0'dan FiveM sunucusu nasıl kurulur?

hoopperr

Hectopat
Selamlar arkadaşlar, RP yapmaya heves ettim fakat çoğu serverlar kalitesiz ve ortamları çok kötü. Düzgün RP yapamayan insanlar, mikrofonu kötü insanlar, kötü scriptli serverlar falan falan... Her neyse, amacım Eightborn kadar kaliteli bir server kurmak. Ben bu serveri nasıl kurabilirim, nasıl script yazabilirim? Script yazma konusunda çok açıklayıcı kaynaklar bulamadım. Türkçe olarak direk yazıyorlar. Uzun sürecekse sürsün, öğrenirim. Yeter ki sonucu güzel olsun. Şimdi ben nasil server kurabilirim, nasıl script yazabilirim, nasıl insanları servere çekerim? Yardımlarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Nasıl bir server kurabilirsin?
Bu videoda anlatılıyor.
Öncelikle uzak bir sunucuya ihtiyacın var. Ya da elinde güçlü işlemcili 8 GB+ RAM'li 250 GB HDD gibi bir sistemin varsa oraya da kurabilirsin.
Elinde böyle bir sistem yoktur diye varsayıyorum. Ya sponsor bulacaksın ya da satın alacaksın. Satın alırsan bu tarz sistemler için çok büyük para istiyorlar. Ufak bir araştırma ile görebilirsin zaten.
Microsoft Azure veya Serverkurma.com gibi siteler üzerinden alabilirsin.
Fiyatlar hakkında detaylı bilgi
Dosyaları böyle hallediyorsun.
Gelelim script yazma işine:
Genellikle scriptler C# C++ ile yazılıyor.
Bu dilleri öğrendikten sonra birkaç script dosyasını inceledikten sonra anlamaya başlarsın. Eightborn Developer'ı Zkra'yı izleyerekte kendini geliştirebilirsin.
İnsanları servere çekmek çok kolay.
Zaten kaliteli bir server yaparsan insanlar başvuracaktır X kişisi Y arkadaşını Y kişisi Z arkadaşını çağıracaktır vb. vb. böyle büyüyecektir.
Serveri de Youtube üzerinden Twitch üzerinden ya da forumlar üzerinden tanıtabilirsin. Eightborn sunucusunu çoğu kişi Twitch yayınlarından tanıyor.
Sunucuyu satın alırsan çok kaliteli bir sunucu yapıp para ile üyelik satabilirsin. Örneğin sunucu fiyatı aylık 500 TL ise 100 kişi WL'de olsa her kişiden aylık 15 TL alsan mesela kar edersin böylece yeni scriptler yazdırabilir, yazılımcılarla ortak işler yapabilir, reklam yapabilirsin.
Onun dışında FiveM tabanlı sunucudan çıkıp kendi veritabanın üzerinden sunucu yapabilirsin bunun için çok büyük bir yazılım ekibi gerekli ileride yapabileceğin bir şey.
Mesela dediğim gibi Nopixel diye bir sunucu var yurt dışında bildiğim kadarıyla aylık 500 dolar alıyorlar oyunculardan.
Şu sitede sadece yayın açanlar var. Yayın açmayan oyuncularıda eklersen kaç oyuncu var sen düşün. :)
No Pixel Stream List
Şu siteyi bir incelemeni tavsiye ediyorum.
Character list diye bir kısım var orada gerçek oyuncuların isim listesi var.
Dünyadaki tüm RP sunucuları bu sunucuyu örnek alıyor. Eightborn kurucusu Elraenn bile NoPixel'i örnek aldığını söylemişti yayında.
Youtube üzerinden falan sunucunun sistemlerini, scriptlerini bir incelemenizi tavsiye ederim.
Bu arada İngilizcenizi olabildiğince geliştirmeye bakın gerek Scriptleri Türkçeleştirme olsun gerek Script developerları ile konuşma konusunda olsun çok işinize yarayacaktır.
Son olarak benim de böyle bir planım var. Eightborn sunucusunu gördükten sonra yazılıma başlama isteğim arttı. Şuan Python öğreniyorum, Python bittikten sonra C++ C# öğreneceğim. İleride bir şeyler yapabiliriz.

Son düzenleme:
Valla hocam
Selamlar arkadaşlar, RP yapmaya heves ettim fakat çoğu serverlar kalitesiz ve ortamları çok kötü. Düzgün RP yapamayan insanlar, mikrofonu kötü insanlar, kötü scriptli serverlar falan falan... Her neyse, amacım Eightborn kadar kaliteli bir server kurmak. Ben bu serveri nasıl kurabilirim, nasıl script yazabilirim? Script yazma konusunda çok açıklayıcı kaynaklar bulamadım. Türkçe olarak direk yazıyorlar. Uzun sürecekse sürsün, öğrenirim. Yeter ki sonucu güzel olsun. Şimdi ben nasil server kurabilirim, nasıl script yazabilirim, nasıl insanları servere çekerim? Yardımlarınızı bekliyorum.
Valla hocam bende son zamanlarda bu konulara bakıyorum. Mesela KlaudX hosting firması server kurulumlarında yardımcı oluyor. İnsanları çekme kısmını daha ziyade instagram kanalı açarak vesaire yapmak makul olur gibi hissediyorum. Farklı düşüncesi olan varsa yeşillendirsin. Birde bu işlerden nasıl para kazanılır her tür fikre açığım

Yeni konular

Geri
Yukarı