Philips SPK 9413 Mouse incelemesi

Merhaba efenim. Bu gün SPK 9413 Mouse'umu incelemeye karar verdim. Q10 kulaklığı da bu blog girdisinde inceleyecektim ama sıcaklık kafamı karıştırdı, gittim konu açtım. Eve dönünce belmi ayrıntılı bir şekilde yeniden incelerim.
Fotoğrafların çoğunu internetten almak zorunda kaldım çünkü mouse yanımda değil. Başlayalım!Kutusu gayet şık duruyor.

images (26).jpeg

Albenisi var. Mouse'un görünümünü de doğru yansıtmış. Kutunun malzeme kalitesi iyi :)

Daha havalı olsun diye G413 yazmışlar ama maalesef o mouse SPK 9413 olmaya mahkum!
Neden G413 değil diye sorarsanız;

Screenshot_20200728-131146_Chrome.jpg


Buyrun efenim. Bu konuda çuvallamışlar çünkü herhangi bir mağazada kutusunu görüp "Bu iyiymiş, evde araştırayım bari. Hmm, modeli neymiş, G413. Yazdım bir kenara." derse bu mouse'u sittin sene bulamaz. Hayır G413'ü vurgulamalarını geçtim, kıyıda köşede SPK 9413 bile yazmıyor. Bu çok saçma bir hareket olmuş. G413 ne alaka derseniz;
SPK 9413. Yersen :)

İçinden ise örgülü kablosu ile mouse'umuz çıkıyor.Dış görünüşü ve yapısına geçelim. Genel olarak mat bir yapısı var ve gayet kaliteli hissettiriyor. Mouse'un en büyük artılarından olduğunu düşünüyorum. Genel yapı olarak da gayet kaliteli malzeme kullanılmış.

images (24).jpeg


Yüzük ve baş parmaklarınızın geldiği bölge pürüzlü. Oranın da malzeme kalitesi ortalama, kötü hissettirmiyor kesinlikle. Ama genel yapısının
"elitliği " yok. Parmaklarınızı kaydırmamamsı açısından gayet başarılı olsa da oldukça terlettiği olabiliryor. Elinizin o anki durumuna göre değişmesine karşın terletebiliyor, hem de bayağı. Tabii benim elim çabuk ısınan ve genelde soba gibi olan türden, ben donsam da ellerim sıcaktır. Başka birine da denettim ve onun eli terlemedi. Eğer eliniz benim gibiyse dikkat etmekte fayda var.

Boyutu ise irice, orta-büyük eller için biçilmiş kaftan. Elinizi çok güzel kavrıyor ve çok rahat hissettiriyor.

mouse-gamer-philips-c-fio-laser-optico-pc-6400-dpi-spk-9413-D_NQ_NP_763788-MLB31664909362_0820...jpg


Işıklandırması "Rainbow" ve herhangi bir özelleştirme yok. Yani 10 farklı efekt olduğunu iddia ediyor fakat yazılım yok bir şey yok. Kitapçığında da bu konu hakkında bir açıklama yok. Var diyor ama o kadar. Bu konu hakkında değelrendirme yapmayacağım, belki de ben ahmağımdır. Amazon'da da bu konu hakkında -Işıklandırmanın Özelleştirilememsi- 1-2 yorum var ama 1-2 yorum yetersiz. Sizin de bakmanızı isterim bu yüzden.
Bakınız kitapçıkta ilgili açıklama;

Screenshot_20200728-140415_Drive.jpg


Tamamını içeren PDF medya kısmında olacak, bakabilirsiniz.

İlgili fotoğraf;
philips-spk9413-mouse__0865148352134464.jpg


Hatam var ise yazmanızı rica ediyorum, çok makbule geçer.

Işıklandırması sabah belli olmasa da akşam çok hoş duruyor. Mouse tekerleğinin altında ve belirli yerlerdeki şeritlerde var, görmüşsünüzdür.

