İçimizdeki Maymun(2)

İki şebeği yan yana koyduk ve 25 kere arka arkaya, önce biriyle sonra diğeriyle değiş tokuş yaptık. İkisi de salatalık aldığında eşitlik oluyordu. Bu durumda şebekler sürekli değiş tokuş yapıyor ve mutlu mutlu yiyeceği yiyorlardı. Ama birine üzüm diğerine salatalık vermeye başladığımızda olay beklenmedik şekilde değişti. Bu eşitsizlikti.


Ortaklarının maaşlarındaki artışı fark eden şebekler, o zamana kadar seve seve çalıştıkları halde aniden greve gittiler. Sadece isteksiz davranmakla kalmayıp sinirlendiler ve taşları, hatta bazen salatalık dilimlerini deney odasından dışarı fırlattılar. Normalde asla reddetmedikleri yiyecek hiç istenmeyecek bir şey, hatta iğrenç bir hal almıştı.

İnsanlarda, biraz da gösterişli bir isimle "eşitsizlik tiksintisi" denen şeye eş, güçlü bir tepkiydi bu. Elbette bizim şebekler bunun benmerkezci bir türünü sergilemişti. Herkes için hakkaniyet gibi asil bir ilkeyi desteklemek yerine, kendileri ayazda kaldığı için öfkelenmişlerdi. Genel hakkaniyet gibi bir dertleri olsaydı, üstün durumdaki şebekler arada bir üzümü ötekiyle paylaşır ya da tümüyle reddederdi ki hiç böyle bir şey yapmadılar.

Yorumlar

Gösterilecek yorum bulunamadı.

Blog girdisi detayları

Ekleyen
BERWAR
Görüntüleme
258
Son güncelleme

Genel kategorisindeki diğer girdiler

BERWAR adlı kullanıcının diğer girdileri

Bu girdiyi paylaş

Yukarı