1.500 TL Monitör Tavsiyesi

Windows 7

Megapat
Makaleler
4
Daha fazla  
Meslek
İşletim Sistemi
Merhaba arkadaşlar yakın zamanda içinde RTX 2070 bulunan bir sistem topladım. Bu sistem için 1.500 TL bandında bir monitör arıyorum. Curved monitör istemiyorum, VA panellere de o kadar sıcak bakmıyorum mümkünse IPS veya TN Panel olsun. Yakın zamana kadar IPS bir monitör kullanıyordum renkleri hoştu fakat şu anda 9 yıllık bir TN panelli monitör kullanıyorum ve renkler beni rahatsız etmiyor. Bu yüzden aklımda 144 Hz TN Panelli bir monitör var.

İstediklerim:
*En az 23.6 inch olması fakat bulabiliyorsak 27 inch çok güzel olur.
*Dahili hoparlörü olması (iyi ses verebilsin) ve üzerinde ses giriş/çıkış portu olması. (Ek olarak ekstra para vereceğine hoparlör al demeyin, masa da dağınıklık hoşuma gitmiyor)
*Bu fiyat aralığında G-Sync monitörler olmadığı için FreeSync teknolojisi olması ve en azından 1 tane DP olması. (Bazı önerilerde bu monitörün FreeSync'ı kötü tarzı yorumlar gördüm, o nasıl oluyor? Bu teknolojinin standartları yok mu? )
*Yanında ek olarak PS4 kullanacağım için en az 1 HDMI portu olması, ilerde başka bir cihaz bağlamayı istersem de fazladan 1 port daha olması (DP veya HDMI tercihim).
*Ölü piksel sorununun olmaması ve servisinin iyi olması. (Ek olarak belli bir süre sonra mı oluşuyorlar yoksa fabrikasyon hatası falan mı? Yani alınca iade edebileceğim süreden sonra bana sıkıntı çıkarma ihtimali var mı? Bu konu hakkında da bilgilendirirseniz sevinirim. )
*144 HZ olması ve Ghosting tarzı sorunlar olmaması.
Ekran parlaklığının fazla olması, renklerin IPS kadar olmasa da parlak olması.
*VESA Uyumlu olması.
*Panelin düz olması, ekran yanığının oluşmaması.
*3 dijital giriş. Öncelik sırasına göre: 2 DP+1 HDMI, 1 DP+ 2 HDMI, 1 DP+ 1 HDMI+ 1 DVI.
*Ana monitör olarak 5-6 yıl kondisyonunu korusun. (Ekran sararmasın, ölü piksel çıkmasın vb. ). Daha sonra da ikincil monitör olarak 10 yıl çalışabilmesini istiyorum.
*Yan yana kullanmayacağım için çerçeve kalınlığı çok önemli değil, ışık sızması vb. durumlar yaşanmasın.

Öncelikli Olmasa da İstediklerim:
*Türkçe menü.
*Yansıma engelleyici ekran.
*144 HZ monitörler ısındığı için büyük ihtimalle mümkün değil fakat adaptörü içeride olursa kablo topluluğu için iyi olur.

Ek olarak memnun kaldığınız VA Düz ekran monitörde önerebilirsiniz. MS değerinin açıkçası HZ kadar önemli olduğunu düşünmüyorum bu yüzden IPS panellere de açığım fakat yüksek yenileme hızında maalesef IPS panel monitör göremedim. Bütçeyi daha da zorlamayı düşünmüyorum fakat gerçekten F/P, tam istediğim özelliklerde kaçırmamam gereken bir monitör varsa birazcık esnetmeyi düşünebilirim. Öncelikle kullandığınız monitörleri belirtebilirsiniz. Marka takıntım yok fakat ithalatçı garantili bir şey de almak istemiyorum. Belirttiğim özelliklerde bir monitör tavsiye ederseniz ve tavsiyenizin nedenini açıklarsanız sevinirim. Teşekkürler.

Kimse pikseller ile ilgili garanti veremez ama bir bakın derim;
ViewSonic xg2401 diğer aramış olduğunuz özellikler mevcut gibi.
6 ay oldu kullanalı. Şu an için herhangi bir sorun yaşamadım.

Kimse pikseller ile ilgili garanti veremez ama bir bakın derim;
ViewSonic xg2401 diğer aramış olduğunuz özellikler mevcut gibi.
6 ay oldu kullanalı. Şu an için herhangi bir sorun yaşamadım.
3 yıl garantili güzel modelmiş. Listeme aldım, başka tavsiyelere de açığım.
Acer KG271Cbmidpx 27" 1ms 144Hz AMD FREESYNC Fiyatı bu model nasıl? Sanırım isteklerimi daha fazla karşılıyor. 27 inch FPS Rekabetçi oyunlar için büyük mü gelir, açıkçası PS 4 kullanacağım için bu daha mantıklı geldi.
ViewSonic XG2702 27" 1ms 144 Hz (Display+2xHDMI) Fiyatı bu modeli de buldum sanırım tam istediğim özellikleri karşılıyor.
Şimdi farkettim ViewSonic monitörün kontrast oranı 1000:1 diğer monitörlerde ise 80000:1 gibi oranlar var bunun farkı ne?

Son düzenleme:
1500 TL te hoparlörü kaliteli bir monitör bulmanız zor. Ek olarak bir freesync monitörü dp ile bağlarsanız, gsync uyumlu oluyor. Asus xf240h oneririm. Kutudan dp, dvi ve hdmi kabloları çıkıyor.

Sanırım kendi attığım monitörü alacağım. Fiyat/Performans olarak uygun geldi gözüme.

Aradığın bütün özellikler XG2401’de var. Kendim de kullanıyorum ve memnunum. Renk kalitesi de gayet iyi ve herhangi bir kronik sorunu ve ghosting, colour banding gibi sorunları yok.
VA panelleri oyun için tavsiye etmiyorum. VA da kullanıyorum bu arada. TN’den sonra ghosting göze batıyor.
Renk kalitesi VA’larda biraz daha başarılı ama FPS oyunlarında ghosting çok fazla.

Aradığın bütün özellikler XG2401’de var. Kendim de kullanıyorum ve memnunum. Renk kalitesi de gayet iyi ve herhangi bir kronik sorunu ve ghosting, colour banding gibi sorunları yok.
VA panelleri oyun için tavsiye etmiyorum. VA da kullanıyorum bu arada. TN’den sonra ghosting göze batıyor.
Renk kalitesi VA’larda biraz daha başarılı ama FPS oyunlarında ghosting çok fazla.
Sanırım XG2702 alacağım. Hem fiyat farkı az hemde 27 inch olması işime gelir. Teşekkürler.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı