Çift PSU Kullanmak

MetehanUgurlu

Hectopat
Daha fazla  
Sorum için umarım uygun yerdir, değilse kusura bakmayın ilk konum hatta ilk mesajım. :)

MSI P55 anakart, İ5 650 işlemci, 2 HDD ve FSP 350-60 PSU'm var. Sistem bu sene 4 yaşını dolduruyor. Bilgisizlikle vaktinde hazır sistem almıştım.

Çok çok ucuza elime GTX 560 Tİ geçti. Birkaç ay kullanmak için aldım direkt. Şimdiki ekran kartım Radeon 4600, ve bozuk. GTX 560 Ti'ı takacağım.

Ancak güç kaynağım yetmeyecek. 1 sene önce aldığım, devrelerimi beslemede kullandığım şimdi ise masamdaki ledleri çalıştıran bir psu daha var, masamda duruyor öyle. Everest EPS 4900B. Dandik bir PSU evet, ama amacım PC çalıştırmak olmadığı için almıştım vaktinde.

İkisini birlikte çalıştırmak istiyorum. Kasamdaki FSP'de 6 pin yok. Dönüştürürüz falan eyvallah ama yetmeyecek. Everest'te de 2, 6, 8 pin var, hepsi birer tane. Diyorum ki, anakart ve işlemci şimdikinde takılı kalsın, zaten kaliteli bir PSU değildi bir de eskidi, hiç yük binmesin buna. 12V'dan toplam maksimum 336W veririm diyor. Everest de 17 amper veririm diyor.

1-) Kasa dışında çalıştırmak için, Everest'in anakart soketini kısa devre yapmıştım. Arkasındaki düğmeden açıp kapatıyorum. Açınca direkt çalışıyor yani. Kasaya ikinci olarak takınca böyle çalıştırsam sorun olur mu? Yani önce PSU'yu açayım, nasıl olsa çalışan bir bileşen yok zarar görmez. Sonra da bilgisayarı açayım içindeki PSU da açılsın anakart sinyaliyle. Sorun olmaz herhalde?

2-) Neleri hangi PSU'ya bağlayayım? 2x6 pin istiyor 560 Ti. Birini birinden öbürünü öbüründen bağlasam ne sıkıntı olabilir?

Performansı aşırı düşürmesin yeter bana. Nisan başındayız, haziran ortalarına kadar dayansın sistem yeter. Sonra ekran kartı mı bozulur, regülatörleri intihar mı eder bilemem. 2,5 ay civarı idare etsin yeterler. Kablo dışında takviye yapmak istemiyorum bilgisayara.

Çok teşekkürler şimdiden.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çift PSU takılamıyor diye biliyorum ben. Onun yerine FSP adlı PSU'nuzu çıkarıp diğer PSU'nuzu takabilirsiniz.

Anladığım kadarıyla bir Power ekran kartı hariç diğer bileşenleri çalıştıracak, diğeri ise dışarıda durup sadece ekran kartını çalıştıracak. Eğer bu şekilde bir şeyden bahsediyorsan mantıken bir sorun olmaması lazım ama kesinlikle tavsiye etmiyorum. Biraz bütçe ayırıp sağlam bir Power alınız. 140 tl'ye işinizi görecek Power bulmak mümkün.

Anladığım kadarıyla bir Power ekran kartı hariç diğer bileşenleri çalıştıracak, diğeri ise dışarıda durup sadece ekran kartını çalıştıracak. Eğer bu şekilde bir şeyden bahsediyorsan mantıken bir sorun olmaması lazım ama kesinlikle tavsiye etmiyorum. Biraz bütçe ayırıp sağlam bir Power alınız. 140 tl'ye işinizi görecek Power bulmak mümkün.

GTX560 Ti TDP değeri 170W. Everest'in 12V kanalı maksimum 17A veriyor, 204 Watt. Dandik bir PSU, güç kaybı falan da katarsak 170'e kadar iniyor ucu ucuna yetiyor. Bunun 12V kanalını sadece ekran kartı için kullanacağım o yüzden.

Ama stabilite adına 5V kanalını da çalıştırmak gerekiyor diye biliyorum. Ama 5V'u çeksin diye bağladığım şeyler 12V da alıyor, yani sadece 12V kanalını kullanabilirim onun.

Maksimum 3 ay idare etsin yeter, PSU almak istemiyorum bunun için.

Mantıken bir sorun olmaması lazım ama ben böyle bir çorbaya güvenemem kardeşim. İki Power'ide aynı anda başlatman lazım. Senin yerinde olsam 600 watt ömürlük bir Power alırdım. İleride aldığın donanımlarıda sorunsuz şekilde çalıştıracaktır üstelik.

Mantıken bir sorun olmaması lazım ama ben böyle bir çorbaya güvenemem kardeşim. İki Power'ide aynı anda başlatman lazım. Senin yerinde olsam 600 watt ömürlük bir Power alırdım. İleride aldığın donanımlarıda sorunsuz şekilde çalıştıracaktır üstelik.

Çok şartsa aynı anda başlatma olayını yaparım sıkıntı değil de, ekran kartına bağlı olanı önce başlatmamın ne sıkıntısı olabilir? Ekran kartı açık değil sonuçta, herhangi bir akım çekeceğini sanmıyorum.

Ya zaten anlaşılmıştır amacım, performansını zorlayayım kaliteli bir sistem yapayım değil amacım. 2,5 ay idare etsin yeter.

Mantıken konuşayım ben de. Bi sorun olmaması lazım. Denemek bedava ama büyük sorunlar çıkabilir dikkat et.

Bu tür bir şey daha önce hiç yapmadım ve tamamen varsayımlarla konuşuyorum. Bir sıkıntı çıkmaması lazım. Ama sorumluluk size ait sonuçta.

Benzer bir sistemi ben kuzenimin evindeki bilgisayarına kurdum. Bir güç kaynağı sadece ekran kartını beslerken diğer güç kaynağı sistemi ayakta tuttu. Kablo uçlarını bir araya toplarsanız ve kullanılacak olan kablodan ayırırsanız hiçbir sorununuz olmaz. Güven olmaz fakat güç kaynağına bağlı bir güvensizlik olur, yoksa şebekeden gelen elektrik, nereden geldiğinin pek bir önemi yok.

Geri
Yukarı