Çözüm DELL L502X Donma sorunu

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

mrandarkan

Hectopat
Arkadaşlar bu forumda da yardım istemiştim ancak çözüm bulan olmamıştı. Ben yabancı sitelerden sorunun nedenlerini okuyup deneyerek kesin bir yola vardım. Sorun dellin driverinin nvidia ile çakışması ve ekran kartının overclock yapılmış gibi yüksek değerlere sahip olmasından kaynaklanıyor. Yapmanız gerekenler sırasıyla şu şekilde:

1. 1) Dell üzerinden olmayarak bilgisayarın donanımlarına göre driverları indirmek. (devid.info adresini kullanabilirsiniz bunun için)
  2. 2) Nvidia'nın sitesinden bilgisayara uygun olan ekran kartı sürümünü indirmek. (Benimki 353.06 şu anda)
  3. 3) Bilgisayara düzgünce format atmak. (Windows 7 Ultimate 64 bit kullanıyorum.)
  4. 4) Formattan sonra sırayla driverları kurmak.
  5. 5) İntelin sitesinden indirdiğimiz entegre driverdan sonra nvidia driverını kurmak.
  6. 6) Nvidia İnspector'u indirip açmak ve resimdeki gibi sagdaki yerleri ayarlayıp ayarları kaydetmek. (Bunu Msi Afterburner veya Nvidia tools ile de yapabilirsiniz ancak denemedim sorun çıkartır mı bilmiyorum, Afterburnerdayken pc bir müddetten sonra kilitleniyordu bende.)
  7. 7) Ayarları kaydedince masaüstüne gelen kısayolu ben bir yere aldım ve nvidia kartına geçmeden yada pc açılır açılmaz o ayarlara çekerek giriş yapıyorum oyunlara.
  8. 8) SON olarak Bios'tan İntel Speed Step'i kapattım ve pc gerçekten 1.5 gün kadar Cabal'da full grafik donmadan sabit 40-50 fps arası çalıştı.

Bunlar benim yaptığım şeyler bu konuyla alakalı gerçekten çok uğraşan insan var ve olduk olmadık yarım yamalak çözümlerle canları çıkıyor. Bunlardan biri de bendim. Clock hızlarını kesipte yine donma vs bir dünya şey... Bunları yaptıktan sonra hiçbir sorun yaşamadım. Quick set driverini yüklemedim.
ACPI\SMO8800 donanım kimliğiyle çıkan driverı da yüklemedim. Etkiler mi bilmiyorum deneyebilirsiniz ancak ben çözümü böyle buldum ve PC artık hiç olmadığı kadar stabil.

Saygılarımla.
s.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Kardeşim Allah senden razı olsun Allah ne muradın varsa versin sevdiğini sana kavuştursun. Aynı sorun bende de vardı 2010 yılında almıştım 2011'de bu sorun çıktı hangi tamirciye getirdiysem hiçbiri sorunu bulamadı. Harcadığım paranın haddi hesabı yok, 2014'te umudu kestim ekran kartı yandı düşüncesiyle öyle bıraktım ve senin bu konun o zamanlar yoktu tabii, şans eseri tekrar bir araştırayım dedim ve 2015'te açtığın bu konuyu buldum. Söylediklerini yaptım düzeldi, sana ulaşmak istiyorum teşekkür etmek için.

@mrandarkan Nvidia İnspector programından voltage düşüremiyorum nedeni nedir?
Bende de aynı sorun var pc kaç kere servise gitti her parçası değişti ancak bir çözüme ulaşılmadı.

@mrandarkan Nvidia İnspector programından voltage düşüremiyorum nedeni nedir?
Bende de aynı sorun var pc kaç kere servise gitti her parçası değişti ancak bir çözüme ulaşılmadı.

Hocam ne yaparsanız yapın, garanti komple anakartı söküp yenisini de taksa iş değişmiyor. Çünkü sorun kronik...

Bunun normalde yukarıda maddelediğim yöntemi, ekran kartı veya anakart ölene dek iş görüyor.

Ha! Bende o olmadı dersen, farklı yollar da var...

L502X modded bioses download (GPU voltages and more!)

Bu adreste ingilizce her şeyi anlatıp çözüm sunan bir arkadaş var.

Bir ara aylaklıktan modlu BIOS indirip kurmuştum burdan, sıkıntısı yoktu, sadece UEFİ desteği getirmişler diye kurmuştum ben ama onda da F2 tuşuna basınca PC kilitleniyordu :)

Bunu, BIOS modlarında düşük voltaj ayarı var diye attım. İstersen dene ama risklidir biliyorsun, tüm sorumluluk sana ait anlayacağın...

Bir de aynı sitede anakarta lehimlerle köprü falan yapıyordu. Sorunu tamamen kaldırsın diye...

