Metaverse Teknolojisi

Metaverse:
Kelime anlamıyla Sanal Evren anlamına gelen Metaverse hiçbir çaba harcamaksızın arttırılmış sanal gerçeklik cihazları ile sanal bir dünyada duyu organlarımızı kullanarak insanların kendini gerçek anlamda orada hissetmesini sağlayan, gerçek hayatta ne yapıyorsak onu yapmamızı sağlayan bir teknolojidir. Bu evren bilgisayarlar, Android cihazlar ve 3D cihazlar sayesinde insan bilişinin yapay bir fiziksel ortama dahil olmasını sağlamaktadır. Sanal gerçeklik cihazları üstüne çalışan Oculus şirketini 2 milyar dolar ödeyerek himayesi altına alan Facebook, Metaverse'nin en önemli yatırımcılarındandır. Aynı zamanda Facebook bu alanda tek başına yürümeyip Microsoft gibi yazılım şirketleriyle de çeşitli anlaşmalar imzalamıştır bu evren hakkında. Ayrıca Roblox gibi oyun platformları da bu alanda önemli AR-GE yatırımları yapmakta.

Tarihi:
Metaverse kavramı ilk kez 1990 yılında ortaya çıkmıştır. İlk defa bir bilim-kurgu romanı olan Snow Crash'te 1992 yılında hayal ürünü olarak kendine yer bulmuştur. Nitekim metaverse kavramı, ortaya atıldığı ilk dönemlerde aşırı abartılı ve spekülatif bir gelecek perspektifi olmakla eleştirilmiştir.
Özellikle Facebook'un da ilgi duymasıyla Metaverse kavramı daha çok öne çıkmıştır.

Günümüzde Metaverse:
Bildiğiniz üzere Facebook'un elinde milyarlarca kullanıcının datası bulunmakta, yani milyarlarca insanın metaverilerine sahipler. Bu da yapay zekâ temelli bir yapay dünyanın, insanların bireysel sınırlarını tehdit edeceği endişesini doğurmuştur.
Metaverse, zaten anlattıklarımdan da tahmin edebileceğiniz üzere sanal bir kamusal alan sunmayı vadeder. Bu kamusal alanda harcayacağımız para bugün halihazırda kullandığımız kripto coinler olarak bilinmekte. Aynı zamanda satın aldığımız NFT eserler de metaverse evreninde kendine fiziksel (Metaverse içinde) bir şekilde yer bulacak ve onları kamusal alanda sergileyebileceğiz. Metaverse adı verilen bu yapay evrene ilk giriş yapan şehir ise Seul kentidir. Bu teknoloji yeterince geliştiği takdirde, insanlar edindikleri sanal gerçeklik cihazları sayesinde alışveriş yapma, sinemaya gitme, kafede zaman geçirme gibi pek çok eylemi fiziksel bir çaba harcamaksızın yapma fırsatına erişecektir. Hatta 2020 yılında ünlü rap sanatçısı Tracis Scott metaverse ortamında sanal bir konser düzenlemiştir.


Kendi Yorumum:
Benim fikrimi soracak olursanız bu Metaverse denilen teknoloji gelecekteki gelişmiş robotlardan bile daha korkunç bir teknoloji. Sonuç olarak şimdiki aklınızla hayatın en başından başlamayı kim istemez ki. Metaverse tam olarak bunu sunuyor. İlk okuduğunuzda kulağa hoş geliyor ama hoş olmayan kısmıysa bunun herkesin kulağına hoş gelmesi. Bu da demek olacak ki ilerleyen zamanlarda Metaverse teknolojisini kullanan insanların sayısı katlanarak artacak. Metaverse'den çıkmamızın tek sebebi yemek, lavabo gibi kişisel ihtiyaçlar olacak. Gerçek hayatta hareketsiz kalacağız. Hatta kim bilir belki ilerleyen zamanlarda yemek ve lavabo gibi kişisel ihtiyaçlarımızı bile Metaverse'de karşılayacağız ve gerçek hayatta daha fazla hareketsiz kalacağız. Doğaya karşı savaşan insan eğer ki gereken kontroller ve bakımları sağlamazsa zamanla doğadan aldığımız habitatı doğa bizden geri alır. Binalar çöker, yollar kapanır, elektrikler gider...
Metaverse teknolojisi her ne kadar kulağa çok hoş da gelse ben sonuna kadar karşısındayım.
  • metaverse-2.jpeg
    metaverse-2.jpeg
    185,6 KB · Görüntüleme: 75

Yorumlar

Evine kapalı, asosyal, her şeyi oturduğu yerden halleden, hareket etmeyen, daha fazla tüketen, hastalıklı ve obez bir toplumu yönetmek daha kolay. Günümüz şartları da bunun sağlanmak üzere olduğunun bir kanıtı olabilir ne yazık ki.

Çok güzel bir bakış açısı. Ayrıca maalesef her geçen gün metaverse geliştiriliyor ve biz bu teknolojik evrenin içine adım atıyoruz. Yakındır ki evinden çıkmayan her şeyi sosyal medyayla halleden asosyal teknoloji bağımlısı insanlar yaygınlaşacak ve toplum standardı olarak görülecek.
 
Şimdi anlamadığım birşey var. Metaverse olayı gerçekleşti diyelim. Biz Metaverse'e girince bizim bedenimiz burada sabit kalıyor ve biz başka bir evrende mi oluyoruz yoksa şuanki VR gözlükler gibi bazen hareket etmemiz gerekecek mi?
 
Şimdi anlamadığım birşey var. Metaverse olayı gerçekleşti diyelim. Biz Metaverse'e girince bizim bedenimiz burada sabit kalıyor ve biz başka bir evrende mi oluyoruz yoksa şuanki VR gözlükler gibi bazen hareket etmemiz gerekecek mi?
Şimdilik Sword Art Online gelmedi daha hocam onu beklemedeyiz. Sizi biraz fiziksel dünyada da meşgul edip bedeninizi kullandırtıcaz hocam.
 
Ediz adlı kişiye alıntılayacaktım.

Hocam video 3,5 aylık ve unutuldu bile etrafımdan 1 kişi bile umurunda olmayan bir şey. Sadece kolay para kazanacağını düşünen asosyal ucubelerin aldığı ve değer kazanmasını istedikleri için popüler bir şeymiş gibi anlattığı bir şey oldu.
 
Hocam video 3,5 aylık ve unutuldu bile etrafımdan 1 kişi bile umurunda olmayan bir şey. Sadece kolay para kazanacağını düşünen asosyal ucubelerin aldığı ve değer kazanmasını istedikleri için popüler bir şeymiş gibi anlattığı bir şey oldu.

Metaverse hala gelişmekte olan bir olay birçok firma sponsoru oldu ve daha tam olarak kullanıma çıkmadı. Çıktı fakat sadece YouTuber'lar falan deniyor. Eminim bir patlama noktası çıkacak hocam.
 

Blog girdisi detayları

Ekleyen
Kenan Sabri Çilli
Görüntüleme
427
Yorumlar
16
Son güncelleme
Değerlendirme
4,67 yıldız 3 değerlendirme

Teknoloji kategorisindeki diğer girdiler

Kenan Sabri Çilli adlı kullanıcının diğer girdileri

Bu girdiyi paylaş

Yukarı