Microsoft'un ölüme terk ettiği Windows 7 için kullanıcılara önemli tavsiyeler


Microsoft, Windows 7'ye sunduğu desteği 14 Ocak 2020 itibarıyla sonlandırdı. Peki bundan sonra kullanıcıların ne yapması gerekiyor? Bu içeriğimde sizlere, dikkate aldığınız zaman hiçbir sorun yaşamayacağınız bazı tavsiyelerde bulunacağım.

Windows 7 kullanıcıları, an itibarıyla kaderlerine terk edilmiş durumdalar. Öyle ki Microsoft, bugün itibarıyla Windows 7'de tespit edilecek bir güvenlik açığına karşı hiçbir şey yapmayacak. Kullanıcılar, bugünden sonra eğer ücretli güncelleme desteği almıyorlarsa tüm sorunlara kendi başlarına göğüs germek durumunda kalacaklar.


Yapabileceğiniz ilk şey, bilgisayarınızı Windows 10'a yükseltmek olacaktır. Çünkü Microsoft, uzunca bir süre daha Windows 10'u desteklemeye devam edecek ve kullanıcılar, güvenlik güncellemeleri alacaklar. Ancak günümüzde hala bırakın Windows 7'yi, Windows XP çalıştıran onlarca bilgisayar var.
Yine de her kullanıcı Windows 10'a geçiş yapmak zorunda değil. Aslına bakacak olursak Windows 7 kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu, Windows 10'a geçiş yapmak istemiyor. Eğer sizler de Windows 7'den Windows 10'a geçmek istemiyorsanız, bu tavsiyelerime kulak asarak Windows 7 kullanmaya devam edebilirsiniz.

Güvenlik ve gizlilik seviyenizi arttırın​

Windows 7'nin son güvenlik güncellemesini almasıyla birlikte, bundan sonra yalnız olduğunuzu unutmamanız gerekiyor. Dolayısıyla gizlilik ve güvenliğinizden sadece siz sorumlusunuz. Kendi güvenliğinizi sağlamak için "güvenlik duvarı" ayarlarınızı kontrol edip güvenlik seviyenizi arttırabilirsiniz. Ayrıca indirme yapacağınız internet sitelerini daha iyi analiz etmeniz de sizlere yardımcı olacaktır.

Uygulamalarınızı güncel tutun​

Pek çok uygulama, Microsoft'un yaptığı açıklamalarla birlikte Windows 7 desteğini kesmeye başladı. Ancak Windows 7'ye destek vermeye devam edeceğini duyuran şirketler de hiçbir şekilde azımsanamaz. Dolayısıyla işletim sisteminizde kullandığınız uygulamaların geliştiricilerini yakından takip edin. Windows 7'ye destek vermeyi kesen bir uygulama kullanıyorsanız, alternatif arayışlarına girin.

Alternatif işletim sistemlerini düşünebilirsiniz​

Tüm bu tavsiyelere rağmen emin olamıyor ve Windows 10 da kullanmak istemiyorsanız, Linux, ya da MacOS'a geçiş yapmayı düşünebilirsiniz. Böylelikle hem desteklenmeye devam eden bir işletim sistemini kullanabilir, hem de Windows 10'a geçiş yapmamış olursunuz.

Not: Eğer MacOS'a geçmek istiyorsanız Technopat'ın Hackintosh rehberleri var, onlara bakabilirsiniz.

Son incelemeler

Eksileri: Bari biraz olsa değiştirseniz daha iyi olabilirdi. Webtekno'da yazan her şeyin aynı olması beni biraz üzdü.
İkisi de aynı yazı.
Blue_Energy
Blue_Energy
Böyle yapan çok kişi olduğu için bende yapayım dedim ve sadece benim yazılarıma bunu yazmanız biraz üzdü beni ama dikkat ederim sağ olun.

Yorumlar

Hayırdır hocam niye iptal oldu? Bu arada bayağıdır görüşemiyoruz ben de foruma girme şansı bulamıyorum şu sıralar.
Sıkıldım hocam. Çok uzun sürüyor blog yazmak. Artık Beta'dan Finale gibi uzun yazılar yerine kısa yazılar yazacağım. Çok eriniyorum yazmaya çünkü. İşlerim şu sıralar yoğun zaten. O yüzden uzun bir süre Beta'dan Finale yazısı gelmeyecek, bırakıyorum.
 
Haayıııııııırrrr :(.
Maalesef.
 
Sıkıldım hocam. Çok uzun sürüyor blog yazmak. Artık Beta'dan Finale gibi uzun yazılar yerine kısa yazılar yazacağım. Çok eriniyorum yazmaya çünkü. İşlerim şu sıralar yoğun zaten. O yüzden uzun bir süre Beta'dan Finale yazısı gelmeyecek, bırakıyorum.

Her ne kadar üzücü de olsa işlerini halletmen daha önemli hayırlısı bir gün bir sürpriz ile dönersin belki.
 
Bende bir windows 7 kullanıcısıydım. Destek bitince pek umursamadım daha sonrasında kullandığım birkaç program desteğini tamamen kesince windows 8.1 denemek istedim 1,5-2 kat hız farkı var bilgisayarımda kesinlikle windows 7 kullanıcıları bir denesinler windows 8.1'i 👍👍👍
 
Bende bir Windows 7 kullanıcısıydım. Destek bitince pek umursamadım daha sonrasında kullandığım birkaç program desteğini tamamen kesince Windows 8.1 denemek istedim 1, 5-2 kat hız farkı var bilgisayarımda kesinlikle Windows 7 kullanıcıları bir denesinler Windows 8.1'i 👍👍👍

Evet hocam mesela ben Roblox gibi basit bir oyunu oynarken Windows 7'de sürekli PC kapanırdı ama 8.1 de öyle bir sorunla karşılaşmadım. Şu anda Windows 10 kullanıyorum.
 
Bende de 7 daha hafif çalışıyor sistem çok eski ama 8.1 daha performanslı olmasına rağmen 7 daha seri.
Tabii benim gözümde ikisi de seri değil sistemimde.
Windows 7, Windows'un cloud computing saçmalığı ile bozulmadığı son gerçek İşletim Sistemi'dir. Windows 7'de kontrol kullanıcıda iken Windows 10 'da kontrol bulutta :)
 

Blog girdisi detayları

Ekleyen
Blue_Energy
Görüntüleme
1.100
Yorumlar
43
İncelemeler
1
Son güncelleme
Değerlendirme
2,83 yıldız 6 değerlendirme

Yazılım kategorisindeki diğer girdiler

Blue_Energy adlı kullanıcının diğer girdileri

Bu girdiyi paylaş

Yukarı