Bunu ben denemedim. Laptopun miadı dolunca 6-7 sene sonra, HP’den APU işlemcili bir makine aldım.

Benim laptopun ikinci kart tamamen uçtu çünkü Nvidia driverı kurunca PC açılamıyordu bile :)

Sonuç, entegre kartla kardeşim kullanıyor...

Bu bahsettiklerim sana kalmış.

Bu konuda ilk dediğim şeyde, bahsettiklerimi yaparsan düzelebilir. Yok dediğin gibi olmuyorsa, riske alıp modlu BIOS girebilirsin, yok ben kökten çözerim, lehim, elektronik anlatım dersen forum orada :)

Bir de küçük bir not: Windows 10 kurmayın bu makineyec Windowd 7’den daha kararsız kalıyor, destek yok çünkü...

@mrandarkan Öncelikle zamanınızı ayırıp ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.Ben bunu 2012 yılında almıştım.1 sene kullandım hiçbir sorun yaratmadı.Sonra kitlenip kalma olayları olmaya başladı.5 kere servise gönderdim her parça değişime girdi.Buda çözmedi.Kullanmıyordum kenarda duruyordu.Bakıyım dedim sitelerden çözüme ulaşmışmı bu olay.Sizin yazınızı gördüm.BIOS indirip kurmadan sadece msi afterburner programından core ve memory clock hızlarını düşürdüm.1 gündür test ediyorum şuanlık hiçbir sorun yok.Sadece dediğim gibi voltage düşüremedim onun içinde BIOS indirmem gerekiyormuş.Bende açıkçası hiç uğraşmadım gittiği yere kadar gitsin böyle :)

@mrandarkan Öncelikle zamanınızı ayırıp ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.Ben bunu 2012 yılında almıştım.1 sene kullandım hiçbir sorun yaratmadı.Sonra kitlenip kalma olayları olmaya başladı.5 kere servise gönderdim her parça değişime girdi.Buda çözmedi.Kullanmıyordum kenarda duruyordu.Bakıyım dedim sitelerden çözüme ulaşmışmı bu olay.Sizin yazınızı gördüm.BIOS indirip kurmadan sadece msi afterburner programından core ve memory clock hızlarını düşürdüm.1 gündür test ediyorum şuanlık hiçbir sorun yok.Sadece dediğim gibi voltage düşüremedim onun içinde BIOS indirmem gerekiyormuş.Bende açıkçası hiç uğraşmadım gittiği yere kadar gitsin böyle :)

Sorununuz o şekilde hallolduysa BIOS denememekte tabi ki fayda var :D Baktığınızda, BIOS güncelleme bile risk barındırırken, modlu BIOS işi tamamen kumar... Hoş ben denedim, kartal simgesiyle başlıyordu laptop DELL logosu yerine ama :D Yine de riskli tabi, bende sorun olmaması bir şeyi garanti etmez...

Umarım gittiği yere kadar, güzel bir şekilde laptopunuzu kullanırsınız. Aklınızda bulunsun, tamamen kilitlenme, açılmama sorunu olursa, o zaman NVIDIA kartını devre dışı bırakıp, yolunuza entegre kartla devam edebilirsiniz. Hafif oyunları çalıştırır, ofis ve günlük işlerde yine bir laptop olarak durur. Ne yazık ki teknoloji biraz da şans işi, bazen böyle talihsiz sorunlar oluyor.

Merhaba konu biraz eski ama bilgi için teşekkürler. bir süredir bu sorun ile ilgili araştırıyorum. maalesef bir çözüm bulamamıştım. Umarım buradaki çözüm benim pc de de faydalı olur. benim sorunum özellikle oyunlarda bir süre sonra donma ve ses çıkartıp bilgisayarı tekrar başlatmak gerekiyor. windows 10 yüklü win 7 den yükseltme yapmıştım. 2011 yılında aldım. garanti süresince ve sonraki bir kaç sene sorun yaşamadım genelde. o dönemin oyunlarında fifa 2011 crysis 3 btf vietnam vs çoğu oyunu oynadım problemle karşılaşmadım. 1.5 sene önce ssd taktım bu sorun vardı yine bir süre öncesinden. sonrasındada sorun devam etti. bir kaç hafta önce bir yere gösterdim. ekrap chipinde sorun olduğu yönünde onunla ilgili bir işlem yapıldı. bir kaç gün iyi gitti ama sonrasında aynı hata devam ediyor. ben de uyumluluk açısından sorun olduğunu düşünmeye başladım. umarım yine ekran kartı çipi ile ilgili bir sorun yoktur. şu an sadece eski olan fifa 11 ve yiğenim için yüklediğim oyun var. sorunu bu oyunlarda karşılaşıyorum.

Geri
Yukarı