0-X arasındaki sayıları sayının değeri kadar yazdıran program Hazırlama

Osman81

Hectopat
Daha fazla  
İyi akşamlar öncelikle. Ben 10. sınıf bilişim okuyorum. Performans ödevim var. Konu bu :
0-X arasındaki sayıları sayının değeri kadar yazdıran programı hazırlayın. Örnek: 122333444455555… ben algoritma konusunu anlamadım. İnternetten o kadar araştırdım bulamadım. Bana yardımcı olur musunuz ? Akış şeması ve Algoritması olacak.

Algoritma konusunu anlamadıysan, alacak çok yolun var demektir :)

Örnekle anlatayım, koda da kendin dök. Senin için daha yararlı olacaktır. Biraz baş ağrısı, birkaç basamak tırmanmanı sağlar :)
Tek bir sayı için anlatacağım, sen bunu geliştir.

Kullanıcıdan bir sayı alalım, bu sayıyı integer (tamsayı) tipindeki X değişkenine atayalım.

Sonra aldığımız bu X sayısını ekrana yazdıralım fakat kendisi kadar yazdıralım. For olarak örnek vereyim,
Kod:
for (int i = 1; i <= x; i++) {
print (X)
}
Şimdi burada ne yaptık? Önce bir for döngüsü kurduk. Tamsayı tipinden, döngünün içinde "i" adlı bir değişken tanımladık. Sonra dedik ki "i" için, "senin baştaki değerin 1". Zaten kullanıcıdan bir değer alıp, X değişkenine aktarmıştık. For döngüsüne şunu da dedik, "i'yi 1'den başlat. Ta ki X'e gidene kadar, alttaki print işlemini yap." (i'ye bir girdik çünkü bilgisayar saymaya 0'dan başlar)
Peki for döngüsü X'e nasıl gideceğini nereden biliyor? "i++" şeklinde bir ibare var döngünün içinde. Yani, for'a her işlem için "i" değişkenini 1 arttır dedik. O da kaç girdiysek o kadar arttırdı.
Eğer kullanıcı klavyeden "5" değerini girdiyse, X 5 olacaktır. For da 5 kere dönecektir.
Klavyeden 5 girilmesi halinde çıkacak sonuç da şöyle olacaktır,
"55555".

Örnek olması açısından yukarıda anlattığım küçük programın C programlama dilindeki kaynak kodu burada:
Kod:
#include <stdio.h>
int main(int argc, constchar * argv[]) {
    // insert code here...
    int x;
    printf("Enter a number: ");
    scanf("%d", &x);
    for (int i = 1; i <= x; i++) {
        printf("%d ", x);
    }
    return 0;
}

Belirteyim, lütfen programı benden veya bir başkasından bekleme. Bilişim okuyorsan, dediğim gibi kendin yapmalısın yoksa yol alamazsın emin ol. Benden sana ağabey tavsiyesi :)

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı