Sleep no more

New York'ta katıldığım tiyatro gösterisi. Öncelikle gösteriye girmek için gözlüklerinizi çıkartmanız gerekiyor. Sonrasında elinize iskambil kağıtları veriliyor ve bunlarla üst kattaki bara giriyorsunuz.

Bar ve tiyatro gösterisi tamamen 1930'lara göre tasarlanmış. Barda tam bir Mafia II havası seyrediyor. Puslu bir ortam ve "Vintage Microsophone" araması yaptığınızda bulabileceğiniz şu meşhur eski, parlak alüminyum mikrofon var sahnede. İnce Ayhan Işık bıyıklı bir abimiz ara sıra sahneye çıkıyor ve "elindeki kart numarası 6 ve altı olanlar içeri girebilir" diyor.

Bu aşamada maskenizi takıp ufak bir sözlü brifing sonrası tiyatro alanına giriyorsunuz. İşte asıl macera burada başlıyor! Tiyatro sahnesi diye bir şey yok. Beş katlı bir otelin her bir katını oyun için dekore etmişler ve tiyatro oyunu farklı katlar arasında geçiyor.

Mesela bir katta oyuncular dans ediyor. Derken teatral bir biçimde kavga etmeye başlıyorlar. Bu aşamada bazı oyuncular koşarak diğer katlara gidiyor. İşte burada asıl eğlence başlıyor. Siz isterseniz o katta kalan oyuncuları izlemeye devam edebilir isterseniz de diğer oyuncuyu takip edebilirsiniz. Bu seçme özgürlüğü size her gittiğinizde oyunun farklı bir kısmını deneyimleme imkanı sunuyor.

Oyun 1 saat 30 dakika civarı sürüyor. İlerleyen sahnelerde çıplaklık içeren kısımlar dahi varmış. Bizim vaktimiz olmadığından bu kadar kalamadık ama kesinlikle bir daha gitmek istediğim bir tiyatro eseri oldu.

Son olarak eserin Shakespeare'in Macbeth eserinden esinlenerek hazırlandığını belirteyim.

Ayrıntılı bilgi için:
  • Beğen
İfadeler: 14 kişi

Yorumlar

Vay be. Gerçekten hoş bir deneyim olmalı. Ben ki her tiyatroya gidişimde kendimi sahnede hissederim, bunda ne yapardım bilemiyorum.
 

Blog girdisi detayları

Ekleyen
Recep Baltaş
Görüntüleme
506
Yorumlar
6
Son güncelleme

Genel kategorisindeki diğer girdiler

Recep Baltaş adlı kullanıcının diğer girdileri

Bu girdiyi paylaş

Yukarı