Nobel ve dinamit hikâyesi

1591197673829.png
1591197758018.png
"Alfred Nobel" ismini duyunca aklınıza ne geliyor? Çoğumuzun aklına "Nobel Ödülleri" gelir, her sene çeşitli dallarda ödüle layık görülen kişilere verilen bu ödülün aslında bir hikayesi var. Bu hikayeyi sizinle paylaşmak istedim.
Alfred Nobel.

Alfred Nobel; İsveçli bir kimyager, mühendis, mucit, iş adamı ve hayırseverdir. Ayrıca dinamitin mucidi de odur. Dinamitin dışında da 355 patenti vardır, bunlardan bazıları: balistit, gelignit. Asıl olaya gelecek olursak bir gün Alfred Nobel'in abisi Ludvig Nobel Cannes'ı ziyareti esnasında vefat eder. Ardından ise bir Fransız gazetesi bu olayı Alfred Nobel'in ölümü olarak yorumlayıp bir haber hazırlar haberlerinin başlığı da "Ölüm tüccarı öldü"dür, haberin içeriği ise "Daha önce hiç olmadığı kadar hızlı insan öldürmenin yollarını bularak zenginleşen Dr. Alfred Nobel dün öldü." olur. Yapılan bu haberi de Alfred Nobel okur ve üzülüp gelecekte insanların onun ismini ölümle anacağını düşünür. O, öldükten sonra böyle hatırlanmak istemez ve bunun üzerine 27 Kasım 1895'te Paris'teki İsveç - Norveç Kulübünde bir vasiyet hazırlar ve her yıl milliyet ayrımı olmadan ödüllendirilmek üzere Nobel Ödüllerini kurmak için mülkünün büyük bir kısmını -varlığının %94'ünü- bağışlar. İşte Alfred Nobel'in okuduğu bu haberden sonra bağışladığı mülküyle Nobel Ödülleri, her yıl fizik bilimlerinde , kimyada ve tıp bilimlerinde veya fizyolojide, edebiyatta ve barış için verilir.
Alfred Nobel'in vasiyeti.

Yani Alfred Nobel bu olayı yaşamasaydı belki de Nobel Ödülleri verilmeyecek hatta bilimi, sanatı ve barışı destekleyen böyle büyük bir organizasyon olmayacaktı. Belki hâlâ o gazetede yazılan gibi "ölüm tüccarı" olarak anılacaktı. Belki de Alfred Nobel'in bu denli tanınması bu gazete haberinin sayesinde oldu. Tabii bu olay Alfred Nobel tarafından açıklanan bir olay da değildir ancak bu çıkarımların doğruluk ihtimali oldukça yüksektir. Yazımı okuduğunuz için teşekkürler, ben bu olayı yeni öğrendim ve hemen sizinle paylaşmak istedim umarım hoşunuza gitmiştir!

Kaynaklar: Alfred Nobel - Wikipedia, Did a Premature Obituary Inspire the Nobel Prize?.

Yorumlar

Nobel ödülü geliyor aklıma kafalar pırıl pırıl.
 
Son düzenleyen: Moderatör:

Blog girdisi detayları

Ekleyen
abidik gubidik
Görüntüleme
269
Yorumlar
2
Son güncelleme

Tarih kategorisindeki diğer girdiler

abidik gubidik adlı kullanıcının diğer girdileri

Bu girdiyi paylaş

Yukarı