Mouse ağır sayılabilecek deviyede, bu da kaliteli ve oturaklı hissettirdiği için iyi bir artı. Çoğu ucuz ve kağıttan hallice mouse'lara nazaran gayet iyi.Ve gelelim en önemli yere, kullanışa.
4 farklı DPI seçeneği var. Bunlar 1200,2400,3600 ve 6400DPI. Bunları mouse tekerleğinin arkasındaki bie tuş ike kolayca ve sırayla değiştirebiliyorsunuz.

Ben beceremesem de sniper'a geçince DPI'ı en düşüğe çekmek falan çok havalı olmalı 😎

Ekstradan 1 DPI tuşu ve 2 tane de makro tuşu var. Senaryolu oyunlarda hafife alınsa da çok iş görüyor.
AC Odyssey'de Ağır saldırıyı öndekine ve kaçmayı da arkadakine atamıştım. Onlar olmasa nasıl oynardım bilmiyorum.

Tuşların konumlandırmaları gayet iyi, atanabilir tuşlara yanlışlıkla basmanız çok zor.

Mouse'umuz bize 5 milyon tıklama ömrü sunuyor.

images (27).jpeg

DPI ve ekstra tuşlara da buradan bakabilirsiniz.

Kullanım rahatlığı olarak optik sürücünün modelinden pek anlamasam da şu ana kadar 1 kere dahi tutukluk yapmadı. Çalışabildiği yüzeyler olarak da mousepad seçmiyor benim gözlemlediğim.

Basımı da gayet rahat. Sesi ne abartı, ne de aşırı sesli. Gayet rahat bir şekilde az kuvvet uygulayarak basabilirsiniz. Mouse'un sağlamlığı vs. olarak da sinirlenince zarar vermenize pek olanak tanımıyor. Sıkarak, bükerek vs. zarar vermeniz çok çok zor.

Mouse tekerleğini de çevirmek oldukça rahat ve kolay kolay kaymıyor. Kaliteli de hissettiriyor, tutukluk vs. yaşamadım.

Geldik genel değerlendirmeye.


Fiyat olarak rahatlıkla 100-120TL aralığında bulunabiliyor. Rakipleri hakkında pek bir fikrim olmasa da genel olarak bu fiyat bandında Rampage, Everest gibi markalar var. İstisnalar var fakat genel olarak fiyatına göre oldukça kaliteli olduğunu söyleyebilirim.


ARTILARI

+ Gayet Kaliteli Malzeme
+Kolay ve Rahat Kullanım
+Büyüklük ve Ağırlığıyla Tatmin Etmesi
+Örgülü Kablo
+Gayet Kullanışlı Ekstra Tuşlar
EKSILERI

-Işığı Sabahları Pek Belli Olmuyor
-Terletebiliyor
-Yazılımı YokBu fiyat bandında sağlam ve kalite olarak güvenebileceğinizi söyleyebilirim.

100/87 puan veriyorum. Gönül rahatlığıyla alabilirsiniz :)

Yorumlar

Elinizdeki üründe ışıklandırmayı nasıl ayarlıyorsunuz? Yeşil renk ve gökkuşağı modunda sıkıntı yokken diğer renklere ayarladığımda ya imleci farklı hızlarda aşağı kaydırıyor ya da makro açıyor.
 
Elinizdeki üründe ışıklandırmayı nasıl ayarlıyorsunuz? Yeşil renk ve gökkuşağı modunda sıkıntı yokken diğer renklere ayarladığımda ya imleci farklı hızlarda aşağı kaydırıyor ya da makro açıyor.
Bende de öyle oluyor. Ama sağ tık + 2.makro tuşuna 1 defa basınca sıkıntısız nefes alma modunda çalışıyor. Yani aslında kullanamıyorum :D

Bu konuda becerememişler.
 

Blog girdisi detayları

Ekleyen
SkyRose
Görüntüleme
621
Yorumlar
7
Son güncelleme

İndirmeler

  • spk9413_00_dfu_eng.pdf
    1,6 MB · Görüntüleme: 56

Donanım kategorisindeki diğer girdiler

SkyRose adlı kullanıcının diğer girdileri

Bu girdiyi paylaş

Yukarı