şimdi Fizik, Matematik bilgisayar mühendisliği gibi meslekler ilgimi çekiyor, üniversitede bu tarz mesleklere yöneleceğim. Crysis 3 yüzünden tüm hayatım değişebilir yani.

Yorumlar

DX12 istemesi beni acayip üzmüştü. Ben de bekliyordum aynı senin gibi. DX11 ile gelsin şeklinde imza toplanıyordu change.org üzerinden. Orada imza atmıştım :D Sanırım sonradan geldi o destek sanırım. Desteğe kalmadan ekran kartım öldü ve GT 420 ekran kartı almıştık o zamanlar ve DX12 desteği mevcut. Bitirmiştim :D Zamanının ötesinde oyun kesinlikle Crysis.
 
Crysis 3 benim içinde fazlasıyla özeldir. İlk oynadığım zamanı hatırlıyorum tabi o zamanlar küçüğüm korsan olarak indirdim ama oyunun Türkçe olduğundan haberim yok. Ayarlarda gezerken bir baktım Türkçe var hemen kim yapmış falan derken firma sahiplerinin Türk asıllı olduğunu öğrenip bizim ülkemizden de böyle oyunların çıkabileceğini öğrenmek paha biçilemez bir sevinçti.
 
Crysis Remastered çıkınca DX12 zorunluluğu bekliyoruz yetkililerden :) .
 

Blog girdisi detayları

Ekleyen
AlanTuring
Görüntüleme
309
Yorumlar
3
Son güncelleme

Teknoloji kategorisindeki diğer girdiler

AlanTuring adlı kullanıcının diğer girdileri

  • Kısır döngü
    Ne olacak halimiz? Her şey düzelecek mi veya düzelme şansı var mı...

Bu girdiyi paylaş

Yukarı