Porsche'nin Formula 1'den Daha Hızlı Pist Aracı - Porsche 919 Evo

porsche-919-hybrid-evo-breaks-nurburgring-lap-record.jpg

Porsche 919 Evo'nun Nürburgring Turu Sırasında Çekilen Bir Kare

Formula 1, Dünya'nın en hızlı arabalarının bulunduğu, en son teknolojilerin kullanıldığı en ünlü yarış disiplinidir. Küresel çapta milyonlarca izleyiciye sahiptir ve araba teknolojileri konusunda zirve noktayı temsil etmektedir. Formula 1 araçları o kadar üst düzeydir ki çoğu aracın performansı bırakın yarışmayı, yaklaşamaz bile. Porsche, WEC için geliştirmiş olduğu Porsche 919 modelini kurallar olmadan ne kadar ileri gidebileceklerini test etmek için çok ciddi anlamda modifiye ederek aracı Formula 1'in de yürütüldüğü bazı pistlere ve Nürburgring'e sokmuşlardır. Zamanındaki bütün rekorları kendi ellerine geçirmeyi başarmışlardır. Bugün sizlerle Porsche'nin bu macerasını ve aracın özelliklerini paylaşmak istiyorum.

Öncelikle Porsche 919'a geçmeden önce WEC hakkında konuşmak istiyorum. WEC(World Endurance Championship), FIA tarafından organize edilen bir yarış organizasyonudur. Formula 1'den en büyük farkı ise tur sürelerine değil, dayanıklılığa önem vermesidir. WEC yarışlarında birden fazla pistte araçlar belli bir süre boyunca en uzun mesafeyi katetmeye çalışırlar. 6, 8 ve 24 saat(önceden farklı sürelerde de yarışılırdı) olmak üzere birden fazla sürede yarışırlar. Burada olan en önemli etken aracın dayanıklılığıdır. WEC'de araçlar 24 saat boyunca yakıt ikmalleri hariç hiç durmadan yarışırlar. Aracınızın bozulması veya pitte uzun süre kalması demek yarışı kaybedeceğiniz anlama gelir. Araçlar dört farklı kategoride yarışırlar. LMP1(Günümüzde Hypercar olarak sınıflandırılıyor.) ve LMP2, LMGTE AM ve LMGTE Pro. LMP 1 ve LMGTE Pro kategorileri fabrika takımlarının yani Porsche, Toyota veya Audi gibi firmaların yarıştığı klasmanlardır. LMP 2 ve LMGTE AM ise diğer takımlardır. Bu takımlar parçaları FIA'nın anlaştığı firmalardan alıp kombine ederler.

Porsche 919, WEC için geliştirilmiş bir araçtır ve Porsche'nin bulunduğu en üst seviyeyi temsil eden LMP1 kategorisinde yarışan bir araçtır. Porsche bu araçla 2015, 2016 ve 2017 WEC şampiyonalarını birinci olarak bitirmiştir. 2018 yılında ise "Sınırları ne kadar zorlayabiliriz?" diye kendilerine soran Porsche, Porsche 919 modelini WEC kurallarının da ötesine geçirerek ciddi anlamda modifiye etmişlerdir. Ortaya Porsche 919 Evo modeli çıkmıştır.

Porsche mühendislerinin yaptığı ilk şey yakıt akışı kısıtlamalarını kaldırmak olmuş. Formula 1 gibi Hibrit bir yapıya sahip olan Porsche 919'un benzinle çalışan 2 litre hacme sahip turbolu V4 dizilimindeki motoru 500 beygir güç üreten motoru 720 beygire, toplamda 400 beygir güç üreten elektrikli güç ünitesini ise 440 beygir güce çıkarıldı. Bununla beraber araba toplamda 1160 beygir güce erişmiş oldu. Formula 1'in aksine elektrikli motor arka tekerleklere güç vermek yerine ön tekerleklere güç vererek 4 çeker bir araç olması sağlanmış ve daha dengeli olması sağlandı.

Arabanın aerodinamiklerinde çok ciddi değişiklikler yapıldı. Araca normal modelinde olmayan aktif aerodinamik elemanlar eklendi. Ön difizörün ve arka kanadın açısını duruma göre düzlüklerde daha yüksek hız ve virajlarda daha iyi viraj alma hızı için değiştirebilecek şekilde tasarlandı. Ayrıca aracın yan kısmına eklenen parçalar havayı aracın alt kısmına ve arka difüzör'e yönlendirmesi için yerleştirilmiş. Aracın yere basma kuvvetini arttırmak için eski Formula 1 araçlarında kullanılan ancak yasaklanan(2022 Formula 1'de tekrar kullanılmaya başlandı.) arabanın altından akan havayı kullanan Venturi Prensibi ile bastırma kuvveti oluşturan sistem eklendi. Bu düzenlemeler ile araç normal modele göre 53% daha fazla yere basma kuvveti üretebiliyor ve aracın aerodinamik verimliliği 63% seviyelerine çıkıyor. Porsche'nin iddialarına göre 919 Evo, Formula 1 aracına göre daha fazla bastırma kuvveti oluşturabiliyor.

Porsche aracın ağırlığını azaltabilmek için WEC kurallarınca zorunlu olan silecek, kokpit soğutma sistemleri, ışıklar ve bazı elektronik aksamları sökerek araçtan 37 kilogram tasarruf ederek 849 kilograma düşürmeyi başarmıştır. Pilotun yüksek G güçlerinde direksiyonu daha rahat çevirebilmesi için ikinci bir hidrolik pompa eklenmiş, bu pompa pilotun 40% daha az güç ile direksiyonu çevirebilmesini sağlamış. Bunun haricinde Michelin ile 919 Evo için özel bir hamur karışımına sahip, diğer lastiklere göre daha yumuşak bir lastik geliştirilmiştir. Porsche mühendisleri ideal frenleme için araç bilgisayarını kullanarak tork yönlendirme sağlayan bir sistem geliştirmiş. Bu sistem frenlere ideal basıncı uygulayarak en iyi şekilde frenlemesini ve viraj almasını sağlıyor.

Porsche 919 Evo ile Porsche firması birçok pistin rekorunu kırmayı başarmıştır. Almanya'daki Nürburgring Notschleife'da 5 dakika 19 saniye süreyle Nürburgring'in en hızlı tur atan aracı olmuştur. Belçika'daki Spa-Francorchamps pistinde 1 dakika 41 saniye ile rekor kırmıştır ancak 2018'de F1 sıralama turlarında Vettel ve Hamilton, 2020 sıralama turlarında ise Hamilton ve Bottas 1 saniyeden kısa bir farkla olsa da geçebilmiştir. İngiltere'nin Brands Hatch pistinde Indycar 500 yarışları için kullanılan pistinde 0.1 saniye ile en yüksek skoru kaçırmıştır. 919 Evo'nun Spa rekorunu gerçekleştiren Neel Jani, daha hızlı gidebileceğini fakat sınırın kendisi olduğunu söylemiştir. Aracın yüksek G limitlerine ancak bu limitler dahilinde dayanabildiğini ifade etmiştir.

Porsche 919 Evo, en son Mark Webber tarafından Porsche'nin AR-GE merkezinden, Porsche'nin müzesine 15 kilometre sürülüp müzeye teslim edilmiştir. Porsche 919, yarış tarihinde adını yazdıracak bir model olmuştur. Bu araç bana Formula 1 araçlarının kurallar olmasa ne büyük potansiyellerinin olabileceğini düşündürtmedi değil. Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Eğer sormak istediğiniz sorular varsa sormaktan çekinmeyin. Diğer blog yazılarımı okumak istiyorsanız bu cümleye tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Porsche 919 Evo'nun Nurburgring Rekoru

Porsche 919 Evo'nun SPA Turu(Porsche, 1 dakika 41 saniyelik rekoru paylaşmamış, denemelerdeki 1.43 turu paylaşmış. O videoyu bırakıyorum.)

Yorumlar

Gerçekten inanılmaz bir araç olmuş. Sınırlamalar olmasa elbet her yarış organizasyonunda böyle muazzam araçlar çıkar ama bu sefer de sürücüler için çok büyük zorluk olurdu. O kadar ağır şartlar da arabayı sürmek bir süreden sonra baş edemez insan.
 
Normal bir ivmelenme normal bir g kuvveti değil bu 140 240 arasi iniş cıkışlar belli ediyor. Bağımlılık yapti eline sağlık.
+ Ek olarak su araç F1 araçlarinin kirdiği çoğu rekoru kırabılır gibi geliyor bazi F1 pilotlarinin capraz geçtiği yollarda bile cizgilerle olan mesafesini hep stabil tutup olurda bir hata olursa rekor sayılmaz der gibi sürmüş.
 
Ek olarak su araç F1 araçlarinin kirdiği çoğu rekoru kırabılır gibi geliyor.
Günümüz F1 araçlarıyla kıyaslarsan evet onlardan hızlı gidebilir. Ancak 2018-19 ve 2020 Mercedes W11 modellerini geçemez. Pisten piste göre de fark var ayrıca. SPA'da elde ettiği tur rekoru da Vettel, Hamilton ve Bottas tarafından geçildi. Ayrıca F1 araçlarında sınırlama var, yoksa hiçbir araç pistte F1 araçlarından hızlı olamaz.
 

Blog girdisi detayları

Ekleyen
Cruslan
Görüntüleme
277
Yorumlar
3
Son güncelleme

Teknoloji kategorisindeki diğer girdiler

Cruslan adlı kullanıcının diğer girdileri

Bu girdiyi paylaş

Yukarı